Katarína Brychtová: „Nezanedbávajme vzťahy, sme vďaka nim šťastnejší“

dscf0331

Ako sa vyrovnávaš s obmedzeniami (ak nejaké vnímaš), ktoré pribúdajúce roky prinášajú? 

V živote sú rôzne obdobia a každé má nejaké plusy a mínusy. Z tohto hľadiska sa mi zdá, že moje momentálne obdobie mi zatiaľ prináša viac plusov. Mám viac času na seba, som vyrovnanejšia, veci sú ustálenejšie. Naše mladé roky boli naozaj veľmi hektické, keďže som veľmi skoro mala deti, bolo náročné skĺbiť množstvo práce s rodinou. Teraz tento stres odpadol, už nemám výčitky svedomia, že niečo alebo niekoho zanedbávam. Mám čas na priateľov, na koníčky, ktoré som roky zanedbávala, a samozrejme aj na prácu a rodinu, ktorá však už nepotrebuje toľko môjho času a pozornosti.
Čo sa týka obmedzení, tak jediná vec, ktorá ma limituje, sú moje kolená, tie už nevydržia toľko ako kedysi. Tenis, ktorý som tak rada hrávala, už nehrávam, a obmedzila som trochu aj turistiku. Je mi to ľúto, ale na druhej strane je toľko krásnych vecí, ktoré sa dajú robiť!

Máš návyk alebo rituál, ktorý ti pomáha žiť naplnený život bez ohľadu na vek?

Všeobecne mi zrejme pomáha môj pozitívny prístup k životu, moja zvedavosť a záujem o druhých, túžba spoznávať nové veci. Veľmi rada cestujem, to je momentálne pre mňa veľké naplnenie. A samozrejme, veľkým naplnením sú pre mňa moje deti a aj vnúčatá. Naše rozhovory sú pre mňa rituálom, ktorý mi vždy dodá veľmi veľa energie. Takisto nezanedbávam mojich priateľov. Naše pravidelné stretnutia pri kávičke či v nasej obľúbenej vinotéke nesmú chýbať. 😊

Na čo sa tešíš vo svojej druhej polovici života?

Veľmi sa teším, ako budem postupne čítať knihy z našej bohatej knižnice. Som veľký knihomoľ, za tie roky mám naozaj slušnú zbierku knižiek  a konečne mám teraz na čítanie čas. To je ďalšia výhoda vyššieho veku.
Teším sa na spoznávanie Slovenska aj iných krajín a kultúr v rámci našich výletov. Teším sa na ďalšie výstavy, divadelné hry, filmy, koncerty, ktoré ešte uvidím. 
A samozrejme, teším sa na množstvo peknej práce, ktorá ma ešte čaká. Koncom septembra máme premiéru  divadelnej hry Klimaktérium 2, aj v nej vtipnou formou hovoríme o ťažkostiach spojených so starnutím. 

Robí ti niečo vrásky v súvislosti s pominuteľnosťou života? 

Skôr ma trápi momentálna situácia u nás i vo svete, ako sa všetko mení prostredníctvom technológií a sociálnych sietí. Mrzí ma, že sa ľudia spolu menej rozprávajú, že sme voči sebe menej vnímaví, citliví. Desí ma ľudská hlúposť a obmedzenosť.

Ale život beriem tak, že máme tu na svete určitý vymedzený čas, ktorý môžeme využiť, ako najlepšie vieme. Pred pár dňami som videla úžasný dokument o vesmíre, slnečnej sústave. Máme obrovské šťastie, že práve na našej planéte vznikol život. Príroda nám ponúka toľko krásy, bohatstva… a my ju tak ničíme a drancujeme…

Čo ti pomáha ráno vstávať s radosťou z postele? 

Dobrá káva, niečo sladké na raňajky a pomyslenie na to, čo ma v ten deň čaká. 

Tvoj odkaz pre čitateľov bez ohľadu na vek?

Každý deň žiť naplno, nebáť sa a tešiť sa aj z maličkostí.

Katarína Brychtová (1967) je herečka a obľúbená moderátorka. Jej hlas poznáme z dabovania, kto by si nebavil Rachel z Priateľov či Suzan v Zúfalých manželkách.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka