Petra Laktišová: „Náš postoj k vnútorným zdrojom má veľký vplyv na kvalitu života“

s-petou

Ako sa vyrovnávaš s obmedzeniami (ak nejaké vnímaš), ktoré pribúdajúce roky prinášajú? 

Naučila som sa nahliadať na všetko, čo prináša život, cez optiku dynamickej, stále sa meniacej rovnováhy. To znamená, že nevnímam len prichádzajúce obmedzenia, ale aj tú druhú stranu, prichádzajúce výhody. Veľmi mi to pomáha v tom, aby som so zmenami nebojovala a neplytvala svojou energiou tam, kde to nemá efekt, ale aby som zmenu čo najhladšie prijímala ako niečo prirodzené. Zároveň sa viac a vedome o seba starám, pretože viem, že môj postoj k mojím vnútorným zdrojom má veľký vplyv na to, ako sa mi žije. 

Zároveň, tým, že som sa (dvoj)mamou stala až v neskoršom veku, tesne pred 40-tkou, som síce vekom už midiferka, ale môj život je ešte plný rodičovských povinností a možno si vďaka tomu ešte tie obmedzenia tak nepripúšťam a „tvárim sa“ sama pred sebou ako mladíčka. 😊

Máš návyk alebo rituál, ktorý ti pomáha žiť naplnený život bez ohľadu na vek?

Mám svoj ranný rituál, ktorý úplne zbožňujem. Ráno, keď vychystám deti a pošlem ich s tatom do školy / škôlky, naťahujem na seba legíny a tenisky a upaľujem do lesíka k Dunaju, ktorý máme, našťastie, kúsok pri dome. Vždy sa pri rieke sprítomním, upokojím, „spojím sama so sebou“ a nabijem sa energiou. Niekedy sa aj dojmem, poplačem, rozradostím, jednoducho dávam priechod emóciám, ktoré práve potrebujú byť precítené. V zime to mám spojené aj s benefitom sledovania východu slnka. Snažím sa plánovať svoj pracovný režim tak, aby som tento rituál mohla praktizovať čo najčastejšie, pretože každý taký deň mi plynie úplne inak, na energetickej aj mentálnej úrovni.

Na čo sa tešíš vo svojej druhej polovici života?

Je toho viac. Som zvedavá a teším sa na sledovanie cesty životom mojich detí. Teším sa na moje pracovné zážitky a nové poznanie a skúsenosti. Úprimne očakávam, že znovu naštartujem moju vášeň cestovania a spoznávania nových miest, zvykov a ľudí. Teším sa a verím, že druhá polovica života bude aj o kultivovaní zmysluplných vzťahov. A najviac o kultivovaní zmysluplného vzťahu k sebe, lebo tam to celé začína a končí.  

Robí ti niečo vrásky v súvislosti s pominuteľnosťou života? 

Snažím sa s témou smrti pracovať tak, aby ma strach obmedzoval čo najmenej. Rozprávame sa o smrti ako súčasti života aj s mojimi deťmi (sami tú tému prinášajú do rozhovorov, najmä môj mladší syn). Ak by som však tvrdila, že sa nebojím smrti svojich blízkych, klamala by som. Zároveň je mojou veľkou motiváciou byť zdravá a mobilná čo najdlhšie, aby som si mohla užívať všetky tie veci, na ktoré sa teším v druhej polovici života a preto sa o seba viac a vedome starám. 

Čo ti pomáha ráno vstávať s radosťou z postele? 

Ja, úprimne, nie som úplne ten typ, ktorý s radosťou vstáva ráno z postele, pretože si rada pospím a chvíľu mi vždy ráno trvá, kým sa spamätám. 😊 Našťastie, môj muž to chápe a budí ráno deti a pripraví im raňajky, aby mi dal na spamätanie nejaký priestor. Potom ma môj výlet k rieke naladí a už fungujem v poriadku. 😊 

Vždy je však pre mňa dôležité poznať svoje priority a hodnoty a podľa nich sa na deň naladiť, aby som na konci dňa bola spokojná, že som strávila svoj deň zmysluplne. 

Tvoj odkaz pre čitateľov bez ohľadu na vek?

Život je tu a teraz. Doprajme si ho žiť naplno a nielen prežívať. U každého z nás to znamená niečo iné, tak sa neostýchajme a hľadajme neustále to svoje vlastné „naplno“. Nikto iný to za nás neurobí.

Petra Laktišová (1979) je koučka a mediátorka.

Presvedčená o tom, že každý z nás disponuje unikátnou zostavou osobnostných kvalít, ktoré majú potenciál pomôcť človeku žiť spokojný, zmysluplný a udržateľný život so zdravými vzťahmi. Tieto kvality pomáha klientom objaviť a zúročiť, s rešpektom a úctou k ich jedinečnosti.

http://www.petralaktisova.sk/

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka