Cesta srdca
Vzťah zreje obdobne ako víno a má svoje fázy vývoja. Aby sa optimálne prepojili všetky zložky zrelosti a vyzneli rozmanité chuťové tóny a aróma, potrebujeme sa oň starať a venovať mu pozornosť.

Nech ste v ktorejkoľvek
z týchto fáz vzťahu

Potrebujete meniť neinšpiratívne stereotypné zvyky na pozitívne rituály prehlbujúce dôveru, rešpekt a intimitu, čo pridá vzťahu na kvalite.

Dokonalý vzťah prechádza mnohými a častými zmenami. Nie všetky mu prospejú, ale nemôže sa nemeniť, lebo aj tak by zahynul. My sa meníme, a to pôsobí na vzťah. Vyhrať a nechať vyhrať je stratégia, ktorá vzťah chráni. Niekedy to môže byť nepochopiteľné, ale najväčšia sila vo vzťahu spočíva v inom názore. Lebo synergiu vytvára to, že si vážime rozdiely. Potrebujeme k tomu ešte aj porozumenie, lebo vedie k rešpektu. Ten posilňuje dôveru a tá otvára dvere naplneným vzťahom. Vhodný čas na tom popracovať nastáva v každej chvíli. Vzťah má zažívať dovolenku s exkluzívnou starostlivosťou omnoho častejšie, než dovolenkujeme my. 

Keď ste v období stagnácie či krízy, alebo pociťujete nespokojnosť, vzťahový kouč vám dokáže pomôcť zamerať  pozornosť na to, čo vašom vzťahu funguje a čo je v ňom  hodnotné, aby ste zbytočne neopravovali to, čo netreba, ale robili viacej toho, čo pomôže. Aj keď to momentálne nevidíte a necítite, s pomocou kouča dokážete nájsť niečo, čo vás pomalými, ale istými krokmi posunie k zmenám prinášajúcim spokojnosť.

Harmonický a vyvážený vzťah je založený na ochote oboch partnerov hovoriť jasne a otvorene o svojich základných potrebách a túžbach. My učíme partnera, ako môže s nami čo najlepšie vychádzať. Keď sa spoľahneme, že nám bude čítať myšlienky a dovtípi sa, čo potrebujeme, sklameme sa. Pri najlepšej vôli to nedokáže, nemá vešteckú guľu. To nám však nezabráni nemať také očakávania. Vyústi to do toho, že partnera obviníme z niečoho, za čo skutočne nemôže. To sklamanie býva toxické, lebo začne vzťah spochybňovať a devalvovať.

Cestu z toho von vám vzťahový kouč pomôže nájsť.  

Nemôžeme byť v pohode, keď sú naše vzťahy nerovné, podmienečné a deštruktívne. Musíme sa dobre postarať najskôr o ten najdôležitejší vzťah, aký vôbec máme – vzťah k sebe samému, a potom rozvíjať a zveľaďovať aj tie ostatné.
Janette Šimková
Vzťahový alebo partnerský koučing

Vo vzťahoch, ani v nijakom partnerstve nemôžeme zapnúť autopilota, ktorý by sa sám o vzťah staral. Nemáme možnosť prepnúť vypínač, pohodlne sa oprieť v kresle a zabudnúť na riadenie. Musíme zostať v kokpite, reagovať, prispôsobovať a udržiavať stroj v chode. Aj tí, ktorí sa rozhodnú zmeniť kokpit, lebo je na obzore nejaký zaujímavejší, sa dostanú opäť do stavu, kedy sa budú musieť na pilotovaní podieľať. Vzťahy bez starostlivosti nedokážu prežiť a byť naplnené.