Ako sa o seba postarať bez tyranie kultu dokonalej a stále mladej ženy? 

img_7930

Tak, že si uvedomíme, že neexistuje. Vytvoril ju reklamný priemysel, aby zarábal na tom, že to chceme skúšať. Matematik by povedal, že je to asymptota: dokonalosť nie je možné plne dosiahnuť, čo človeka súčasne frustruje aj priťahuje.

Žijeme v kultúre, ktorá sa desí nevyhnutnosti starnutia. Zaobchádza s ním ako s chorobou, ktorú treba vyliečiť pomocou vymožeností estetickej medicíny a plastickej chirurgie. Starnutie však nie je projekt – nie je to niečo, o čo by sa sme sa mohli usilovne snažiť, aby sme dosiahli ocenenie. Je to fakt – niečo, čo treba splniť podľa vlastných podmienok a tak, aby sme si hovorili, že náš život stojí za to. Život je do veľkej miery záležitosť toho, ako zvládame emočné nepohodlie, myšlienkový chaos a limitácie tela v sprievode rokov.

Ako prvé pomôže uvedomenie, že bez ohľadu na pribúdajúce roky by sme si mali dopriavať dostatočne silné vášne, ktoré nám zabránia pochybovať o sebe a zneisťovať sa porovnávaním. 

 PÄŤ TIPOV NA ZDRAVÚ REBÉLIU

Vyberte sa na emočné a mentálne nákupy – potrebujete pozitívny egoizmus

Pravdaže, potrebujete aj šaty, ktoré vám padnú ako uliate . Urobte si však aj nákupný zoznam toho, čo potrebujete, aby ste sa zabávali, cítili sa spokojne a vyrovnane. Je potrebné spísať si položky, ktoré vám umožnia baviť sa, strácať pojem o čase, uvoľniť sa, cítiť sa šťastne, užitočne, naplnene, zmysluplne… Nech je to čokoľvek, potrebujete sa tomu pravidelne venovať. Hlavne preto, aby ste toho robili čo najviac, lebo vás to dobíja pozitívnou energiou. 

V každej chvíli sa hodí dobre sa o seba postarať, rozžiaruje vás to.

Pestujte si sebúctu – vtedy ste okúzľujúce

Jediná osoba, ktorá pri vás nepretržite stojí po celý život ste vy sama. Oplatí sa preto myslieť na to, že máte naplno žiť, pokým ste na žive – tu a teraz, bez ohľadu na číslovku veku. Žiadne neskôr, keď budete dokonalejšia a príde lepšia príležitosť! Tá býva maskovaná, aby s vami hrala hru „kto z koho“. Hádajte, kto vyhrá, keď budete zbytočne veľa otáľať. Na podporu samej seba nie je potrebné nič nákladné. Stačí sa k sebe správať v každej situácii láskyplne alebo aspoň zhovievavo.

A viete, čo vás urobí ešte atraktívnejšou? Keď sa budete povzbudzovať do nových výziev namiesto sabotovania vlastných túžob.

Zbavte sa závislosti od názoru iných ľudí – oslobodzuje to

Už dávno viete, že nemôžete vyhovieť všetkým. Ani sa im zavďačiť či naplniť všetky ich očakávania. Ani si ich získať tým, že sa prispôsobíte a placho stiahnete. Nepotrebujete sa toľko starať o názor druhých. Radšej tú energiu vložte do odvahy skúšať nové veci a učiť sa niečo, čo vás zaujíma.

Posmeľujte sa, že nemáte čo stratiť. Budete trápne? Skutočne? O tom rozhodujete vy! Ten pocit, keď zvládnete niečo, o čom ste si mysleli, že to nezvládnete, stojí za to. 

Bezčasová zóna – iba vy a to čo máte rada

Doprajte si čokoľvek, čo na vás zapôsobí ako doping, pravdaže, legálny. Neopovážte sa mať výčitky svedomia, že si dopriavate trochu roztopaše a hlavne času pre seba. Ste predsa natoľko dôležitá, že si to zaslúžite. Keď pochybujete o tom, či si to zaslúžite, pristavte sa pri tom – tento program je chybný, musíte ho opraviť. Najskôr sa potrebujete naučiť venovať si pozornosť a rozmaznávať sa.

Nikto to pre vás neurobí tak dobre ako vy sama. Na to ste už prišli, však? 

Denne si udeľujte Nobelovu cenu za pozitívnu sebamotiváciu

Porovnávať sa je dovolené iba sama so sebou a s tým, čo ste už dosiahli a čo sa vám podarilo. Zmyslom je tešiť sa z vlastného pokroku, nie naháňať ten cudzí. Všímať si, aký kus cesty ste prešli a čo všetko ste doň vložili.

Zakážte si porovnávanie s desiatimi super hrdinkami súčasne, vyrobíte si z toho akurát tak zbytočne veľa frustrácie a stratu motivácie. Tempo a rytmus si určujete vy! 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka