Marek Marušinec: „Buďme aktívni, ale bez tlaku na seba“

IMG_9285

Ako sa vyrovnávaš s obmedzeniami (ak nejaké vnímaš), ktoré pribúdajúce roky prinášajú? 

Myslím, že dobre 😊 Zatiaľ príliš obmedzenia necítim. Ale je to čiastočne aj preto, že som voči sebe jemnejší, citlivejší a menej sa tlačím do výkonu ako v minulosti. Nerobím už vrcholovo šport a pri joge, v ktorej mám svoju dennú prax, ide o všetko iné, len nie o výkon. 

Máš návyk alebo rituál, ktorý ti pomáha žiť naplnený život bez ohľadu na vek? 

Veľa. Jeden, už spomínaný, je denná prax jogy. Ďalším je ranná pránajáma alebo dychové cvičenia. Ďalším je moja strava, už desaťročie som vegetarián, ale nie je to len o nejedení mäsa, skôr o celkovom vedomom prístupe k jedlu. Možno stojí za zmienku aj to, že ako podnikateľ nemám veľa vecí, do ktorých by som sa musel nútiť a prekonávať sa. Pracujem veľa a intenzívne, ale na veciach, ktoré ma bavia a s ľuďmi, ktorých mám rád. 

Na čo sa tešíš vo svojej druhej polovici života? 

Uau, na milión vecí. Mám pocit, že sa ešte len rozohrievam. Že to nie je druhá polovica života, ale skôr nový život alebo ďalší život. Teším sa na to všetko, čo s mojimi parťáčkami v podnikaní vymyslíme, ako budem vidieť vyrastať svoju dcéru, na hojnosť, ktorá ku mne začína teraz prichádzať inak ako k manažérovi – zamestnancovi. Teším sa na partnerský čas so ženou, keď najmladšia dcéra bude trochu väčšia. Teším sa na thiny house, do ktorého sa presťahujeme, keď odídu starší chlapci z domu. A teším sa aj z toho, že je pre mňa O.K, že to všetko môže byť inak 😊

Robí ti niečo vrásky v súvislosti s pominuteľnosťou života? 

Nie. Alebo možno to, aby som ho prežil bez ľútosti. Z nevyužitých šancí, z nesprávnych rozhodnutí, z ublíženia iným, z nedodržania dôležitých záväzkov voči najbližším. 

Čo ti pomáha ráno vstávať s radosťou z postele? 

To, že chcem využiť každú minútu. Moja žena si užíva spánok. Ja spím, lebo musím 😊. Takže väčšinou je pre mňa vstávanie ako otvorenie závory pre závodného koňa, ktorý sa nevie dočkať na vyštartovanie. 

Tvoj odkaz pre čitateľov bez ohľadu na vek?

Life is too short to … doplňte si čokoľvek, čo vám tam dáva zmysel.

Marek Marušinec (1980) je kouč a tréner, autor Abecedy lídra, intenzívneho rozvojového programu pre lídrov. Pri svojej podpore lídrom je sprievodcom ponúkajúcim metódy, nástroje a zdroje inšpirácie.  Za svoju misiu považuje zvyšovať povedomie o vedomejšom a zmysluplnejšom leadershipe. 

Viac sa o Marekovi dozviete z jeho webu https://marekmarusinec.com/

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka