Užívajte si život plnými dúškami – rúti sa popri vás

vl

Rada chodievam na debaty do klubu seniorov Pohoda v Stupave. Stretávajú sa tam krásni, múdri a láskyplní ľudia s veľkým srdcom, ktorí sú obdivuhodne činorodí a vytvorili skvelo fungujúcu komunitu, ktorá slúži ostatným. Keď sme sa rozprávali o šťastí, bola som zvedavá, ako ho vnímajú oni. Mnohí majú sedemdesiat i viac rokov a s nažitými skúsenosťami vnímajú hodnoty a to, čo je skutočne v živote dôležité, s istým “osvietením”. Keby som mala zhrnúť ich nazeranie na život, tak je v ňom zrejmá jedna zásadná skutočnosť: keď chce človek nájsť v živote šťastie, úspech, naplnenie, zmysel a chce, aby bol plný dobrodružstva a odmien, tak sa oň musí “starať”.

Často touto témou koučovaných sprevádzam, lebo hľadajú spôsob, ako dostať od života čo najviac – s radosťou a ľahkosťou. Zo skúseností – svojich, aj koučovaných, viem s istotou povedať, že životu sa skutočne potrebujeme venovať. Aj keď nám vymoženosti doby umožňujú s veľkou ľahkosťou polihovať a lebediť si, môže to byť zradné v momente, keď človek nemá žiadny plán ani cieľ. Zrazu sa dni zlejú do jedného bez konkrétnej predstavy, kam vlastne ideme, alebo čo chceme dosiahnuť. Nič z toho nám však v živote nemusí ubrať na spontánnosti, ak na to práve myslíme.

Na život sa oplatí nazerať ako na projekt veľkého a kľúčového formátu a vnímať ho ako vyzývajúcu, odmeňujúcu, vzrušujúcu, obhacujúcu, rozmanitú, nečakanú a fantastickú skúsenosť. Tie ostatné jeho odtiene sa prihlásia čas od času samé, netreba si ich privolávať vytváraním katastrofických scenárov, domienok a predpokladov čo ak, čo keď…

Nemám žiadne zaručené riešenie, ako dostávať od života viac, ale poznám spôsob, ako tomu pomôcť. Je jednoduchý: venujte svojmu životu o trochu viac pozornosti než doteraz, aby ste rozoznávali jeden deň od druhého. Vďaka tomu zistíte, že sa nenechávate unášať prúdom a kormidlujete vy sami.
A ešte jednu výhodu viete získať – keď máte cieľ a snažíte sa k nemu dopracovať, tak vás to ochráni od bezcieľneho potĺkania. Dobré veci vás potom stretnú oveľa jednoduchšie a ľahšie.

Ako povedal T. Harv Eker: “Ak chcete zmeniť ovocie, budete musieť najskôr zmeniť korene. Ak chcete zmeniť viditeľné, musíte najskôr zmeniť neviditeľné.”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka