Môj príbeh koučky z pera novinárky Daši Čejkovej

IMG_5867 2

„Citlivosť považujem za povinnú výbavu každého muža“ – tak nazvala článok o mne skvelá novinárka Daša Čejková.  Pripravovala ho pre časopis Happy netušiac, že ho vydavateľ náhle zruší. Daška mi článok venovala a je mi cťou a potešením, že ho môžem mať na svojom blogu.

Životná a partnerská koučka Janette Šimková. Vždy perfektne upravená, pozitívne naladená, usmiata dáma, bola v detstve, ako sama vraví, riadnou zbojníčkou a divoškou.

Vyrástla som na dedine a pri rieke, celé dni som sa preháňala po chotári a prevažne s chlapcami. Hrávala som s nimi futbal, strieľala zo vzduchovky, chytala ryby a lovila pijavice, lozila po stromoch… Moja mami veľmi skoro rezignovala na biele pančušky, sukňa bola na prekážku. Ochraňovala som mladšieho brata a aj som sa za neho pobila. Mala som poriadne podrezaný jazyk a často som počula, že nemám papuľovať. Dlho som nechápala, čo tým dospeláci myslia.“

Zmena prišla na strednej, keď Janette dlhé hodiny presedela nad knižkami. Rodičia jej dopriali priestor na sebarealizáciu, slobodu, zároveň však vyžadovali, aby si uvedomovala následky svojho správania a niesla následky. „Bola to cenná škola. Rodičom vďačím za to, že som vytrvalá a húževnatá. Vždy ma nechali, nech sa presvedčím, či to, čo chcem, chcem naozaj.“

Synovi som čítala zo skrípt

Keď Janette promovala, jedným z gratulantov bol aj jej trojročný syn Krištof. Hoci štúdium na vysokej škole a zároveň starostlivosť o malé bábätko jej dávali zabrať, silnou motiváciou bolo získať vzdelanie, aby sa mohla venovať vytúženému poslaniu – pomáhať iným prostredníctvom koučovania.  Neoceniteľnou podporou jej bol manžel,ale ajrodičia, svokrovci.

„Všetci mi fandili, aj profesori. Niektoré skúšky som robila tak, že Krištof spal v „škrupinke“ alebo v kočíku. Alebo muž jazdil v aute po meste a keď bolo treba, priniesol mi syna na kojenie. Učievala som sa pri kočíkovaní po parku, Krištof rád spával vonku a ja som nachodila kilometre s hlavou v skriptách. Menej veselé to bolo ráno o tretej pri odsávaní mlieka, ale dalo sa to zvládnuť. Pre niektorých bolo čudné, že na materskej riešim aj iné veci, ale ja som bola za to vďačná. Netrpela som syndrómom „papá, pišá, kaká“. Cítila som naplnenie zo sebarealizácie a čas s Krištofom som si užívala plnohodnotne, lebo som bola v pohode.“

Aj muži bojujú o vzťah

Než si Janette vybudovala vlastnú prax a dokázala zarobiť na náklady, pričom mzdu si mohla vyplatiť až po dvoch rokoch, zažívala momenty, keď uvažovala, či sa predsa len radšej nezamestná. Dnes, po desiatich rokoch už vie, že práve v tejto práci sa absolútne našla a dokáže zúročiť všetok svoj talent a schopnosti. Neprestávajú ju fascinovať chvíle, keď sa môže stať svedkom toho, ako ľudia v sebe objavujú, čo je v nich ukryté a vďaka čomu dokážu vykročiť v ústrety svojmu lepšiemu JA.

„Je to pre mňa veľká pocta byť na kúsku ich cesty spolucestujúcou, ktorá ich podporí v snažení, odhodlaní a rozhodnutí urobiť zmenu.“

Pri partnerskom koučingu, ako vraví, spoločne vedie partnerov k tomu, aby konštruktívne riešili konflikty a nenásilne komunikovali.

„Aby diskutovali o hodnotách, záväzkoch a rozvíjali to, čo ich spája a čo sú ochotní pre seba urobiť. Zámerom stretnutí je eliminovať prekážky, ktoré najčastejšie vznikajú z nedostatku zdieľaných hodnôt, nevyriešených problémov, viny alebo strachu z minulých sklamaní. Spoločne zdolávame pochybnosti a nedôveru. Proces vedie buď k tomu, že o vzťah obaja partneri zabojujú, ale sa rozhodnú, že potrebujú ísť každý svojou cestou bez zbytočnej deštrukcie a pálenia mostov.“

Dieťa nie je vlastníctvom rodičov

Janette si baterky dobíja pri behu a po čase sa vrátila tiež ku keramike. No a potom je tu milovaná rodina, syn Krištof… Apropo, mamám sa často vyčíta, že synov rozmaznávajú, ako v tomto smere koučuje Janette sama seba?

„Predsavzala som si, že chcem syna naučiť sociálnym zručnostiam a empatii tak, aby ich nemusel nahrádzať „hrubou silou“ a testosterónom. Bezvýhradne ho ľúbim a viem, že to cíti. Máme vzťah plný dôvery a rešpektu. Zodpovednosť som na neho prenášala postupne a vtedy, keď už ju bol schopný napĺňať. A naučila som sa mu ospravedlniť, keď som sa práve ako vzorná matka nesprávala. Viem, že hranice sú pre deti dôležité – som v tom zásadová a konzekventná – takže môj syn vie, čo môže odo mňa očakávať. Citlivosť považujem za povinnú výbavu každého muža a najlepšie sa jej učí od matky. Verím, že sa mi to podarilo a teším sa na Krištofovu prvú frajerku, s ktorou to potom preberieme,“ dodáva Janette s úsmevom.

VEĽKÁ VĎAKA, DAŠKA ČEJKOVÁ 💗

IMG_5867 2

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka