Zuzana Pišteková: „Majme odvahu žiť život podľa seba a nasledovať svoje túžby“

img_2803

Ako sa vyrovnávaš s obmedzeniami (ak nejaké vnímaš), ktoré pribúdajúce roky prinášajú? 

Úprimne, vnímam viac výhod môjho aktuálneho veku ako obmedzení (hoci dlhé hodiny za pc ma zmotivovali viac posilňovať chrbát, telo a oči). 
V 40-tke som mala krízu, že nemám nič z toho, čo som chcela v tomto veku „mať“. Ale teraz si užívam viac poznanie, skúsenosti, pokoj a vyrovnanosť s tým, že všetko je ako je a som, kto som. Toto ovocie mi naozaj chutí ☺️

Máš návyk alebo rituál, ktorý ti pomáha žiť naplnený život bez ohľadu na vek?

Spoločné stolovanie a rozprávanie sa s mojimi najmilovanejšími – je to ten „quality time“, tá kombinácia pôžitku pre telo i dušu je top.
Každý večer pred spaním si v posteli s priateľom odpovieme otázku, za čo si dnes vďačný, vďačná alebo čo nás obohatilo. Niekedy je to niečo pekné, niekedy poučné, niekedy vtipné alebo aj smutné. Je to mikroreflexia s vďačnosťou za plnosť života, ktorý môžeme prežívať a zdieľať. Odporúčam tento rituál, aj so zapojením detí. 

Na čo sa tešíš vo svojej druhej polovici života?

Žať a užívať seba, svoj život, v slobode tvoriť a robiť, čo ma napĺňa bez tlakov, aby som neľutovala niečo z tých 5 najčastejších vecí podľa výskumu Bronnie Ware. Napríklad, že som nežila svoj život podľa seba, ale predstáv druhých. 
Ešte sa teším na sprevádzanie ľudí k šťastnejšiemu a kvalitnejšiemu životu. 

Robí ti niečo vrásky v súvislosti s pominuteľnosťou života? 

Paradoxne, už o veľa menej. V minulosti to bol strach z premárneného života, kedy som naháňala „to šťastie“ a riešila, či ho stihnem nájsť 😊
Momentálne sa väčšmi vnútorne vysporadúvam s pominuteľnosťou mojich rodičov a preciťujem viac ten dar, že tu ešte sú.

Čo ti pomáha ráno vstávať s radosťou z postele? 

Zvuky a vône z kuchyne, keď viem, že môj priateľ pre nás s láskou chystá raňajky 😊

Tvoj odkaz pre čitateľov bez ohľadu na vek?

Naberte odvahu žiť svoj život podľa seba, nie podľa očakávaní druhých a choďte si za tým, čo vás napĺňa. Spoznajte sa a naučte sa hovoriť ÁNO tomu, čo vám prináša radosť a jasné NIE tomu, čo vám ju neprináša.

Zuzana Pišteková (1979) je koučka, mentorka, korporátna manažérka, aj umelkyňa, žena a partnerka… Vraví, že sú to len jej role a rôzne podoby, cez ktoré sa prejavuje, objavuje a žije svoj život. 
Miluje byť pri tom, keď ľudia niečo hlboko pochopia, precítia a môžu tak prepustiť staré presvedčenia, návyky a urobiť zmenu a posunúť sa tak v svojom vývoji bližšie k sebe samému, k vedomiu. 
Zuzka verí v to, že kvalita nášho života závisí od kvality otázok, ktoré si kladieme. Rada ľudí do tejto kvality pozýva. 
Napísať jej môžete cez stránku: https://me-time.sk

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka