Zodpovednosť nás mučí alebo poháňa

nature-7842167_640

S očakávaním nového roka uvažujeme, že možno nastanú lepšie a ideálnejšie podmienky na to, aby sme niečo zmenili. Zároveň vieme, že začiatok roka sám o sebe zázrak neurobí, lebo ideálne podmienky nenastanú nikdy!

V akomkoľvek období dokážeme premeniť výzvy a nedokonalé podmienky na konanie. Je však pravda, že hlava má rada nové začiatky od méty, kedy jej to príde lepšie na odpočítavanie. 

Rada by som vás povzbudila – začnite s prvým krokom rovno v tejto chvíli. Hoci s maličkým. Ráta sa, lebo každý krok, ktorý urobíte, vás posúva bližšie k vašim zámerom a vaša sebadôvera porastie. Vďaka tomu budete čoraz silnejší, zručnejší a sebavedomejší. To umocní vaše odhodlanie, že môžete žiť tak, ako si sami vyberiete. Vyžaduje si to ochotu prevziať zodpovednosť za svoje správanie a dosiahnutie svojich cieľov. 

Zraniteľné miesto pri presadzovaní zmien je práve zodpovednosť. Býva to s ňou ako s lietadlom, ktoré stojí bezpečne v hangári a aby bolo aspoň trochu využité, vrtuľa z neho suší bielizeň.

Túto analógiu vnímam v príbehoch ľudí, ktorí volajú po zmene, ale v skutočnosti ju nechcú. Nie tak, že by sa k nej postavili zoči-voči a pustili sa do kontinuálnej práce. Chcú, aby sa zmena odohrala a oni sa s ňou veľmi nenarobili. Lenže nedá sa byť vo vzduchu, keď sa lietadlo neodpúta od zeme. Zmenu si treba odpracovať a postarať sa o ňu, aj so všetkými rizikami a neistotami, ktoré prináša.

Až v momente, keď sa zaviažeme k zodpovednosti voči sebe samému, sme pripravení naplno využívať svoje odstavené lietadlo.

Patrí k tomu aj nasledovné:

  • Pozrieť sa na seba bez filtrov v zrkadle a priznať si svoje chyby a oceniť svoje úspechy. Prijať ich s pokorou ako učiace sa skúsenosti.
  • Byť vďační za to, čo už máme, nech by boli naše túžby akokoľvek ambiciózne. 
  • Konať dobré skutky zakaždým, keď sa nám naskytne príležitosť. 

Neurológ a psychiater Victor Frankl to vystihol priliehavo: 

„Človek by sa nemal pýtať, čo je zmysel jeho života, ale mal by si uvedomiť, že je to on,
ktorý dostáva otázku. Inými slovami, každého človeka sa spytuje život;
a životu môže odpovedať iba (z)odpovedaním za svoj život;
životu môže odpovedať iba tak, že bude zodpovedný.“

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka