Ako sa vyrovnávaš s obmedzeniami (ak nejaké vnímaš), ktoré pribúdajúce roky prinášajú?
Vyrovnávam sa postupne ako sa objavujú. A objavuje sa niekoľko významných vecí.
- Už je bližšie koniec života ako jeho začiatok. Takže už nie je život „ nekonečný“, už každý deň sa odrátava ako dar.
- Už nie je nekonečne energie, už viem jasne, že kde mám hranice a potrebujem zvažovať kam energiu dávať a nie ju rozdávať priehrštiami ako sa to dalo v mladom veku.
- Už sa nevládzem snažiť byť nejaký, podľa vlastných predstáv, či tlakov spoločnosti a meniť sa podľa toho. Už sa učím prijímať sa aký som. A užívať si to. A užívam si to 🙂
Máš návyk alebo rituál, ktorý ti pomáha žiť naplnený život bez ohľadu na vek?
Mám návyky, ktoré mi pomáhajú žiť naplnený život práve s ohľadom na vek a aj bez ohľadu. Prirodzene sa mi menia potreby a zmysel vecí. Návyk, na ktorom pracujem v poslednej dobe je byť v sebe viac ako na 50 %. V minulosti, keď ma niečo zaujalo alebo pri práci s ľuďmi som bol plne pozornosťou vonku a užíval som si toho. Postupne, a hlavne posledné mesiace pracujem na tom, byť v meditatívnom móde vo vlastnom tele ako významný návyk, ktorý budujem pre každú situáciu. A meriam si danú schopnosť aj cez inteligentný prsteň, ktorý mi meria aj stres, relaxovaný stav či restoratívny, regeneračný mód. Takže keď som mal pred dovolenkou netypicky nahustených 9 klientov v jednom dni, čo je samozrejme extrém, tak sa mi podarilo 5 hodín z 9 byť v regeneračnom móde, významne pozornosťou v tele a vedomým dýchaním. A to samozrejme dáva práci vysokú kvalitu. Väčšiu ako v minulosti, keď som v nadšení bol pozornosťou významne vonku.
Na čo sa tešíš vo svojej druhej polovici života?
Len byť v sebe a so sebou a s ľuďmi, s ktorými mi je dobre a robiť veci, ktoré ma napĺňajú, čo som vlastne robil aj doteraz.
Neviem čo sa všetko bude diať v druhej polovici života, ešte som to nezažil. No užívam si byť so svojou ženou a zdieľať s ňou svoj život.
Robí ti niečo vrásky v súvislosti s pominuteľnosťou života?
Samozrejme, vyrovnávam sa postupne a učím sa prijímať a vnímať realitu aká je a veci ako sú. Rešpektovať seba a druhých. Čo znamená aj v koučovacej praxi aj v bežnom živote byť viac pozorovateľom, ktorý sa nesnaží veci meniť podľa svojej predstavy, ale omnoho viac sledovať vnútorné a vonkajšie signály organizmu a okolia a ísť s nimi v súlade a vyjadrovať ich.
Čo ti pomáha ráno vstávať s radosťou z postele?
Chuť na raňajky? Úlohy, ktoré ma čakajú. Buď tie, na ktoré sa teším, alebo aj tie, ku ktorým so sa zaviazal. Zdravie a vzťahy aj ekonomická situácia mi umožňuje vstávať s radosťou. Postupne viac a viac si uvedomujem, aký je to zázrak, môcť byť a byť súčasťou vzťahu, vzťahov, väčšieho celku a celkovo života.
Tvoj odkaz pre čitateľov bez ohľadu na vek?
- Rovnako dôležité ako meniť veci je ich aj nemeniť a prijímať.
- Rovnako ako riešiť veci je dôležité aj umenie ich neriešiť.
- Radosť z drobných vecí je rovnaká v jadre ako radosť z vecí veľkých.
- Každá minca má dve strany.
- Byť šoférom vlastného života vyžaduje námahu, no je odmenou. A niekedy je super sa nechať viesť 😊
Dalibor Bednařík (1975) je vzdelaním psychológ a téme koučingu, mentoringu a psychológii sa venuje celý svoj profesijný život.
Založil Coaching Academy, kde vedie celosvetovo certifikované výcviky v koučingu a v koučovacom prístupe pre manažérov, koučov, poradcov, konzultantov, ako aj pre tých, ktorí sa chcú sebazdokonaľovať.
Okrem individuálneho koučingu vedie aj tímové koučingy, mentoringové programy a workshopy zamerané na rozvoj lídershipu, iniciáciu a vedenie zmien, strategické riešenia konfliktov a firemnú kultúru.
Do svojej práce neustále aplikuje inovatívne prístupy, ktorých inšpirácie čerpá od ľudí z praxe, z vedy, prírody, kultúry, filozofie a histórie.
V roku 2003 bol zakladajúcim členom Českej asociácie koučov a o tri roky aj Slovenskej asociácie koučov.
Jeho krédo je: „Nie je jednoduché zosúladiť tlak vonkajších očakávaní a vnútorných potrieb. No stojí za to do toho investovať.“
O Daliborovej práci sa viac dočítate na jeho webe: https://coachingacademy.sk/