Vyhodení z vyjazdených koľají

[CooL GuY] {{a2zRG}}

Jednotvárne rutinné zvyky, v ktorých často uviazneme, vytvárajú vyjazdené koľaje. Mnohé z nich sa po čase stávajú neužitočnými, ale nahrávajú našej pohodlnosti, tak ich nemeníme. 

Existuje veľa variácií príbehu o dopravnej značke na začiatku dlhej, prašnej cesty na Aljaške. Na značke je napísané: „Vyberte si starostlivo svoje koľaje. Budete v nich dlho.“ Každý máme svoju aljašskú cestu a čas strávený v koľajách. Posolstvo je vždy rovnaké: akonáhle sa raz do koľají dostaneme a zostaneme v nich dlho, nebýva ľahké dostať sa z nich von. 

Dobrá správa je, že si môžeme zvoliť nové koľaje, také, ktoré nás dovedú na podnetnejšie cesty plné obohacujúcich zážitkov. A hoci každé opustenie starého známeho znamená neistotu, nevypláca sa držať vrabca v hrsti. Bez odvahy k zmene sa nemôže diať zlepšenie a rast. Preto potrebujeme pravidelne robiť revíziu svojich hodnôt, postojov a životného cieľa – to je cesta k spokojnosti. 

Vedci sa zhodujú na tom, že náš život má štyri dôležité dimenzie: fyzickú, mentálnu, sociálnu a spirituálnu. Každá z nich obsahuje základné potreby, ktoré keď nie sú dostatočne naplnené, stagnujeme. Keď ich dlhodobo prehliadame, príde niečo, čo nás prinúti spomaliť, aby duša dohnala telo. Či už cez chorobu, stratu radosti zo života alebo vyhorením. 

Malé pripomenutie, čo sa nám oplatí na úrovni štyroch kľúčových potrieb strážiť. 

Fyzické potreby – dobrá starostlivosť o telo pomáha odbúravať záťaž a stres. 
Sociálne potreby – sme priemerom piatich ľudí, s ktorými trávime najviac času. Keď sa im nechceme podobať, potrebujeme sa otvoriť novým vzťahom.
Mentálne potreby – psychická sila spočíva v kontrole negatívnych a obmedzujúcich myšlienok a ich neutralizovaní.  
Duchovné potreby – načerpáme ich v učení sa od veľkých postáv rôznych náboženstiev a filozofov.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka