Mozog kašle na našu ambíciu multitaskingovať

soap-bubble-2403673_1920

Multitasking je jeden z veľkých mýtov modernej doby. Hoci si hovoríme, že keď chceme, tak sa vieme koncentrovať na niekoľko úloh naraz, nedá sa to. Naša pozornosť v skutočnosti preskakuje od jednej veci k druhej. A toto nás poriadne vyčerpáva. Rozdeliť pozornosť medzi dve vedomé aktivity je nemožné, mozog je skonštruovaný tak, že sa vie poriadne zamerať iba na jedinú.

Za istých okolností si môžeme uvedomovať dve veci súčasne (ženy aj viacej kvôli emočnejšej výbave), ale nie sme schopní urobiť dve rozhodnutia odrazu – ani tie najjednoduchšie.

Tento príbeh ilustruje, čo sa môže stať, keď hlava nerobí čo má.

Pilot letu 401 Eastern Airlines sa chystal pristáť na medzinárodnom letisku v Miami, keď si všimol, že je niečo zle. Vysunul podvozok, ale kontrolka sa nerozsvietila. A tak zostal krúžiť nad letiskom vo výške 700 metrov nad zemou a rozhodol sa to preveriť. Na nič neprišiel, a tak na to upozornil prvého dôstojníka. Ani ten neuspel, a tak privolali aj palubného inžiniera. Náhodou bol prítomný tiež mechanik firmy Boeing, ktorý sedel v kokpite na sklápacom sedadle. Toho tiež požiadali, aby sa na to pozrel. Lietadlo po určitú dobu nikto nepilotoval. Klesalo stále nižšie. Kapitán sa zrazu spamätal. „Preboha!“ Zakričal. „Čo sa to deje?“ Boli to jeho posledné slová. O päť sekúnd neskôr sa lietadlo zrútilo a začalo horieť. Zahynulo deväťdesiatdeväť ľudí vrátane kapitána. Pri analýze havárie sa zistilo, že sa posádka natoľko ponorila do riešenia problému s podvozkom, že stratila zo zreteľa celkovú situáciu. To všetko kvôli žiarovke za 12 dolárov.

soap-bubble-2403673_1920

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka