Kríza ako vízia posilnenia
Muž snov hľadá ženu snov… a žijú šťastne a spokojne. Avšak, realita väčšinou vyzerá inak. Príde aj kríza, ktorá predstavuje nebezpečenstvo, ale zároveň tiež príležitosť na nápravu, posun, dozrievanie…

Po akom vzťahovom živote túžite?

Keď sa vo vzťahu s niekým zblížime, príde aj na to, že sa spustia rôzne (často nevedomé) schémy a vzorce z detstva: strachy, krivdy, neprijatie, odmietnutie, poníženie… Navzájom si ich projektujeme a prináša to nepochopenie, odsudzovanie, konflikty, nedorozumenia…. Ako zmeniť zložité vzťahové vzorce, hlavne keď vám ubližujú? Ako hojiť emočné zranenia a dostať pod kontrolu emočné úlety?

Posilnite a prehĺbte svoj vzťah

Vzťahový koučing pomáha partnerom posilniť a prehĺbiť hodnoty, ktoré vo svojom vzťahu považujú za dôležité. Partnerstvo je založené na láske. Nie však na láske ako z nejakej vysoko pozitívnej reklamy na večné šťastie. Podstatou partnerstva je láska, ktorá sa nebojí rizika, nie je sebecká, rastie z dôvery a rozhodnutia milovať druhého človeka pre to, aký je. Nie preto, že od neho niečo požadujeme – hoci to niečo je, že ho chceme milovať.

Ľudský vzťah je ako žralok. Stále musí postupovať vpred, inak zomrie. Hoci je to drsná metafora, zdá sa mi výstižná. Neraz sa vo vzťahu nehýbeme, lebo sa bojíme hĺbky. Lenže v plytkej vode sa nedajú loviť veľké ryby. A z množstva malých nebudeme mať gurmánsky zážitok. Aby sme si poriadne zalovili, chce to odvahu otvorene hovoriť o svojich základných potrebách, o tom, čo máme radi a čo nie, zverovať sa s túžbami, deliť sa o dobré a ponúknuť podporu v zlom. Schéma, ktorá vo vzťahoch pozitívne a spoľahlivo funguje,  sa dá opísať jednoducho: Porozumenie vedie k rešpektu. Rešpekt posilňuje dôveru. Dôvera otvára dvere vynikajúcim vzťahom.

Ľuďom, na ktorých nám záleži, najčastejšie hovoríme tie najdôležitejšie veci tým najnedbalejším spôsobom. A potom sme šokovaní, aká veľká priepasť je medzi tým, s akým úmyslom sme hovorili, a tým, ako na naše slová dotyčný zareagoval.

Charles Foster

Krízy vo vzťahoch ako učitelia

Už sa vám asi stalo, že nejaký váš vzťah (akýkoľvek) skončil zle a zanechal po sebe nepríjemnú pachuť. Až takú, že prekrývala aj nové chute alebo dokonca potlačila chuť na nový vzťah. Je to pochopiteľné. Vždy nás zabolí a zraní, keď zle odhadneme človeka. Ak sa k tomu pridruží pocit, že nás využil, máme čo robiť, aby sme to ustáli. Zrada a krivda sú zbrane ťažkého kalibru, spôsobujú ostrú bolesť a vyžadujú dlhý čas hojenia. K tomu všetkému nás priľahne ľútosť, a tá váži tony. Jedného dňa však všetka tá bolesť bude dávať zmysel. Premení sa postupne na silu, ktorú neskôr využijeme. Za predpokladu, že sme sa z lekcie od toho človeka niečo naučili a odpustili mu.