PharmDr. Leila Zajac: Tvrdenia typu „Aj ja som si tým prešla a prežila som“ môžu byť škodlivé 

dscf3000


Menopauza neobíde ani jednu z nás. Ako je teda možné, že vieme tak málo o niečom, čím práve teraz prechádzajú mnohé z nás? 

Pridlho sme v tichosti trpeli, znášali návaly tepla, únavu, náladovosť a ďalšie nepríjemné pocity. Je načase poučiť sa, osvojiť si nové postoje, rozšíriť obzory, spoznať lepšie svoje telo a prestať sa týrať nepravdivými mýtmi. 

Kvalitných informácií na tému perimenopauzy a menopauzy nikdy nie je dosť, preto som oslovila s najčastejšími otázkami farmaceutku LEILU ZAJAC, ktorá sa venuje projektu Všetko o menopauze. 

Leila pomáha ženám rozlúčiť sa s pocitmi hanby, utajovaním, strachom a dezinformáciami o tejto závažnej téme. 

🧡 Viac sa dočítate na jej stránke https://vsetkoomenopauze.sk/

Leila, dva roky sa intenzívne venuješ osvete v oblasti ženského zdravia, so zameraním na perimenopauzálne obdobie. Predpokladám, že tvoja cesta k tejto téme začala dávno predtým, než si sa rozhodla odísť z firmy.

Toto rozhodnutie nebolo náhle, rodilo sa vo mne niekoľko rokov. Uvedomovala som si, že tá korporátna bublina, v ktorej som celý svoj pracovný život žila, a v ktorej mi koniec koncov bolo aj dobre, nebola reálna. A aj napriek tomu, že som moju prácu mala veľmi rada, prestávala mi dávať zmysel. Ten pocit, že potrebujem hmatateľnejšie cítiť, že moja práca má ozaj dopad, bol stále silnejší.

Čím si ťa téma peri/menopauzy získala? 

Téma ženského zdravia ma vždy fascinovala. Zrejme aj kvôli tomu, že ešte stále nie je dostatočne prebádaná. Ešte stále sú veľmi často ženské prejavy nepohody zanedbávané a bolesť, ktorú pociťujeme sa neberie vážne. Rovnako tak symptómy perimenopauzy sú prehliadané, mnohé ženy nevedia, čo sa s nimi deje a trpia v tichosti. Toto by som chcela zmeniť. 

Určite je za tým aj kúsok sebeckosti lepšie porozumieť tomu, čo sa deje so mnou. Je to aj moja vlastná cesta sebapoznania.

Často ženy mätie, aký je rozdiel medzi perimenopauzou a menopauzou.

Perimenopauza, inak nazývaná tiež prechod alebo klimaktérium, je obdobie hormonálnych zmien okolo menopauzy v dôsledku vyhasínania funkcie vaječníkov. Naše vaječníky starnú rýchlejšie ako zvyšok tela. Hormóny, ktorých tvorba vo vaječníkoch najskôr kolíše a postupne sa ukončuje, majú vplyv na celé naše fungovanie. Konkrétne ide o dva najdôležitejšie hormóny, ktoré regulujú cyklus – estrogén a progesterón.  Keďže v ľudskom organizme nič nefunguje izolovane, tento pokles hormónov má vplyv nielen na vaječníky a na reprodukčný cyklus, ale zasiahne celé ženské telo.

Menopauza je z medicínskeho hľadiska v podstate iba jeden deň. Ten sa určí retrospektívne ako deň poslednej menštruácie, ak žena nemá dvanásť mesiacov po sebe menštruáciu.

Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že v roku 2030 bude na svete 1,2 miliardy žien vo veku nad 50 rokov, teda v období menopauzy. Je vek 50 rokov aj pre slovenské ženy ten rozhodujúci? 

V našich končinách dochádza k menopauze u žien v priemere okolo 51. roku. 

Perimenopauza je obdobie, ktoré nastáva v priemere medzi 45 a 55 rokom života. Trvá niekoľko rokov a  začína oveľa skôr ako skončí menštruácia. Každá žena má svoju vlastnú unikátnu skúsenosť. 

Je skutočne tá skúsenosť taká unikátna? Počúvame od mám a babičiek, že to mali tak isto aj ich mamy a babky. 

Je veľmi veľa faktorov, ktoré ovplyvnia typ aj intenzitu príznakov. Aj ten istý príznak môže jedna žena prežívať inak ako druhá. Preto tvrdenia typu „Aj ja som si tým prešla, a prežila som“ môžu byť škodlivé pre ženu, ktorej kvalita života je výrazne znížená.

Medzi najdôležitejšie faktory, ktoré túto skúsenosť ovplyvnia patria: genetika, citlivosť organizmu na hormonálne zmeny, ale aj vplyv nášho okolia, zdravotný stav, životný štýl, dokonca aj náš postoj k starnutiu, tiež kultúra, v ktorej žijeme a informácie, ktoré máme k dispozícii. Veľa z týchto faktorov môžeme my samé ovplyvniť, čo je podľa mňa úžasné uvedomenie.

Prekvapilo ma, keď si na prednáške zmienila, že perimenopauzálnych príznakov môže byť viac ako 30! 

Áno, od známych návalov tepla, zmien nálad, únavy, bolestí kĺbov a svalov, až po menej známe príznaky ako závraty, pískanie v ušiach, ale aj strata motivácie, sebavedomia. 

Podľa prieskumu, ktorý som nedávno iniciovala na vzorke tisíc žien na Slovensku, najväčšmi ženám znižujú kvalitu života návaly tepla alebo nočné potenie, náladovosť, priberanie, nervozita, bolesť hlavy, nespavosť a únava. Približne 80 % žien niektoré z týchto príznakov vo väčšej či menšej miere pocítili, okolo 20 % žien ani nevedelo, že perimenopauzou prešli. To ale neznamená, že sa im v tele všetky tie zmeny neodohrali.

Nesmieme zabudnúť ani na uro-genitálne príznaky, ktoré sa v dôsledku straty estrogénu môžu objaviť. Od vulvo-vaginálnej suchosti, až po opakujúce sa infekcie močových ciest. Tieto príznaky majú tendenciu zhoršovať sa práve vplyvom veku, preto je potrebné venovať im pozornosť čím skôr. 

Je mi ľúto, že táto téma je stále pre mnohé ženy tabu, hanbia sa o svojich problémoch rozprávať. Dokonca aj s lekármi a často pripisujú tieto zmeny starnutiu. Mrzí ma, že ženy zbytočne žijú v presvedčení, že takáto nepohoda patrí k veku a k starnutiu. Ide to zbytočne na úkor ich kvality života, lebo existujú veľmi účinné riešenia na zmiernenie týchto príznakov.

Ako si zmienila, mnohých zmien nie sme si vedomé. Je to veľká škoda, lebo by sme sa vedeli lepšie zariadiť.

Súhlasím. Medzi fyziologické zmeny, ku ktorým dochádza patrí strata svalovej hmoty, mení sa tiež tvorba energie v mozgu, mení sa metabolizmus tukov, cukrov, zvyšuje sa celkový tuk, čím sa mení tvar tela v dôsledku jeho rozloženia. Tuk sa namiesto bokov a stehien viac hromadí do brušnej oblasti. Zvyšuje sa percepcia stresu a situácie, ktoré sme v minulosti prežívali v pohode, nám zrazu môžu pripadať stresujúcejšie. Našli by sme v každej oblasti prežívania niečo, čo zmeny v organizme zasiahnu. 

Zažívam vo svojej praxi, že takáto zmena dokáže ženy nielen prekvapiť, ale „vyhodiť“ zo svojho rytmu. 

Áno, je to prechod do novej životnej etapy a každé prechodové obdobie je náročné. Či už ide o pubertu, alebo tehotenstvo/post-partum alebo perimenopauzu. Toto všetko sú prechodové obdobia, kedy sa meníme zvnútra aj zvonka. Dovolím si tvrdiť, že obdobie perimenopauzy je snáď najnáročnejšie kvôli tomu, že je spojené s otázkami pominuteľnosti, často prichádza pocit ľútosti za mladosťou, za niečím, čo sme chceli urobiť a neurobili… 

Je to tak, môžem potvrdiť zo svojej vlastnej skúsenosti.

Tieto pocity sú normálne, zrejme každá z nás si nimi prejde, no podstatné je uvedomenie si, že táto posledná životná etapa je veľmi dôležitá pre nás ženy. Konečne sa môžeme sústrediť viac na seba, robiť to, čo nás naozaj napĺňa, využiť svoje talenty a kvality. Často potenciál tejto etapy ženy nevyužívajú naplno aj preto, lebo ich zvyknú trápiť rôzne ochorenia, ktorým sa dá predísť – práve správnym prístupom k sebe samým a k svojmu zdraviu v perimenopauze. 

Obdivujem ťa, ako povzbudzuješ ženy, aby si osvojovali postoj, že „vlastnia svoje telo“ a majú mu dožičiť informácie, ktoré ho vyzbroja a pripravia na zvládnutie tejto dôležitej životnej etapy.

Obdobie perimenopauzy je aj tzv. barometrom zdravia, v zmysle, že môže poodhaliť alebo urýchliť zdravotné problémy, ku ktorým sa vďaka nesprávnym návykom blížime. Preto považujem za dôležité, aby sme sa zamýšľali nad tým, čo môžeme v období perimenopauzy pre seba urobiť, aby sa nám neskôr ľahšie starlo a aby sme mali ozaj peknú starobu. 

Perimenopauza je ideálnym obdobím na prehodnotenie, či môj životný štýl a tempo sú ešte vhodné pre nové životné obdobie.

Tvoj odkaz pre čitateľky? 

Neprijímajme stereotypné predstavy, že každá staršia žena musí mať automaticky osteoporózu alebo vysoký krvný tlak; že menopauza rovná sa koniec pekného vitálneho života; že nepohoda patrí automaticky k veku; že nepríjemné príznaky treba len pretrpieť… 

Tieto tvrdenia neplatia vo všeobecnosti a nie sú pravdivé.

Moja skúsenosť potvrdzuje, že má zmysel venovať zvýšenú pozornosť sebauvedomeniu a sebavnímaniu, edukácii o tomto období, aby sme sa mohli o seba láskyplne postarať a vyhľadať odbornú pomoc, keď sa nám znižuje kvalita života. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka