Erika Feketová: „Buďme odvážni a nebojme sa prekračovať svoje limitácie“

c52665bc-7ec1-4ae9-b14c-5705232c588a

Ako sa vyrovnávaš s obmedzeniami (ak nejaké vnímaš), ktoré pribúdajúce roky prinášajú? 

Asi sme všetci počuli tú starú „múdrosť“, že s vekom prichádzajú obmedzenia. Tiež som to počúvala, odjakživa. Ja si to nemyslím! Príkladom sú mi moji rodičia. Napríklad, môj otec si k sedemdesiatke prial motorku. Splnil si chlapčenský sen. Stále zvláda stúpať do kopca a liezť po stromoch, postarať sa o rodinu a viesť siahodlhé, hlboké rozhovory. Tým chcem povedať, že obmedzenia sú len v našej hlave! Viaceré obmedzenia a výzvy sa, samozrejme, vyskytujú, to nechcem spochybňovať, ale počúvať seba a svoje telo je kľúčové. 

Starostlivosť o moje fyzické, mentálne a duševné zdravie je stále viac aktuálna a konkrétna téma, ktorou sa zaoberám. Motivuje ma to k zmenám a k lepšiemu životnému štýlu. Možno sa moje telo začína trochu odlišne správať, a tiež si uvedomujem, že nie som už taká pružná a ani taká štíhla ako kedysi, ale to ma neobmedzuje v tom, aby som si užívala život naplno. Namiesto toho, aby som sa sústredila na to, čo nemôžem urobiť, sústreďujem sa na to, čo urobiť môžem. Napríklad, vyberám si fyzické aktivity, ktoré sú pre mňa prístupné a zdravé. Zamilovala som si rannú jogu, ktorá ma naštartuje do nového dňa. Tiež dbám na to, aby bola moja strava vyvážená a zdravá, aby som mala dostatok energie. To mi pomáha cítiť sa stále fit a v dobrej forme. Navyše, sústreďujem sa na to, čo ma skutočne napĺňa a prináša mi radosť, dopĺňa tvorivú energiu. Prirodzene sa mi potom v živote deje menej toho, čo mi energiu odoberá.

Vystavujem sa veciam, ktoré mi prinášajú radosť a sú tiež výzvou. Je tak veľa vecí, ktoré môžem ešte stále objavovať a dosiahnuť a ja som pripravená ich presiahnuť!

Máš návyk alebo rituál, ktorý ti pomáha žiť naplnený život bez ohľadu na vek?

Budúci rok budem mať päťdesiat a v súvislosti s tým sa nedokážem veľmi trápiť, pretože som si osvojila úžasný prístup. Nechala som sa inšpirovať Robinom Sharmom a jeho klubom ranných víťazov „5.AM Club“. 

Uvedomujem si, že každý deň prináša so sebou novú príležitosť začať a meniť svoj život. Každý deň môžem vytvárať radostné, bohaté a tvorivé životné prostredie pre seba a všetkých okolo.  

Jedným z mojich obľúbených návykov je začať môj deň s rannou rutinou. Ranná rutina ma energeticky naštartuje a pomáha mi aktivovať v tele aj v mysli potrebnú energiu a pozitivitu. 

Ráno patrí mne, poskytuje mi chvíľku ticha a súkromia, kedy sa môžem postarať o seba a sústrediť sa na svoj osobný rozvoj, zamerať sa na svoje ciele. Ako prvé si doplním tekutiny a urobím čas na meditáciu a vizualizáciu, čo mi pomáha zrelaxovať myseľ a udržiavať pozitívny, motivovaný postoj. Doprajem si jogu na posilnenie svalov tváre a tela, čo mi dodá energiu na celý deň. Prečítam alebo si vypočujem (popri tom ako sa chystám do pracovného dňa) niekoľko strán z knihy, ktorá ma osobnostne posunie vpred. Už od rána si vytváram prioritné úlohy a plány na deň, čo ma drží fokusovanú a produktívnu. K môjmu rannému rituálu patrí neodmysliteľne aj šálka čiernej kávy. 

Ranná rutina je pre mňa neoceniteľnou investíciou do môjho fyzického a duševného blaha. Keď sa v prvej hodine dňa postarám najprv o seba, už si nie som nič dlžná. Potom sa môžem po zbytok dňa starať o druhých, doma aj v práci.

Na čo sa tešíš vo svojej druhej polovici života?

Jednoducho na všetko! Pre mňa je to, že som v polovici života, príležitosťou na ešte väčšiu sebadefiníciu a objavovanie. Teraz mám viac skúseností a životnej múdrosti, vďaka čomu môžem lepšie pochopiť samú seba a odbúrať obmedzenia, ktoré ma záhadne ovplyvňovali. Teraz si môžem dovoliť byť viac autentická a žiť život, ktorý si skutočne prajem. 

Viem, že som ešte stále schopná učiť sa a rásť a to ma povzbudzuje v tom, aby som sa nevzdávala svojich snov a ambícií.  Práve naopak, otvára ma to, aby som dovidela na čo najviac príležitostí. Teším sa na tieto úžasné roky, keďže môžem sledovať, ako sa vyvíja život našich milovaných dcér a v budúcnosti možno budem môcť vidieť rásť naše vnúčatá. Teším sa na to, že budeme mať spolu s mojim manželom stále viac času a voľnosti cestovať a objavovať nové miesta. Budeme mať viac času na to, aby sme sa venovali svojim spoločným záľubám a záujmom. Ja som pripravená nechať sa inšpirovať a presvedčiť sa, aký úžasný a naplnený môže byť náš život bez ohľadu na vek!

Robí ti niečo vrásky v súvislosti s pominuteľnosťou života? 

Samozrejme, som si vedomá, že život je krátky, že čas rýchlo plynie a minulosť sa nedá zvrátiť. Zároveň si uvedomujem, že pominuteľnosť života je pre mňa aj zdrojom inšpirácie a motivácie. Učí ma žiť v prítomnosti, oceniť malé radosti a vidieť perspektívu. Je to inšpirácia k prehodnoteniu hodnôt a presvedčení, podľa ktorých žijem a na vykonanie zmien v kariére alebo osobnom živote.

Usilujem sa byť vďačná za každý deň a snažím sa nájsť zmysel a radosť v malých veciach. Žiť autenticky, naplno a s radosťou. Myslím na to, že každá skúsenosť, každý vzťah a každé dobrodružstvo, ktoré zažívam, je súčasťou môjho životného príbehu. Preto mi ani jedna vráska na tvári neuberá z pocitu plnosti a spokojnosti.

Preto je odpoveď na otázku, či mi niečo robí vrásky v súvislosti s pominuteľnosťou života, je zároveň áno aj nie. Áno, pretože si uvedomujem, že čas plynie a nevráti sa, lebo proces starnutia je neodvratný. Zároveň to nie je obava, ktorá ma ochromuje. Namiesto toho ma to motivuje k tomu, aby som si užívala prítomný okamih, žila autentický život a snažila sa vytvárať vzťahy a skúsenosti, na ktorých záleží.

Čo ti pomáha ráno vstávať s radosťou z postele?

To, že mám jasný cieľ alebo zámer pre ten daný deň. Ideálne je, ak sa na to teším. Kladiem si otázku: „Podľa čoho na sklonku dňa spoznám, že som skutočne spokojná s prežitým dňom a tým, ako sa vydaril?“

Keď viem, čo ma čaká alebo na čom budem pracovať, čo chcem dosiahnuť, pociťujem vzrušenie a túžbu začať nový deň. Môže to byť cieľ v práci, vo vzťahoch, v sebavzdelávaní alebo aj niečo jednoduchšie, ako napríklad stretnutie s rodinou, s blízkymi. Cítim sa motivovane vstávať a objavovať spôsob, ako sa priblížiť k tomuto cieľu.

Ďalšou vecou, ktorá mi pomáha, je dodržiavať svoju rannú rutinu, ktorá ma nabudí a pripraví do dňa. Dôležitú úlohu hrá u mňa aj spánok. Ráno vstávam s radosťou, ak som si dopriala dostatok kvalitného spánku a cítim sa sviežo.

Najdôležitejším faktorom, ktorý mi pomáha ráno vstávať s radosťou z postele, je mať v živote zmysel a byť v kontakte so svojimi hodnotami. Keď som sama so sebou v harmónii a viem, že moje činy majú vplyv na mňa aj na iných, cítim hlbokú spokojnosť a radosť.

Tvoj odkaz pre čitateľov bez ohľadu na vek?

Je to jednoduché, nezávisle od toho, koľko rokov máte – žite svoj život naplno a s láskou. Nech sa vám darí vytvárať si vlastný príbeh plný zážitkov a prekvapení. Neustále buďte zvedaví, učte sa. Nech sú pribúdajúce roky len pozvánkou k neustálemu osobnému rozvoju a sebadefinovaniu v každej novej etape vášho života. 

Buďte odvážni a nebojte sa prekračovať svoje limitácie. A vždy si pamätajte, že nikdy nie je neskoro začať, zmeniť sa a dosiahnuť svoje ciele. 

Vaše najlepšie časy môžu práve teraz čakať len na vás!

Erika Feketová (1974) je lektorka rozvojových programov, mentorka v oblasti moderného vodcovstva a strategická koučka. 
Pomáha inšpirovať ľudí a organizácie k hlbšiemu premýšľaniu o vízii, životnej misii a cieľoch vďaka posilňovaniu motivácie, vodcovských a ľudských zručností budúcnosti.
Vo svojej praxi sa opiera o poznatky a skúsenosti z biznisu, tiež zo psychológie, behaviorálnych vied a neurovied, ktoré prepája s témami vzdelávacích rozvojových programov a biznisových riešení.

Viac sa o Erike dozviete na jej stránke: https://www.espiral.sk/erika-feketova/

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka