Emočná a mentálna kondička vo veku majstrovstva  

photo-1581879011839-713b3c49122c

Náš život má štyri dôležité dimenzie: fyzickú, mentálnu, sociálnu a spirituálnu. Každá z nich obsahuje základné aj vyššie potreby, ktoré keď nie sú dostatočne naplnené, strádame, trpíme, smútime… 

Mnohé z potrieb aj pútajú našu pozornosť, ale odsúvame ich naplnenie na neskôr, lebo práve nie je ten pravý čas.

Keď sa ocitneme vo veku majstrovstva (po 45 roku), tak naše potreby na nás „zatlačia“ – už nechcú byť odkladané a sú neodbytnejšie. Vďaka za to – práve starostlivosťou o seba a uvedomovaním si toho, čo pre seba potrebujeme urobiť, nás dobre pripraví na ďalšie zmeny, ktoré pribúdajúce roky prinášajú. 

Veľa závisí od nášho postoja. Keď si vyberieme, že bude realistický, a nie strachový, môžeme posilňovať svoju sebaistotu. Tá sa vytvára aj tým, že sa do vecí činorodo púšťame, aby sme získavali skúsenosti, rozvíjali sa, a tak sa stávali odvážnejšími. 

Napomáha k tomu každodenná dávky proaktivity v podobe kladenia si otázky: 

Čo malého môžem urobiť?
Namiesto spytovania sa: Čo by som tak mohol/mohla urobiť, aby “tá vec” zmizla?

Aktívny prístup k riešeniu problémov nás uvoľňuje pre iné veci. Odstraňuje z nášho života strach a neistotu a vracia nám energiu na vytváranie toho, čo chceme. Preto platí, že sme takí silní, ako si dokážeme sami predstaviť. Takže oveľa silnejší…

Osvedčené techniky vychádzajúce z pozitívnej psychológie nám pomáhajú vnímať nepriaznivé okolnosti optimisticky a hľadať spôsoby na zdolávanie výziev. Vďaka tomu pestujeme postoj otvoreného mentálneho nastavenia a flexibility. V ňom je pravá sila, s ktorou si môžeme dovoliť byť zraniteľní, lebo to ustojíme sami pred sebou a potom aj pred svetom.

V každej chvíli, nech od seba čokoľvek očakávame, na to potrebujeme aj dostatok energie – niekedy sa hodí viac tej mentálnej, od ktorej závisí, či sa prekonáme a zdoláme prokrastináciu, pohodlnosť či vyhováranie.

Môcť sa spoľahnúť na svoju mentálnu silu závisí od:

  • duševnej produktivity, ktorá je podmienená budovaním návykov a rutiny s dostatkom času  na odpočinok a regeneráciu. 
  • žitia života s vášňou a zaujatím, s objavovaním zmysluplnosti a prepracúvaním sa k spokojnosti. 
  • proaktívneho postoja, ktorý pomáha zdolávať prekážky a filtrovať banality, ktoré je zbytočné analyzovať. 

Týchto sedem „cvikov“ dokáže udržiavať mentálnu sviežosť, emocionálnu stabilitu a celkovú vitalitu pre vášnivé žitie života a vytváranie zmysluplnosti. 

1. Regulovanie emócií

Ovládanie emócií nemá nič spoločné s potlačovaním pocitov, aj keď to inštinktívne robíme. Potom sa prejaví princíp parného kotla: raz si nazhromaždené emócie nájdu cestu von, aby ukázali svoju silu.

Zdravý prístup k emóciám nás učí, ako najlepšie konať vo vlastnom záujme s ohľadom na situáciu okolo nás či vnútorné dianie. Kontrolu nad emóciami nezískavame ich riadením, ale porozumením tomu, čo sa s nami deje a dopriatím si času reagovať na to z odstupu a nadhľadu.

Tip, ako na to v mojom blogu o emočnej slobode https://lifekoucing.sk/emocna-sloboda/

2. Kontrola impulzov

A s ňou spätá disciplína. Má tú výhodu, že vedie k slobode, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá. Práve preto má zásadný význam kontrola podnetov, aby ste aj úlohy, ktoré vás nebavia, doťahovali do konca. Je ľahké podľahnúť prvému impulzu, keď zazvoní telefón alebo pípne chat. Pohnútok na vyrušovanie máte v každej chvíli veľa, a mnohé sú atraktívnejšie ako to, čo práve treba robiť.

Redukovanie rozptyľujúcich podnetov vám pomôže lepšie sa sústrediť na to, čo je v danej chvíli dôležité. Vyžaduje si to záväzok sústredene pracovať na úlohách a eliminovať rušivé vplyvy. Vtedy máte dobrý pocit zo svojho snaženia, a tým aj zo seba.

3. Analýza pocitov

Predstavte si, že ste už niekoľko dní v strese, lebo vás čaká dôležitý rozhovor. Čo môžete okrem dobrej prípravy urobiť pre zvýšenie sebadôvery? 

Zistiť dôvod svojich pocitov:

  • Čo vám robí najväčšie starosti? 
  • Aké máte skúsenosti pri vedení náročných rozhovorov? 
  • Obávate sa svojich vzorcov a schém, ktoré by vás oslabovali? 
  • Čo sú spúšťate vašej úzkosti a stresu? 
  • Čo vás najväčšmi ovplyvňuje? 
  • Z akých predpokladov vychádzate, keď si predstavujete priebeh rozhovoru? 

Po tom, ako prídete na hlavné zdroje obáv, môžete zmierniť ich vplyv. Či už na úrovni rozvinutia a trénovania komunikačných zručností, alebo na úrovni viery v seba tým, že sa vystavíte nekomfortnej zóne, aby ste mali ďalšiu skúsenosť do zbierky.

Vďaka dobrej identifikácii svojich emócií a prežívania dokážete ľahšie robiť dobré rozhodnutia. Patrí k tomu poučiť sa z chýb a neopakovať stále tie isté dookola. Zároveň, neplytvať zdrojmi a potenciálom na veci, ktoré nemôžete nijako zmeniť alebo ovplyvniť.

4. Rozvíjanie empatie

Empatia vám pomáha prežívať samých seba, ale aj druhých a svet okolo seba. Empatia vám zakaždým pošepne, aké dopady bude mať, keď prekročíte isté hranice a zachováte sa v rozpore so svojimi hodnotami.

Empatiu rozvíjate a posilňujete, keď: 

  • Pozorne počúvate, čo druhý hovorí a ste myšlienkami pri ňom.
  • Vedome vnímate, o čom druhý hovorí a pýtate sa so záujmom. 
  • Nevyberáte si z rozhovoru iba to, čo je zaujímavé a neodvádzate reč niekam inam.
  • Nesústreďujete sa iba na slová – vnímate aj emócie za slovami a to, čo hovorí telo rozprávajúceho, aj vaše vlastné.
  • Máte založený filter porozumenia a akceptácie, nepohoršujete sa a nehodnotíte.
  • Zdržiavate sa nevyžiadaných rád a mudrovania.

5. Postoj realistického optimistu

Po daždi vyjde opäť slnko. Nemusí to byť však okamžite. Realistický optimista sa díva skutočnosti priamo do očí a nesnaží sa nadnesenou útechou prekryť nepohodlie. Ľudia, ktorí veria, že sa im môže dariť lepšie, podniknú kroky, ktoré prispejú k tomu, aby to tak skutočne bolo. Naopak, pesimisti sú voči takémuto prístupu skeptickí, a preto sa im bude ťažšie rozvíjať nádejné myslenie.

O tréningu na optimistu sa dočítate: https://lifekoucing.sk/vdacnost-nadovsetko-tri-cvicenia-vas-presvedcia/

6. Orientácia na cieľ

Vaše ciele nemusia byť veľkolepé ani bombastické. Postačia vám také, ktoré vám prinesú dobrý pocit zo seba a ďalšiu motiváciu a chuť rozvíjať sa. Nemusíte sa za niečím nepretržite hnať a byť nespokojní s tým, že sa vám to nedarí. Ani sa podceňovať a preháňať to s dokazovaním vlastnej hodnoty priveľkými ambíciami.

Keď sa budete zameriavať na konkrétne, postupné ciele, rozvíjať svoje zručnosti a učiť sa nové veci bez toho, aby to šlo na úkor vášho zdravia, bude z vás sebaistejší človek. 
Pomáha osvojiť si postoj, že veľké problémy sa riešia malými, postupnými krokmi – vytrvalo a húževnato. 

Konštruktívne uvažovať nad zmenou vám pomôže tento článok: https://lifekoucing.sk/pat-mentalnych-cviceni-na-podporu-zmeny/

7. Vnímavosť voči obyčajným veciam

Neprehliadajte to, čo máte najdostupnejšie na zdolanie emočného nepohodlia. Keď si budete zúfať, že nemáte náležitú odozvu na svoje snaženie a chýba vám docenenie, spomeňte si na príbeh Anthonyho de Mella. 

„Prečo ste predo mnou ukryli tajomstvo šťastia?“ pýta sa žiak svojho majstra. 
„Počul si ten vtáčí spev?“
„Áno,“ odpovedá žiak. 
„Tak, teraz vieš, že som pred tebou nič neukryl,“ odvetil majster. 

Keď sa teraz spýtate samých seba: „Kde mám skryté niečo, čo nevnímam?“
Povedie vás to k vďačnosti a súcitnosti – tak so sebou, ako aj s druhými. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka