Buďte vyrovnaní.
Buďte zdraví.
Buďte v pohode.
vyčerpanie a doprajte si radosť.
Nájdite pokoj vo svete, ktorý nie je pokojný.
Duševný výkon kontra duševný pokoj
Výskumy vo svete hovoria o tom, že každý štvrtý človek trpí psychickými problémami.
Žijeme spôsobom života, ktorý nás pohlcuje naliehavosťou všetkého, čo musíme urobiť. Sme lapení v hlave a upadáme so stavu chronického napätia, úzkosti a večného rozptýlenia.
Psychickou odolnosťou na stres
Počas dňa vyprodukuje myseľ desaťtisíce myšlienok, pričom viac ako 90 % z nich sa dennodenne opakuje. Často hlava neprestane pracovať ani v noci a kazí spánok a oslabuje imunitu.
Problémom sú najmä negatívne myšlienky, na ktoré sa nabaľujú emócie a vytvárajú bludný kruh ústiaci do únavy, vystresovania, bezmocnosti, frustrácie, vyhorenia, úzkosti či depresie.
Ľudské telo je ako energetický kotol
Keď má veľa únikov, tak funguje ako parný stroj. Dostane 100 percent paliva, ale vyprodukuje iba 15 percent energie. Je to prudká neefektívnosť, ktorá si vyberá daň v podobe straty radosti zo života.
Na nerovnováhu telo zareaguje poklesom výkonnosti. Potrebuje plnú energiu, a nie iba fyzickú, ale aj mentálnu, emočnú a duševnú.
Šesť kľúčových oblastí vplývajúcich na mentálne zdravie a psychickú pohodu
1. Salutory
Faktory, ktoré kladne ovplyvňujú, posilňujú a podporujú dobrú kvalitu života a zdravia.
Vyčerpanosť a vyhorenie sa u zamestnancov podpisujú na pracovnom výkone, atmosfére na pracovisku a na miere ich absencií.
2. Psychická odolnosť
Hardiness je rozmer osobnosti, ktorý umožňuje tlmiť negatívny vplyv záťažových situácií.
Podľa štatistík možno 50-60 percent všetkých vymeškaných pracovných dní pripísať pracovnému stresu.
3. Emočná vyspelosť
Emócie si nevyberáme, mozog nám ich posiela automaticky. Dokážeme ich však regulovať.
Viaceré vedecké štúdie preukázali, že EQ má mnoho násobne väčší vplyv na úspech ako IQ, ktoré prispieva k úspešnosti podielom 20 %.
4. Zdravé vzťahy
Hodnota vzťahovosti je pre ľudí kľúčová, závisí od nej pocit šťastia, naplnenia a spokojnosti.
Až 75 % odchádzajúcich zamestnancov opúšťa šéfa, nie firmu.
5. Proaktívne postoje
Postoje poháňajú človeka dopredu k úspechom, alebo ťahajú k porážkam.
Štúdie na Harvarde potvrdzujú, že postoje ovplyvňujú až 85 % životných úspechov, zatiaľ čo zostávajúcich 15 % je vecou schopností.
6. Zmysluplná práca
Keď ľudia mrhajú svojimi schopnosťami a potenciálom, prináša im to stres, strach a úzkosť.
Výskumy dokladajú, že pre zamestnanca je zmysel toho, čo robí oveľa dôležitejší, než hocijaký iný aspekt práce, vrátane odmien, platu a možností postupu.
Máte ďalšie otázky?
Sprevádzam klientov k mentálnej hygiene
Platia pri nej obdobné pravidlá, ktoré robíme pri telesnej hygiene – pravidelne, dôsledne a podľa vlastných potrieb sa o seba staráme. Pre pocit čistoty sa denne umývame, čo platí aj pre dušu. Treba ju denne sprchovať, aby sa zbavila nečistôt pozbieraných počas dňa. Na to slúžia efektívne techniky, ktoré sa možno ľahko naučiť.
Nestačí raz začas vypustiť tlakový ventil nazhromaždených emócií, prepätia a stresu. Zahltená myseľ je ustráchaná myseľ, ktorá sa bojí viac než je nutné. Pod tlakom vytvára zbytočné katastrofické scenáre a pripravuje nás na krízy, ktoré sa nestanú. Prichádzame kvôli tomu o pohodu, harmóniu a pocit spokojnosti.
Tvorím tréningy mentálneho wellnessu
Robíme veľa pre to, aby sme naplno využívali svoje zdroje a potenciál. Automaticky sa to však nemusí premietnuť do toho, aby sme si udržali vyrovnanosť a odolnosť. Mentálne problémy dokážu sabotovať snahu mať veci pod kontrolou a radšej navodia chaotický stav. V nejakom momente s tým duševný výkon nedokáže žonglovať a duševné zdravie to položí na lopatky.
Nedať sa knokautovať spočíva v držaní hraníc a v primeranosti. Neprísť o duševný pokoj sa stáva každodennou prácou. Dá sa to dobre zvládnuť vďaka technikám na stabilizáciu nervového systému a redukovanie dopadov stresu na psychiku.
Autorské články s témou mentálneho zdravia v časopise Moja psychológia
Nikdy nie sme príliš starí na to, aby sme si vytýčili ďalší cieľ
V ľudskej existencii existuje paradox: čím je náš život naplnenejší a autentickejší, tým viac sme si vedomí vlastnej smrteľnosti. Existenciálna
Ako sa o seba postarať bez tyranie kultu dokonalej a stále mladej ženy?
Tak, že si uvedomíme, že neexistuje. Vytvoril ju reklamný priemysel, aby zarábal na tom, že to chceme skúšať. Matematik by
Úplne nepripravení vkročíme do popoludnia života…
Takto poeticky nazýval stredný vek psychoterapeut Carl Gustav Jung, ktorý poukazoval na to, že nemôžeme žiť druhú časť života tak,
Ako dokážeme prekonať to najhoršie?
Publikované v mesačníku Moja psychológia v čísle 4/2020
V pravý čas žiť a v pravý čas umrieť
Publikované v mesačníku Moja psychológia v čísle 3/2020
Mentálne očkovanie proti teroru príležitostí
Publikované v mesačníku Moja psychológia v čísle 10/2019
V kríze je vždy nádej – na zmenu v lepšieho seba
Publikované v mesačníku Moja psychológia v čísle 4/2019