Jana Dukátová: „Rovnováha v živote je zárukou spokojnosti bez ohľadu na vek“

img_2794-4-kopia

Ako sa vyrovnávate s obmedzeniami (ak nejaké vnímate), ktoré pribúdajúce roky prinášajú? 

Zatiaľ tých obmedzení nie je moc veľa, ale pokiaľ nejaké prídu, snažím sa na to rýchlo zareagovať a vlastnou aktivitou ich nástup spomaliť. Aktívny a zdravý životný štýl je najlepšou prevenciou v tomto smere. 

Máte návyk alebo rituál, ktorý vám pomáha žiť naplnený život bez ohľadu na vek?

Dvakrát do týždňa si idem na 30-40 minút zabehať. Akákoľvek pravidelná fyzická aktivita má na organizmus obrovský vplyv. Zlepšuje imunitu, zabezpečí výmenu látok v organizme, prekrvia sa aj tie najmenšie vlásočnice, telo si udržiava kondíciu a vytrvalosť a v neposlednom rade to má veľmi pozitívny vplyv aj na psychickú rovnováhu človeka.

Na čo sa tešíte vo svojej druhej polovici života?

Myslím, že tá druhá polovica života by mohla byť viac o pohode, že by ju už nemali tak zaťažovať kariérne ambície a potreba stále niečo dokazovať. Teším sa, že si užijem aj tie stránky bežného života, ktoré museli ísť popri profesionálnej športovej kariére bokom. 

Robí vám niečo vrásky v súvislosti s pominuteľnosťou života? 

V poslednej dobe si viac uvedomujem, že život je cesta po krehkom ľade. Že to šťastie ktoré okolo seba máme a niekedy ani nevnímame, sa môže zo dňa na deň pominúť. A okolnosti posledných dvoch rokov tieto moje myšlienky ešte zintenzívňujú. 

Čo vám pomáha ráno vstávať s radosťou z postele? 

V týchto dňoch určite práve tie teplé voňavé slnečné rána. Teším sa, že na bicykli vyrazíme s malou do škôlky. Teším sa, keď mám plný pracovný deň, lebo vtedy sa cítim prospešná a ten deň má pre mňa zmysel. A teším sa, keď poobede zase vypnem a môžeme ako rodina stráviť nejaký čas spolu. 

Váš odkaz pre čitateľov bez ohľadu na vek?

Rovnováha v živote je zárukou spokojnosti bez ohľadu na vek. Platí to aj pri rovnováhe fyzickej a psychickej aktivity. Naša myseľ a psychika je skúšaná po všetkých stránkach, všade sa od nás niečo očakáva, zápasíme s rôznymi problémami, ktoré nám nedajú vydýchuť. A práve pravidelná fyzická aktivita nám môže v tomto tlaku priniesť vytúžený odpočinok, kedy človek na nič nemyslí a kedy žije len v aktuálnom okamžiku.

Mgr. Jana Dukátová (1983) je slovenská kajakárka. Majsterka sveta vo vodnom slalome z roku 2006 a historicky prvá majsterka sveta v kategórii canoe ženy z roku 2010. 
Tri roky bola svetovou jednotkou a ostatní sa od nej chodili učiť. Súťažila na dvoch olympiádach a dosiahla takmer všetko, čo sa v tomto športe dosiahnuť dalo.
Roky na sebe pracovala, ale v momente, keď bola na vrchole a mala na olympiáde bojovať o medailu ju zradilo vlastné telo, dobehla minulosť a začali sa roky trápenia s bolesťami v driekovej chrbtici.
Aj tieto skúsenosti ju po dvadsiatich rokoch profesionálnej športovej kariéry priviedli k odovzdávaniu všetkého, čo sa naučila – nielen mladým športovcom, ale aj bežným ľuďom.
Janka sa venuje kinezioterapii, masážam a športovému poradenstvu.
Viac sa o jej aktivitách dozviete z jej stránky: www.masaz-kinezio.sk alebo sa s ňou môžete spojiť cez Instagram: @janadukatova 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka