Ako si hojiť emočné boľačky

garden-3483434_1920

Z mnohých hľadísk sú emocionálne poranenia podobné ako fyzické rany. Ak potláčame emocionálnu bolesť, začne hnisať ako neošetrená rana a rozvinie sa z nej čosi horšie než to pôvodné poranenie. Veľmi dobré, uzdravujúce liečivo poskytuje súcit so sebou. Nikto nás neučí, ako ho prejavovať voči sebe. Postačia na to tri jednoduché kroky:

  • Sledujte akékoľvek negatívne, sebakritické myšlienky a vnútorné monológy.
  • Uvedomujte si, že sú to iba myšlienky, konštrukcie a interpretácie; nie sú to skutočné fakty.
  • Skúmajte spôsoby, ako môžete prerámcovať negatívne hodnotenia o sebe na zhovievajšie a súcitnejšie.

Povedzme, že ste urobili niečo, čo ľutujete a pustili ste sa do neužitočného a obviňujúceho vnútorného monológu: „Ty hlupaňa! To sa ti zase niečo podarilo! Si nemožná!“ Keď sa to stane, prvým krokom je uvedomenie si, že ste skĺzli do odsudzovania seba. Potom si všímajte, že tie označenia, ktorými sa častujete, sú iba vaše myšlienky, vykonštruované z vašej frustrácie a sklamania zo seba. Nasleduje uvažovanie nad tým, ako dokážete tieto myšlienky zmeniť na konštruktívnejšie. Namiesto toho, aby ste si nadávali „Si otrasná“, „Totálna hlupaňa“, „Ako by ťa mohol mať niekto rád?“, ich môžete prerámcovať: „Spomaľ“, „Bolí ťa to“, „Potrebuješ povzbudenie“a podobne.

Keď svoju „pravdu“ poviete takýmto spôsobom, vaše srdce to ľahšie prijme. 

garden-3483434_1920

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka