Vďaka za kombinácie toho, čo máme radi s tým, čo je užitočné

h

Naše príbehy sú určované tým, ako ľuďom slúžime

Klient mi rozpráva: „Prepáčte, že vám to poviem takto priamo, ale musím! Vy mi vôbec nepomáhate! (odmlka) Teda pomáhate, ale tým svojím spôsobom. Vy mi vôbec nehovoríte, čo mám robiť a ako. Chcete to počuť odo mňa.“ Moje koučovacie ego zaplesalo a so všetkou vďačnosťou som prijala túto spätnú väzbu. Je totiž tou najlepšou vizitkou mojej práce. Záleží mi na tom, aby klienti cítili moju podporu, dôveru a to, že som tam pre nich. Vždy verím tomu, čo chcú koučovaní, lebo on sami najlepšie vedia, čo je pre nich dobré. Potom to aj dokážu dosiahnuť, lebo sú s tým stotožnení. A keď ešte nevedia, čo je to, čo chcú, pomáham im to vydolovať, vyjasniť a pomenovať. Preto neradím, takých expertov máme okolo seba vždy dosť.

A keďže som už dlhšie nenapísala oslavný text na koučovanie, využívam túto príležitosť. Dúfam, že to nebude patetické, lebo ja skutočne a úprimne milujem svoju prácu :-)

Keď dočítate do konca, čaká vás odmena – nie iba fiktívna, ale skutočná, ktorú môžete zažiť – je leto a relax sa hodí, a tiež preto, lebo si cením, že venujete čas čítaniu o mojej vášni. Ďakujem :-)

Šerpa

S obľubou používam prirovananie úlohy kouča k horskému vodcovi. Pomôže vám vyliesť na horu, akú si vyberiete, v časovom limite a s prijateľným rizikom. V naliehavom prípade vám hodí lano, istí vás, nikdy však nelezie za vás. To by ste potom nemohli povedať, že ste horu zdolali sami. A horu, ktorú chcete pokoriť, si vyberáte tiež sami – či to bude Mount Blanc, Mount Everest, Gerlachovský štít či vrch Velestúr určujete vy. Keď si zvolíte sprievodcu, pomôže vám s motiváciou, trpezlivosťou, sebadôverou a nevzdáte to, keď príde kríza. Pomôže vám ju ustáť a naučí vás, ako ju zdolať aj nabudúce, lebo všetko to nastavenie v hlave môžete meniť. Ideálne v zážitkovej rovine, kedy si na vlastnej koži odskúšate, aké to je, mať ujasnené, čo vlastne chcete a kam sa s tým chcete dostať.

Vyjadrenie problému

Už ma neštartujú uštipačné poznámky na adresu koučovania v zmysle, že čo je na kladení otázok také výnimočné? V podstate nič. Ale v koučovacej debate ide o to, že za každou položenou otázkou musí byť určité poznanie. Každú odpoveď treba vyhodnotiť, zasadiť ako kamienok do mozaiky poznania a potom zvážiť, ako sa vyjasňuje celkový obraz, čo v ňom ešte chýba a akú ďalšiu otázku treba ešte položiť.

Nalepovacia záložka

Milujem na svojej práci, že v nej zastávam mix rôznorodých rolí v závislosti od situácie a okolností. Som počúvačkou, spytovačkou, vŕbou, rozprávačkou príbehov, partnerkou, sprievodkyňou, trénerkou, inšpirátorkou, mediátorkou, transformátorkou a niekedy aj „čarodejnicou :-)“… Rada mám aj to, že som ako lístoček POST IT – prilepím, prelepím, popíšem, prepíšem, nakreslím, vygumujem, pripomeniem, povzbudím, pobavím… a keď sa naplní moje poslanie, ľahko sa odlepím.

Čáry-máry

Keď sa ma ľudia pýtajú, v čom je teda hlavné kúzlo koučovania, mám jednoduchú odpoveď. Predstavte si, že vám niekto venuje 100 % sústredenia a nezaujatej, nehodnotiacej pozornosti – pre vaše potreby, priania, problémy, pre váš osobný rast a úspech v práci aj osobnom živote. Užili by ste si to? Ja teda áno – poznám to, mám svojho kouča :-)

Sľúbená odmena

Srdečne vás pozývam na ochutnávku koučovania so mnou – osobnú v Poluse v Bratislave, skypovaciu alebo telefonickú z miesta, ktoré vyhovuje vám. Presvedčíte sa na vlastnej koži, aké to je, dopriať si všetko to, o čom som popísala. Heslo je: ZASLÚŽIM SI :-)

Teším sa na Vás :-) Janette :-)

Prajem Vám nádherné leto plné toho, čo Vás poteší a skvelo naladí :-)

P.S. „Ľudia zabudnú na to, čo ste hovorili, aj čo ste robili, ale nikdy nezabudnú na to, ako sa s vami cítili.“                              Maya Angelou

h

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka