Janette Horstmann: „Buďme k sebe trpezliví a láskaví tak, ako vieme byť k svojim priateľom“

img_2023

Ako sa vyrovnávaš s obmedzeniami (ak nejaké vnímaš), ktoré pribúdajúce roky prinášajú?

Zatiaľ som obmedzenia nevnímala. Lepšie povedané, neuvedomovala som si ich a možno aj ignorovala. Keď sa zamyslím, občas ma prekvapí bolesť chrbta po spaní na inom matraci alebo zadychčanie, keď vybehnem po schodoch :-) Vždy som si našla výhovorku typu, že bola tvrdá posteľ alebo za to môžu kilá navyše. Keďže sa pohybujem medzi mladými ľuďmi v rámci našich vzdelávacích projektov cez moje občianske združenie Podnikavci Novohradu a v coworkingu Priestor v Lučenci, cítim sa večne mladá. Niekedy sa čudujem, keď mi mladí nechcú tykať a zdravia sa ma „dobrý deň teta“ 😊
Aj keď ma to trochu môže zneistiť, dôležité je mentálne nastavenie. To znamená prijať tieto zmeny a nájsť spôsob, ako sa s nimi vyrovnať. U mňa je to hlavne pohyb, či už prechádzky, joga a hlavne zumba v kombinácii so zdravým jedlom. Čiže, udržať si aktívny životný štýl, dobré zdravie a pozitívny postoj. Byť trpezlivý sám k sebe, akceptovať sa, neriešiť, čo zmeniť neviem.

Máš návyk alebo rituál, ktorý ti pomáha žiť naplnený život bez ohľadu na vek?

Naplno bez ohľadu na vek žijem každý deň, pretože nikdy neviem, kedy to bude môj posledný. Žiaľ, mali sme v rodine tragickú udalosť najskôr s mojím bratom, ktorý bol 12 rokov v bdelej kóme a po nečakanej smrti mojej maminky, ktorá mala len 58 rokov, som prehodnotila moje hodnoty a celý život. Takže namiesto návyku alebo rituálu mám motto: „Každý deň prežívaj tak, akoby bol posledným dňom tvojho života“. Som vďačná za každý deň. 

Na čo sa tešíš vo svojej druhej polovici života?

Teším sa z každého dňa, ktorý môžem prežiť v kruhu mojej rodiny, priateľov či iných ľudí, ktorých sprevádzam, alebo ktorými sa nechávam inšpirovať. Na čo konkrétne sa teším? Možno mám aj trochu obavy, keďže deti nám postupne vylietajú z hniezda. Teším sa na to, že budem mať viac času a budem sa môcť venovať môjmu poslaniu a podnecovať druhých k hľadaniu zmyslu života, aby sme na svete všetci žili šťastný a radostný život. 
Či už koučovacími rozhovormi alebo pokecom pri káve v coworkingu, rozvojovými workshopmi alebo aj s emočnými koučovacími kartami Veľký príbeh emócií, ktoré sme s kolegyňou Dáškou Polievkovou, autorkou ilustrácií, minulý rok vydali. 
Aby to nebolo iba o práci, tak by som chcela viac cestovať na miesta, ktoré mám na nástenke snov. Venovať sa sebe a svojim záľubám a tomu, čo mi robí radosť a napĺňa ma šťastím. Napríklad začať maľovať alebo sa naučiť po španielsky.

Robí ti niečo vrásky v súvislosti s pominuteľnosťou života?

Vrásky síce pribúdajú, ale sú skôr pripomienkou, nie sú zo strachu. Ja verím, že naša duša je večná a má telo len „vypožičané“, aby si dokonale mohla užiť svetské pôžitky. Neviem si predstaviť život bez dobrého jedla :-) Kým si môžem vychutnávať dobré jedlo, smiať sa a objať človeka, vrásky len pripomínajú, že čas nezastavíme a mali by sme sa sústrediť na to, čo je skutočne dôležité – naše hodnoty a vnútorné bohatstvo.

Čo ti pomáha ráno vstávať s radosťou z postele?

Uvedomenie si, že môžem prežiť ďalší deň a zvedavosť, čo nové sa naučím, koho nového spoznám. A tiež, komu budem môcť byť svetlom v ten deň ja. 
Tiež radosť z takých obyčajných vecí ako ráno urobiť desiatu deťom, lebo sú ešte doma a pre seba v podobe dobrých raňajok s kávou.

Tvoj odkaz pre čitateľov bez ohľadu na vek?

Žite každý deň v radosti a spokojnosti, aby ste neľutovali nič, čo ste neurobili len preto, lebo vás brzdili emócie ako strach, obava, ľútosť alebo iné. Nájdite zmysel každej emócie, ktorú zažívate, pretože  vás niekam vedie a niečo nám odkazuje. Emócie sú jazykom duše. Všetky odpovede máte v sebe, len im treba porozumieť a žiť váš „Veľký príbeh“.

Janette Horstmann  (1977) sa venuje koučingu od roku 2011, kedy po návrate z Nemecka pôsobila v strojárskom podniku ako HR manažérka. Od roku 2016 je aktívnou členkou SAKO (Slovenská asociácia koučov) a od roku 2019 aj certifikovanou koučkou s titulom KcS (Kouč certifikovaný SAKom).
Pôsobí aj ako lektorka osobnostného rozvoja a venuje sa sprevádzaniu jednotlivcov, ale aj firiem a skupín na ceste k úspechu a rozpoznaniu svojich schopností, možností a ciest vedúcich k dosiahnutiu cieľa. 
Pri hľadaní vlastného zmyslu života a neustálom vzdelávaní sa objavila množstvo techník a praktických nástrojov, ktoré jej pomáhajú efektívnejšie pracovať s klientmi. 
Janette je autorkou invenčných sebapoznávacích koučovacích kariet „Veľký príbeh emócií“ a zakladateľkou občianskeho združenia Podnikavci Novohradu, ktorého zámerom je tvoriť lepší a kvalitnejší život v regióne vďaka vzdelávaniu študentov a podnikateľov. Občianske združenie prevádzkuje Coworking Priestor, ktorý ponúka množstvo vzdelávacích, kultúrnych a spoločenských aktivít, ale aj miesto pre podnikanie. Je to tiež miesto, kde Janette nájdete, pokiaľ sa rozhodnete využiť jej pomoc alebo služby. 
Všetky info o aktivitách Janette nájdete na www.janettehorstmann.sk

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka