Pod vplyvom frustrácie, nespokojnosti, neúspechov, zlyhania, negatívnych udalostí a krízových stavov sa na seba pozeráme pokriveným pohľadom. Nevšímame si, čo je na nás hodné ocenenia a čo sme už dokázali, za čo sme vďační a aké príležitosti ešte máme pred sebou. Iba zanovito dookola riešime, čo všetko by sme ešte chceli, mohli, čo by bolo dobré, čo by nás rýchlo zbavilo nepríjemných emócií.
Nadmerná negativita dokáže znižovať našu sebaúctu, čo má demoralizujúci účinok, lebo nastáva spochybňovanie toho, kým v skutočnosti sme a aká je naša hodnota. Nepokladáme za dosť šikovných, odvážnych, vytrvalých, úspešných…
Bývame v strehu pred potenciálnymi „útokmi“ a nepríjemnými reakciami, čo odvádza našu pozornosť a sústredenie. Sme kvôli tomu zraniteľnejší a väčšmi chybujeme.
Snažíme sa nájsť vinníkov okolo seba, aby sme na niekoho zvalili vlastnú stagnáciu a nespokojnosť. Ak sa v tom zacyklíme, máme bližšie k role obete a vyhováraniu sa.
Psychologická projekcia čiže zvaľovanie viny na druhých je proces, pri ktorom človek popiera svoje vlastné negatívne impulzy, zatiaľ čo ich prisudzuje druhým. Všetci sme k tomu náchylní v čase osobnej krízy. Aby sme takýto stav zvládali, potrebujeme si osvojiť zásady, ktoré nám s tým pomôžu.
AKO SA VYMANIŤ Z NEGATÍVNOSTI
Zastavte sa a zhodnoťte situáciu
S frustráciou sa najlepšie pracuje v momente, keď ju zažívate a uvedomujete si ju. Na to sa potrebujete pristaviť pri svojom prežívaní a zamyslieť sa nad tým, čo vašu frustráciu vyvolalo. Spôsobilo ju to, že niekto mešká na dohodnuté stretnutie a vám to nabúra nasledujúci program? Kolega vám oznámil, že s jeho pomocou nemáte počítať? Alebo vám niekto neoprávnene vynadal? Či máte pochybnosti o tom, kam smeruje váš život?
Keď máte pomenovaný zdroj frustrácie, zamerajte svoju pozornosť na to, čo pozitívne z tejto situácie viete vyťažiť. Napríklad, ak niekto mešká, môžete ten čas využiť na odpovedanie na správy, alebo si vydýchnete a usporiadate myšlienky. Zostanete na niečo sami? Môže to byť výzva, ako sa naučiť niečo nové. Niekto sa vás dotkol? V čom spočíva vaša slabina? Kedy vás pochybnosti o sebe zmenšia na malé bezbranné dieťa? Alebo vám život uniká pomedzi prsty? Čo s tým môžete urobiť, aké zdroje potrebujete na zmenu?
Pozrite sa na situáciu pozitívne
Malá vedomá zmena uhla pohľadu na situáciu vám pomôže zmeniť celkový pocit, a to, ako sa v danej situácii cítite. S odstupom a nadhľadom získate mentálnu kontrolu nad tým, čo sa deje. Ste to vy, kto si vyberá, ako sa na danú vec budete pozerať. Môžete nariekať alebo ísť a niečo urobiť. Niečo malé a postupné, aby ste si dali vedieť, že sa tým aktívne zaoberáte. To vám navodí pocit kontroly a dosahu, nebudete si pripadať bezmocne a vydaní napospas okolnostiam.
Spomeňte si na poslednú frustrujúcu situáciu
Ako dopadol posledný zážitok, keď ste boli sklamaní, otrávení, znechutení? S odstupom času sa pravdepodobne ukázalo, že ste si poradili a zvládli to. Príliš dlho analyzovať minulú situáciu neprispeje k vašej odhodlanosti postaviť sa zoči-voči nepriaznivým okolnostiam. To, čo pomôže, je vybrať si niečo použiteľné a funkčné na základe minulých skúseností, čo sa dá zopakovať. Alebo sa ďalej otvárať novým skúsenostiam, aby ste trénovali frustračnú toleranciu a flexibilitu. Nepokazí niečo iba ten, kto sa do ničoho nepustí. Vaše pokusy sú príležitosti na rozvíjanie samých seba.
Nádych, výdych
Z plných pľúc sa nadýchnuť dodá dostatočné množstvo kyslíka do mozgu, čo vám pomôže upokojiť sa. Také jednoduché, a pritom také účinné. Zopakujte to minimálne päťkrát a sledujte na úrovni tela, odkiaľ sa hlási napätie. Je to šija, brucho, sánka? Dýchajte tak, aby ste napäté časti tela uvoľnili.
Je to tá najlepšie využiteľná časová dotácia, ktorá zaručene prinesie efekt, hoci vám príde, že nemáte kedy strácať čas dýchaním.
PREVENCIA NEGATÍVNOSTI
Pravidelne sa venujte duševným aktivitám
Získavate tak priestor na to, ako sa spájať so svojimi pocitmi a vytvárať si priestor na zosúladenie myšlienok s emóciami. Zaručene pomáhajú rôzne techniky mindfulnessu (všímavého stavu mysle). Klasicky osvedčené je písanie si denníka vďačnosti alebo súcitnosti, spoluprežívanie pocitov s druhými ľuďmi, kvalitné trávenie času samého so sebou, zdravá životospráva a dostatočný pohyb a spánok.
Je výbornou protiváhou ku katastrofickým scenárom – mierni ich nápor na našu tendenciu vidieť všetko temnejšie, než v skutočnosti je. Je to pojem z pozitívnej psychológie vychádzajúci z predpokladu, že talent pre radosť je možné, rovnako ako ktorýkoľvek iný talent, kultivovať a rozvíjať. Chce to mentálnu prácu s vedomým spochybňovaním negatívnych myšlienok či vnútorných dialógov. Vďaka optimistickému pohľadu sme ako ľudský rod v dávnych časoch prežili a prispôsobili sa aj nehostinnému a nepriateľskému prostrediu.
Ako na to píšem v tomto svojom blogu.
Negatívne myslenie neprináša pozitívny život
„Princíp kontroly je životne dôležitým faktorom šťastia. Tento princíp, založený na rokoch psychologických výskumov hovorí, že svoj život vnímate pozitívne do takej miery,
do akej cítite, že nad ním máte kontrolu, a negatívne do takej miery, do akej cítite,
že kontrolu nemáte, alebo že vás riadia vonkajšie vplyvy či iní ľudia.
Medzi vysokým výkonom a šťastím na jednej strane a pocitom,
že máte svoj život pod kontrolou na strane druhej existuje priamy vzťah.“
Brian Tracey

Foto: Francesco Ungaro / Pexels