Ženská sila a mužské tajomstvá 

feather-gb50c4e53b_1280

Nech by to vyzeralo akokoľvek lákavo, ženská sila sa nedá „ťahať“ z mužstva. Je to obdobné, ako keby sme zrazu chceli písať ľavou rukou, hoci sme praváčky. 

Ženstvo ako také je vlastné mužom aj ženám – rovnako ako je obom pohlaviam vlastné mužstvo. Tieto dve sily sú zdanlivo v protiklade, v skutočnosti sú však od seba závislé ako oba konce hojdačky. 

V analytickej psychológii sa tieto prirodzené archetypy označujú ako anima a animus. C. G. Jung im pripísal úlohu sprievodcov do nevedomia, lebo vedú k hlbšiemu pochopeniu vlastného podvedomého sveta. Koncept animy a anima vysvetľuje možnosti vzájomného porozumenia medzi mužom a ženou a ich vzájomnú príťažlivosť. 

V dôvernom vzťahu sa vždy vyskytujú obe sily – mužská aj ženská, hoci ich úloha sa mení. Dvaja ľudia, ktorí spolu žijú, nemôžu súčasne hrať rovnakú úlohu. Je to ako keby chceli obaja súčasne šoférovať auto.

My ženy mávame tendenciu mužov vylepšovať v dobrej viere, že je v nich viac, než preukazujú. Pozabudneme na to, že ak je muž od podstaty tiger, vzťah z neho urobí lepšieho alebo horšieho tigra. Nikdy z neho neurobí leva. 

Mám pre vás päť tipov, ako mužovi preukázať náklonnosť spôsobom, ktorý ocení. Vďaka tomu budete pre neho tou, ktorá ho chápe, rešpektuje a uznáva. Porastie z toho a bude vás obdivovať. Vaša ženská energia sa tým znásobí.

  • Dovoľte mužovi, nech je užitočný (aj keď to nepotrebujete).

Nenabádam vás, aby ste boli od muža závislá. Nabádam vás, aby ste dovolili mužovi niečo pre vás urobiť. Môže to byť zvláštne chcieť „muža potrebovať“, keď ste si zvykli zaobísť sa aj bez neho. Je to jednoduchšie, urobiť si čo chcete a kedy chcete, bez čakania a prosenia sa. Muži však radi robia to, v čom sú dobrí. Objavte, čo to je a chcite to od nich. Majú v sebe zakorenenú hlbokú potrebu byť užitoční, robí im to dobre a ich sebaistota tak rastie. Zásluhy pripíšu vám. 

  • Nemusíte mať zakaždým pravdu (s mužom netreba súperiť).

Ak sa v rozhovore s mužom snažíte mať navrch, riadite sa mužským princípom. Proti tomu nemožno nič namietať, ak ste práve v práci. Akurát, v práci nejde o lásku. Zo sporov láska nevzniká. Nedohadujte sa, chcete mať pravdu alebo vzťah? 

  • Rozviňte svoju láskyplnosť a zahŕňajte ňou muža (chce ju, aj keď sa tvári, že ju nepotrebuje). 

Bez ochoty otvoriť svoje srdce sa láskyplný vzťah nedá budovať. Nemusí to byť ľahké. Každý deň máte milión dôvodov na to, aby ste sa uzavreli: cestovanie do práce, starosti v robote, hlupák v supermarkete… Napriek tomu, pre viac lásky potrebujete mať srdce dokorán. Predstavte si, že máte v srdci malú žiarivú lampičku. Rozsvieťte ju a nechajte sa viesť. Láskavosťou si vytvárate dostatočný ochranný plášť. 

Nemusíte sa obávať, že by vám nejaký muž ublížil. Môžete sa spoľahnúť na jednoduchú rovnicu: keď vám na niekom záleží, prejavuje sa to tak, že toho človeka vnímate a rešpektujete so všetkými jeho potrebami, prejavmi a postojmi. Zákon reciprocity sa postará o to, aby sa vám to vrátilo. Preto keď muža počúvate a debatujete s ním, neodsudzujete ho, nekritizujete a nenaprávate. Za toto vás bude muž milovať a bude nesmierne rád vo vašej spoločnosti. 

  • Ukážte svoju zraniteľnosť (budete tak pri ňom v bezpečí). 

Každý má v sebe miesto, kde nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Nie preto, že by bolo obohnané vysokými hradbami a chránené pred svetom. Je to preto, že na tomto mieste sa o všetko stará láska. Odráža sa nám v očiach, odzrkadľujú ju naše zručnosti a skutky, vyžarujeme ju svojím žitím. My ženy dokážeme lásku rozdávať v akýchkoľvek podobách. Vieme, že čím viac jej dávame, tým viac nám zostáva. 

Keď chlapovi ukážete, že dokážete lásku dávať, vyžarovať a vytvárať, bude blažený. Stačí z toho celého vylúčiť podmienky typu ak/tak: Ak sa budeš takto správať, tak ťa budem mať rada. Láska nekladie podmienky a vo svojej nesebeckosti nič nevyžaduje. Stačí jej otvorené srdce a odvaha. Potom je vaša zraniteľnosť vašou silou.

  • Umožnite mu byť samým sebou (a sebe tiež). 

Keď chcete, aby chlap participoval na veciach, o ktorých si myslíte, že by ich mal zvládať, on si to môže vyložiť ako vašu agresivitu a panovačnosť. Muž sa začne báť ženy, ktorá ho nerešpektuje, neakceptuje, a tým ponižuje. 

Rozhodnutie byť sám sebou však nie je pre chlapa vôbec jednoduchá voľba. Hlavne, keď si nesie z detstva naložené očakávania, akým má byť, aby uspel. Muž v tom potrebuje podporu od ženy, ktorá keď príjme a akceptuje aj jeho slabé stránky, rastie do výšin. Keď sa muž necíti pred ženou v bezpečí, bude sa štylizovať do role neohrozeného a dokonalého. To sa premietne do jeho mužstva a vyrobí mu to pochybnosti o sebe. Keď sa podľa nich správa, prestáva byť galantným a ohľaduplným. 

Bonusový tip od Marlene Dietrichovej:

„Muž príde radšej domov do neupratanej postele so šťastnou ženou, než do krásne upratanej postele s nahnevanou ženou.“ 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka