Váš pohľad sa rozjasní, keď sa pozriete do svojho srdca…

Často si vypočujem s povzdychom vyrieknuté: „Chcem byť šťastný“ alebo „Chcem žiť dobrý život.“ Keď sa pýtam, prečo to nie je možné, tak si vypočujem dôvody. Niekde medzi nimi zachytím aj rôzne druhy otáľania, ktoré človeka brzdia. Zvyknem takúto situáciu prirovnávať k debničke na náradie, kde je uložených veľa nástrojov slúžiacich k tomu, aby sme niečo zmajstrovali, akurát si musíme vybrať tie potrebné. Aj náš život nám poskytuje veľa nástrojov na kreatívne riešenia, stačí sa pre nejaké rozhodnúť. Má to však pre niektorých jeden odraďujúci aspekt – nebude to bez námahy, lebo tá je potrebná, aby sme došli k tým veciam, ktoré sú v živote podstatné. Za námahu z môjho pohľadu stoja nasledovné tipy na pestovanie dobrej nálady a rozdávanie každodenných radostí:

– Zaobchádzať obozretne sami so sebou a svojimi pocitmi – nemusíme sa báť ich pomenovať, vysloviť, prejaviť, ale hlavne o nich vedieť a neignorovať ich…

– Byť bdelí v myslení, nepripúšťať si negatívne myšlienky, pozitívne vnímať, čo sa okolo nás deje – nemusíme pasívne pozerať čiernu kroniku v správach a nechať sa manipulovať emóciami, môžeme si selektívne vybrať správy z elektronických zdrojov.

– Je užitočné pozorne sledovať, čím sa zaoberajú ľudia okolo nás a pridať sa k nim, alebo vyjadriť svoj postoj, ak to v nás vzbudí záujem…

– Využívať všetky zmysly – „nasávať“ život nielen vizuálne a sluchovo, ale zamerať sa aj na to, čo dokážeme, keď vypneme „príjem“ a ponoríme sa do svojich vlastných vnútorných pocitov…

– Správať sa k druhým pozorne, a pritom zostávať samými sebou – nemusíme sa dať zatiahnuť do servilnej hry niekoho, aby sme sa zapáčili, ale ani ignorovať potreby a životnú filozofiu ľudí okolo nás, hoci sa líšia od našich.

– Vedieť si ustrážiť rovnováhu medzi pracovným nasadením a osobným životom – aktívny oddych neznamená, že musíte podať heroický výkon pri módnom športe, ale nájsť si niečo, pri čom sa uvoľníte, potešíte a vaše myšlienky budú prúdiť iným smerom, než v stereotypnom fungovaní.

– Mať radosť zo života a obklopiť sa príjemnými myšlienkami a vecami. Pri hľadaní životnej radosti si musíte poradiť bez našepkávania, lebo len vy sami viete najlepšie, čo vám spôsobuje radosť. Ak vám to niekto podsunie, hoci aj s dobrým úmyslom a nestotožníte sa s tým, neprinesie vám to želané pocity.

– Je dobré pamätať na to, že nikto nenesie zodpovednosť za vaše sklamania, ani za zlé rozhodnutia iba vy sami.

– Tajomstvo úspechu, spokojnosti a vyrovnanosti je aj v tom, že máte vo svojich rukách presne to, po čom túžite.

  Keď ste vyčerpaní, sklamaní, znechutení alebo len tak vyčkávaco prešľapujeme na mieste, life kouč vám rád pomôže pri rozjasňovaní pohľadu, ako to krásne vystihol C. G. Jung: „Váš pohľad sa rozjasní, keď sa pozriete do svojho srdca. Kto sa pozerá von, sníva, kto sa pozerá dnu, prebudí sa.“

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
  Mgr. Janette Šimková
  akreditovaná koučka