Život, ktorý neskúmame, nestojí za to žiť

Autorom tejto myšlienky je Sokrates. Tvrdil, že sa málokedy, pokiaľ vôbec, ľudia zastavujú, aby sa zamysleli nad tým, čo naozaj v živote chcú, kým v hĺbke duše sú a čím by sa radi stali, a už vôbec nemyslia na to, akým spôsobom by mohli prispieť k dianiu okolo seba.

Ktohovie, ako by sa Sokrates zatváril, keby sledoval správanie ľudí v súčasnosti. Istotne žijeme ešte „neskúmanejší“ život ako v minulosti. Pravdaže, dokážeme to zdôvodniť a keď treba, aj plamenne argumentovať, že pri súčasnom tempe niet času na nejaké hlboké filozofické úvahy. Máme pozapínaných autopilotov a fičíme.

Keď sme k sebe úprimný, pristihneme sa, že bezmyšlienkovite reagujeme na veci, ktoré sa nás bezprostredne dotýkajú, a na ktoré by sme mali radšej viacej času. Často sme však takí vysilení, že sa ani nesnažíme skúmať pohnútky, ktoré nás vedú k schematickosti. Trúfam si povedať, že Sokrates by naše životy označil za „nízko“ hodnotové.

Ako to zmeniť? Ako sa prepracovať k efektívnemu využívaniu jedinečných ľudských schopností uvažovať a hlboko premýšľať nad samými sebou? Ako sa naučiť vypínať autopilota, aby sme aktívne hľadali svoje miesto v živote a nenechali sa unášať prúdom udalostí a ľudí?
Keď nemáme dosť energie a odhodlania, pomôže nám life kouč, ktorý nám odhalí čaro sebareflexie. Tá totiž rozvíja a posilňuje inteligenciu životných zručností skladajúcu sa z mozaiky zložiek umožňujúcich komplexný pohľad na samých seba.

Life kouč nám dokáže pomôcť zhodnotiť naše hlavné schopnosti, medzi ktoré patrí medziľudská interakcia, komunikačné zručnosti, asertivita, efektivita rozhodovania, prekážky vo využívaní voľného času, finančný manažment, časový manažment, pozitívne vzťahy, riešenie konfliktov a ovládanie emócií. Podporí nás pri skúmaní vlastného presvedčenia, analyzovaní podnetov, vlastností a vzorcov správania, spúšťačov pozitívnych i negatívnych emócií.

Môžeme sa čudovať, ako to všetko súvisí so skúmaním života, ale aby sme sa prepracovali k tomu, že máme vo svojom živote jasno, potrebujeme porozumieť tomu, ako sme nastavili vlastného autopilota a či už nechceme prevziať riadenie do vlastných rúk.

Povzbudím vás myšlienkou Davidsona: Vykonať vec, ktorej sa bojíme, je prvý krok k úspechu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka