Keď sme dlho na lodi, prestávame vidieť more

StockSnap_ANC5ACJ7V0

Čo je to, čo nás dokáže zmeniť alebo ovplyvniť? Čo potrebujeme počuť, vidieť, cítiť, aby sa nás to v hĺbke duše dotklo, a potom pohlo ku konaniu?

Toto sú otázky, ktoré si potrebujeme klásť nielen na počiatku nového roka, kedy sa nedokážeme vyhnúť  hodnoteniu predošlého. Poučený skúsenosťami sa do dávania si novoročných predsavzatí nehrnieme. Ale aj tak niekde v nás hlodá pocit, že by sme niečo chceli, alebo mali robiť inak, než doteraz. Býva to dobrá príležitosť, pri počiatku odratúvania nových dní ďalšieho roka, popasovať sa s výzvami.

Čo je to, čo nám chýba?

Bez ohľadu na to, kedy bilancujeme, aj tak takmer nepretržite porovnávame realitu a svoje predstavy. Je to súčasťou nášho prežívania, lebo len vďaka tomu vieme, ako si počíname. Za našim snažením je túžba byť spokojní. Na to si potrebujeme zrovnávať životné priority a hodnotový svet. Podľa toho zistíme, či nám  niečo zásadné chýba. A keď na to prídeme, vieme si povedať, ako sa k tomu dopracovať. A keby to nešlo, tak je namieste otázka, čo to môže nahradiť.

Prianie

Rada by som Vám počas celého roka 2018 popriala veľa súcitnej starostlivosti o seba. Tá prináša príležitosti priebežne skúmať svoje túžby a očakávania a postaviť sa im statočne zoči-voči. Potom sa dajú s prehľadom vyberať tie, ktoré vás podporia v raste a rozvoji. Tým sa postaráte o všetko podstatné, lebo sa postaráte o svoju spokojnosť. Tá je predpokladom, aby ste boli šťastní. Šťastie je infekčné a prenesiete ho na ostatných, rovnako ako oni na vás.

Povzbudenie

Keď sa už raz dáte do pohybu, máločo vás zastaví. Sú to drobnosti, ktoré keď robíte na dennej báze, udržia vás v chode a ochránia pred zacyklenosťou. Len si ich dobre zvoľte s vedomím, že viete, načo sú dobré a pripomínajte si ich. Ten čas, ktorý im venujete, sa zúročí v tom, že sa z nich stanú vaše osobné ostrovčeky pozitívnej istoty. Keď bude treba, ukryjete sa na nich do bezpečia svojho snaženia.

 S láskou Vaša Janette, ktorá verí, že vždy sa nájde dôvod milovať – seba, iných, život, svet…

StockSnap_ANC5ACJ7V0

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka