Zápisník, s ktorým sa dá žiť

Ponúka deväť lekcií a v nich priestor na skúmanie dôvodov, prečo vytvárať svoju lepšiu verziu. Je koncipovaný ako pracovná kniha, ktorá dopĺňa a zároveň rozširuje myšlienky Knižky, s ktorou sa dá žiť. Môžete, ale nemusíte ho používať v kombinácii s knihou. Je poňatý tak, aby ste si vytvorili sériu krokov, ktoré vedú k posilneniu postoja osobnej slobody, integrity a spokojnosti.

Prečo by sa vám Zápisník hodil?

Pracovná kniha je určená obzvlášť tým, ktorí chcú aktívne skúmať dopady myšlienok na svoje vnímanie, posudzovanie a konanie. Jej cieľom je podporiť objavovanie a pomenovanie pohnútok vlastného sebazdokonaľovania, a tým posilniť odhodlanie intenzívnejšie žiť plnohodnotný život.

Zdolávanie ponúknutých úloh nie je ničím podmienené. Chce to iba otvorenú myseľ a srdce a chuť vnímať najtajnejšie zákutia svojej duše a mysle. Zápisník je zameraný na prenesenie myšlienok z roviny premýšľania a predstáv do roviny realizovania a akcií. Ponúka otázky a priestor na ich zodpovedanie. Zmyslom vypĺňania zadaní je, aby ste závery svojich sebareflexií začali uplatňovať v každodennej realite. Môžete sa pritom spoľahnúť na múdrosť autentického ja, ktoré vie, čo potrebujete pre zmysluplný život. Keď na to prídete, dokážete z prianí vytvoriť skutky. Vo svojom vlastnom rytme a tempom, aké vám vyhovuje.

Z úvodu

Moje zážitky s „lepšími verziami“

Keď pri sprevádzaní kladiem ľuďom otázku, kam majú namierené a či je to niečo, čo chcú skutočne sami pre seba, tak… nastávajú rôzne momenty. Niekto v tom má jasno, niekto si nevie z príliš veľa možností vybrať, dakoho brzdí zacyklenie, iného stagnácia, ďalšieho paralýza zo strachov a obáv. Nech je na pozadí akákoľvek bariéra, jedna vec sa dá skvelo využiť: pošlite hlavu do sveta fantázie. Tá nič nestojí, je bezpečná a neohraničená. Dá sa krásne využiť ako hnacia sila, lebo k tomu, čo si vieme predstaviť, vieme hľadať aj cestu. Racio nás síce krotí a cenzuruje naše výmysly, lebo potrebuje udržať opraty vo svojich rukách a nás zase v komfortnej zóne. Pocity sa však rozbehnú, a vieme si nimi pomôcť. Môžeme podľa nich potriediť myšlienky do šiestich kategórií: 1. nemôžem, 2. nechcem, 3. myslím si, že to za to nestojí, 4. chcem, 5. môžem, 6. toto za to stojí.

Na toto vám Zápisník výborne poslúži – urobíte si prehľad, čo u vás funguje a čo nie. Bude vás pobádať, aby ste zhodnotili, čo z toho, čo chcete, aj reálne robíte. Je vlastne nemožné, aby vaše odhodlania nefungovali, keď začnete meniť svoj postoj – z reaktívneho smerom k proaktívnemu vedie vždy veľa možností.

Keď chcete poznať svoju budúcnosť, pozrite sa na to, čo robíte teraz. Vaša budúca predstava o sebe vzniká na základe toho, čím sa zapodievate aktuálne. Z celého srdca vám prajem, aby ste prišli k oslobodzujúcemu momentu, keď si poviete: Som tým, kým chcem byť, a nie tým, kým musím byť.

Janette Šimková
certifikovaný kouč RCS

Všetky rady v tomto Zápisníku sú autobiografické

K mojej práci koučky patrí, že nemám radiť. Nie je to vôbec potrebné, ani osožné. Každý totiž potrebuje vychádzať z vlastných skúseností a prežitkov. Keď som v roli spisovateľky, môžem si dovoliť mudrovať a opisovať, čo pomohlo mne. Spísala som otázky tak, aby ste ich mali na jednom mieste a mohli sa k nim vracať, pripomínať si ich a robiť si priebežnú bilanciu, kam vás doviedli. Získate tak reálny prehľad o svojej prokrastinácii alebo naopak, činorodosti. Zmyslom je, aby ste mobilizovali svoju sebamotiváciu a udržiavali ju v chode.

V štatistike slovných spojení, ktoré si vypočujem od svojich klientov najčastejšie, má popredné miesto vyhlásenie: Mám slabú vôľu. Je pravda, že na jednej strane sa dá vôľa cvičiť, lebo jej „namáhaním“ ju zosilňujeme, ale na strane druhej má svoje obmedzené zdroje. To vtedy, keď sa nútime do bezvýznamných aktivít, a potom nám jej nezostane dostatok v situáciách, keď ju skutočne potrebujeme. Klasickým príkladom je odkladanie niečoho – telefonátu, mailu, rozhovoru. Myslíme na to, že by sme to mali urobiť, pritom plynie deň za dňom a my vieme, že by sme skutočne mali, lebo… Niečo v nás to však neurobí. Do toho príde, že sme si sľúbili: 1. večer žiadny biely sex (vylúpenie chladničky), 2. ráno prechádzka, 3. obed bez sladkej bodky. Hoci to veľmi chceme, nejako to nejde. Vzápätí sa hneváme na seba, že to nedávame. Ibaže, naša vôľa sa už vyčerpala tým, že tlačí pred sebou nevybavené veci a má problém so sústredením sa na to podstatné.

Tak je to teda s pevnou vôľou – unavíme ju skôr, než stihne všetko urobiť, a potom už nevládze. Mne pomáha pravidlo, ktoré som si nazvala detský štart. Pamätáte sa, ako sme pri hre na skrývačku skracovali odpočítavanie a urýchľovali ho? Aby som sa vyhla zbytočnému premýšľaniu a paralýze z analýzy či sa mi chce, či je teraz ten pravý čas, či radšej ešte nepočkám, zavelím hlave STOP a odratúvam: TRI-DVA-JEDNA-ŠTART! To je povel, aby som išla a vec urobila. Keď včas zastavím nepotrebnú argumentáciu v zárodku, oslobodím sa a začnem konať. Nedá sa to síce použiť na všetko, ale razom zistíte, že niekoľkých zbytočne odkladaných vecí sa zbavíte raz-dva.

Lúčim sa s vami s povzbudením, aby ste si dávali pozor na mód akvárijnej rybičky. Tá je totiž stále v pohybe a stále bez cieľa. Produktívnejšie je správne si vytýčiť cieľ, a potom sa dať do pohybu. Nevadí, že občas zastanete, dôležité je, že viete, kam smerujete. Pokojne sami, alebo so sprievodcom. Keby sa vám hodila moja spoločnosť, len dajte vedieť, rada sa pridám. Nájdete ma na adrese: janette.simkova@lifekoucing.sk

Online e-shop

Zápisník aj Knižku si môžete jednoducho objednať  a platiť aj kartou.