Oľga Belešová: „Intenzívne spolužitie s rodičmi až do ich posledného dychu je dar, ktorý posilňuje“

62239390_2282694811753331_9000858238039621632_o

Ako sa vyrovnávaš s obmedzeniami (ak nejaké vnímaš), ktoré pribúdajúce roky prinášajú?  

Okrem bolesti chrbtice, s ktorou úspešne bojujem vďaka cvičeniu uvoľňovacích cvičení, nevnímam žiadne obmedzenia. Možno ešte to, že pre herečku v mojom veku (58) je nepomerne menej úloh v televízii či v divadle. Preto sa chytám každej príležitosti, ktorá príde a tú sa potom snažím využiť naplno, vedome, do hĺbky, kvalitne. Tento celý rok je preto u mňa v znamení divadelnej hry, monodrámy brazílskeho dramatika Roberta Athaydeho Vyučovanie dony Margarity, s podtitulom Tragikomický monológ jednej impulzívnej ženy. Ide o najťažší projekt, na akom som doteraz v rámci kariéry herečky pracovala. Úsilie všetkých zúčastnených však neostalo bez odozvy, predstavenia sa predávajú, diváci chcú vidieť hru dokonca opakovane, získali sme už cenu Stana Radiča na Európskom festivale humoru Kremnické gagy 2023, máme skvelé kritiky. Už len aby si to všimli aj inštitúcie, ktoré nás môžu materiálne podporiť…


Máš návyk alebo rituál, ktorý ti pomáha žiť naplnený život bez ohľadu na vek?

Nemám žiaden špeciálny rituál, ale dbám o svoje telesné zdravie, chodím na preventívne lekárske prehliadky, nefajčím, nepijem (iba veľmi veľmi príležitostne), chodím spať vždy pred polnocou, vstávam ráno o šiestej a do večera sa nezastavím, pracujem, hýbem sa.


Na čo sa tešíš vo svojej druhej polovici života?

Pred dvoma mesiacmi sa naplnila moja veľká životná úloha. Postarala som sa v starobe o oboch mojich rodičov, otecko zomrel pred siedmimi rokmi, mamička teraz. Bola som s nimi, a pri nich do posledného dychu. Bolo to ťažké obdobie, a krásne zároveň. Takto sme to chceli, toto obdobie intenzívneho spolužitia s rodičmi považujem za dar, a nerozložilo ma, ale posilnilo.


Robí ti niečo vrásky v súvislosti s pominuteľnosťou života?  

Nie.


Čo ti pomáha ráno vstávať s radosťou z postele?  

Pomáha mi, keď sa mám na čo tešiť – dávam si ciele, ktoré potom dosahujem, príležitosti si sama vytváram, ak neprichádzajú. Vedome som spomalila – nikam sa neženiem, vnímam viac ako rastú a kvitnú stromy, nerobím cez deň päť prác, ale iba jednu, sama si to tak riadim, odmietam ponuky, ak na ne nemám kapacitu. 

Bdelú prítomnosť považujem za kľúč k spokojnému a naplnenému životu.

Oľga Belešová (1965) je divadelná, televízna, rozhlasová i dabingová herečka, moderátorka a autorka originálnych predstavení.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka