Eliška Elliadeh: „Život je príliš krátky a príliš krásny na to, aby sme ho premárnili zo strachu z chýb“

WEB

Ako sa vyrovnávaš s obmedzeniami (ak nejaké vnímaš), ktoré pribúdajúce roky prinášajú? 

Intenzívne cítim, že moja pamäť už nie je taká, ako bývala, a potrebuje viac tréningu, aby sa udržala v kondícii. Preto som sa pred niekoľkými rokmi rozhodla naučiť sa švédsky a intenzívne na tom pracujem každý deň. Trápi ma aj to, aby som nestratila zvedavosť a zostala otvorená novým veciam a nápadom a neskĺzla do myšlienok, že dobré časy sú preč, a len nostalgicky spomínala na staré dobré časy. Preto si udržiavam nadšenie pre nové veci a snažím sa vo všetkom novom vidieť pozitívny potenciál, hľadať výhody, objavovať ich a využívať. Teraz napríklad v oblasti umelej inteligencie (AI).

Máš návyk alebo rituál, ktorý ti pomáha žiť naplnený život bez ohľadu na vek?

Beh mi veľmi pomáha. Je to moja vášeň a zároveň nástroj, ktorý mi pomáha byť fyzicky, mentálne a emocionálne fit. Je to najlepšia duševná hygiena, akú poznám. Keďže behám dlhé a ultradlhé trailové behy, trávim veľa času vonku v prírode. V zime, v lete! Cez deň, aj v noci! Vďaka tomu som fit viac, ako keď som mala dvadsať alebo tridsať rokov. Vtedy som bola „couch potato“. Beh mi dodáva veľa energie, dobre spím a dobre zvládam stres. A zažívam veľa zábavy.

Na čo sa tešíš vo svojej druhej polovici života?

Teším sa, že moji synovia budú múdrejší ako ja. Už teraz sú mojimi učiteľmi, ale sú ešte pomerne mladí. Napriek tomu ma v mnohom prerástli a ja to vítam. Teším sa z toho a užívam si to. Čo je lepšie ako mať deti, ktoré vás prekonávajú? Ktoré majú širšie obzory ako vy? To je pre mňa naplnenie úlohy rodiča. Pomáhať svojim deťom, aby si razili vlastnú cestu, netlačiť ich svojimi predstavami o tom, kým by mali byť, ale pomáhať im objaviť, kým sú samy osebe.

Robí ti niečo vrásky v súvislosti s pominuteľnosťou života? 

Nebojím sa smrti. Naopak to, že som si vedomá vlastnej pominuteľnosti, mi pomáha žiť plnší život. Každý deň sa sama seba pýtam: „Keby si dnes zomrela, ľutovala by si niečo?“ A snažím sa žiť tak, aby som, keď si pre mňa príde smrť (čo môže byť kedykoľvek), mohla povedať, že môj život stál za to a zanechala som po sebe dobrú stopu.

Čo ti pomáha ráno vstávať s radosťou z postele? 

Rodina, beh a práca. Teším sa na dobrodružstvá, ktoré mi tento deň prinesie. Na ďalšie ľudské príbehy, ktoré si vypočujem pri svojej práci psychoterapeutky a koučky. Viac príbehov, do ktorých budem môcť nahliadnuť. Viac výziev, ktoré budem pomáhať riešiť. Som prieskumníčkou duše. Baví ma skúmať a objavovať. Teším sa na to, čo prinesie nový deň. Vždy sa dá objaviť niečo nové, len sa treba vedieť rozhliadnuť. 

Tvoj odkaz pre čitateľov a čiteteľky bez ohľadu na vek?

Život je príliš krátky a príliš krásny na to, aby sme ho premárnili zo strachu z chýb.

Eliška Elliadeh (1976) je psychoterapeutka, publicistka, koučka a transrodová aktivistka. Zameriava sa predovšetkým na emócie, partnerské vzťahy a je tiež ambasádorkou LGBT afirmatívnych a transpozitívnych prístupov v pomáhajúcich profesiách.
Eliške môžete napísať: eliska.elliadeh@gmail.com

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka