Knižka, s ktorou sa dá žiť

Keď som mala dvadsať, túžila som iba po dobrých pocitoch. Venovala som tomu veľa pozornosti, ale nedochádzalo mi, že cesta k dobrému nevedie cez potlačenie toho zlého. Desať rokov som experimentovala, ako zahnať „prázdnotu“ vo svojom vnútri. Viedlo ma to k zvedavosti dozvedieť sa niečo o sebe. Stačilo si zaželať a vynorili sa otázky: Kto som? Čo je mojím jadrom, mojou esenciou? Čo zo mňa robí človeka, akým som? Čo vedie k tomu, že som práve touto osobou a nie žiadnou inou? A jedna zásadná, bonusová: Čo tu vlastne robím?

Môj obľúbený autor Barry Schwartz, americký psychológ a sociológ, hovorí, že čím viac možností voľby máme, tým menej sme spokojní s výsledkami našich rozhodnutí. Príliš veľa možností nás vháňa do nerozhodnosti a stresu, že nám niekde niečo podstatné utečie, ak si nevyberieme správne.

Jeho slová mi prídu na myseľ zakaždým, keď sa v kníhkupectve ocitnem v oddelení literatúry súvisiacej s osobným rozvojom. To množstvo titulov a ponúkaných tém až desí. Pri pohľade na tú záplavu kníh vás pravdepodobne prepadne úzkosť a pocit márnosti. Na policiach je toho viac, než sa dá za jeden život prečítať, nieto ešte aplikovať v živote. Našťastie, čas od času sa objaví kniha ako je tá, ktorú teraz držíte v rukách. Kniha, ktorej ambíciou nie je tú rôznosť a roztrieštenosť ešte prehĺbiť, ale vniesť do toho chaosu trochu orientácie a prehľadnosti.

Janette Šimková má jedno úžasné nadanie, ktoré jej ticho závidím. Má dar slova. Dar prekladať náročné a komplikované témy do zrozumiteľného jazyka a obrazov. Pri čítaní tejto knihy mi určite dáte za pravdu. V jej podaní je čosi upokojujúce, všetko pôsobí tak jasne, ľahko a človeka to naladí na optimistickú vlnu. Autorka v čitateľovi prebúdza túžbu objavovať, skúšať a hrať sa. Už len týmto svojím nastavením dokáže prinášať do životov druhých ľahkosť, s ktorou sa žije oveľa jednoduchšie a šťastnejšie. Preto verím, že táto kniha dokáže naplniť prísľub svojho názvu a dúfam, že vás – kniha i autorka – oslovia rovnako ako mňa.

Michal Mynář

psychoterapeut a publicista

Prečo som Knižku napísala

Moja práca má ťažisko v tom, že sprevádzam ľudí sebarozvojom. O svojej knihe Knižka, s ktorou sa dá žiť si netrúfam povedať, že má byť v kategórii osobný rozvoj. Považujem ju skôr za pozvanie na žitie bezvýhradného a plnohodnotného života. To, čo som sa pri svojej práci naučila je, že na mojej skúsenosti záleží, pretože na mne záleží. Toto je postoj, ktorý rada sprostredkúvam a dávam ľuďom vedieť, že na nich záleží.

Každý sa môže cítiť v bezpečí so svojím životom, aj keď nie je dokonalý, a možno je práve turbulentný alebo chaotický. Som proti predstieraniu, že je všetko v poriadku, hoci nie je. Mnohí volia túto cestu, lebo sa obávajú, že vychutnávať si šťastie znamená privolávať skazu. Vnímam to tak, že byť autentický, pevne sa držať svojich hodnôt a žiť a milovať celým srdcom je to najviac, čo môžeme pre seba urobiť.

Podľa mňa je v poriadku cítiť sa statočne aj vystrašene zároveň. Je v tom odkaz, že žijeme. Ako v mnohých ďalších odkazoch, ktoré som do svojich 60 malých zamyslení vložila. Písala som ich s presvedčením, že žiť naplnený život nám umožňuje vnímať vlastnú hodnotu. A na tom a od toho veľa záleží.

Janette Šimková
certifikovaný kouč RCS

Ukážky z knihy a ilustrácie

Napísali o knižke

O Knižke, s ktorou sa dá žiť písali  v magazíne Moja psychológia.

Online e-shop

Knižku si môžete jednoducho objednať a platiť aj kartou. 

Ilustrácie

Ilustrácie z knihy si môžete objednať u výtvarníčky Kataríny Vargovej