Všetko, po čom túžite, je na druhej strane strachu

stra

Tvrdí Jack Canfield a myslím, že je to sktočne tak. Najčastejší strach, o ktorom mi klienti rozprávajú, je strach zo  zlyhania. Má nad nami tú moc, že sa z neho môže stať naplňujúca sa predpoveď –  ak sa obávame toho, že  zlyháme, nepodáme svoj najlepší výkon. Ak sa nám v hlave mihne nastavenie: „Toto nezvládnem“ alebo „Toto sa  mi nemôže podariť“ – očakávať úspech je nereálne. Keď si však povieme: „Je to pre mňa výzva, nemám čo stratiť,  práve naopak“ – tak sa k tomu hlava inak postaví – mentálne nastavenie nás „natočí“ smerom k možnostiam  a riešeniam, nie k tomu, prečo sa to nedá. Všetky obmedzujúce presvedčenia, ktoré si o sebe vytvárame, nás brzdia  a potom samým sebe podrážame nohy.

Inšpiratívna parabola je v príbehu o žabkách, ktoré sa chceli pretekať a vybrali si na to zdolanie vysokej veže. Na  atrakciu sa prišlo pozrieť veľa divákov a takmer všetci sa zhodli na tom, že žiadnej žabke sa nepodarí dostať až na  vrchol veže. Krútili hlavami a hovorili: „Ó, to je príliš namáhavé… Nikdy sa im to nepodarí!“ Alebo: „To im nemôže vyjsť, lebo veža je príliš vysoká!“
Žabky začali vo svojom úsilí ochabovať a napredovali pomaly, s výnimkou jednej, ktorá sa svižne ťahala stále hore a hore. Diváci kričali: „Je to príliš únavné! Nikto sa tak vysoko nedostane!“ Jedna žabka za druhou to vzdávali a otáčali sa nazad. Len tá jedna sa šplhala vytrvalo ďalej. Nezdalo sa, že to chce vzdať. Ostatné pretekárky postupne upustili od dosiahnutia vrcholu, zotrvávala iba tá jediná žabka, ktorá sa nakoniec po vynaloženom úsilí vyštverala až na vrchol veže!
Ostatné žabky, ale aj diváci chceli vedieť, ako sa jej podarilo to, čo všetci ostatní považovali za nemožné. Jeden divák prišiel k žabke a spýtal sa, odkiaľ vzala toľko sily, aby sa dostala až na samý vrchol. Vtedy vysvitlo, že víťazná žabka je hluchá!

Nepotrebujete počúvať negatívnych a pesimistických ľudí, lebo vás oberajú o energiu a chuť čeliť výzvam. To, čo potrebujete je dôvera v samých seba, lebo nikto nemá právo hodnotiť, či ste schopní realizovať svoje sny! Všetko sa vám môže podariť, ak to skutočne chcete – má to však jednu podmieku – potrebujete pre to aj niečo podniknúť. Keď to aj nebude mať vo finále vytúženú podobu, urobili ste pre seba to, že ste to vyskúšali. A to vám rozhodne na sebavedomí pridá.

„Život plynie rýchlo, ale je možné prísť na koniec a nič neľutovať. Chce to trochu odvahy žiť správne, naplniť život, ktorý máte tak, ako chcete. Rozhodnutie je na vás. A vaša bude aj odmena.“ Bronnie Ware

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka