Tyrania zdanlivo neobmedzených možností

9

Celý náš život je jedno veľké rytmické pohupovanie s vrcholmi vĺn hore aj dolu. Stavy „na dne“ by sme však najradšej zrušili. Aj sa o to snažíme a „chodíme proti prírode“. Chceme od seba, aby sme boli vždy fit, krásni, štíhli, upravení, vysmiati, uvoľnení, vyrovnaní… Nechceme sa zmierovať s tým, že by sme neboli v každej chvíli tip-top. Zotročuje nás kult mladosti, tela, krásy… Triezvo a s nadhľadom sa voči tomu brániť chce poriadnu guráž, lebo odvšadiaľ sme „tlačení“ do toho, aby sme sa nepretržite snažili.

Už ani na Východe neplatí, že človek nemôže mať tisíc dobrých dní, tak ako kvetina nemôže sto dní kvitnúť. My si povieme, že môže – veď to chce len poriadne hnojenie a špeciálnu opateru, a kvetina to dá. Prípadne jej pomôžeme genetickou úpravou…

Takéto „zásahy“ robíme aj samým sebe. Potláčame svoju prirodzenosť, aby sme obišli rytmy prírody. Zdanlivo neobmedzené možnosti nás vháňajú do divnej pohodlnosti. Ba čo viac, v mnohých oblastiach života sa dokážeme vzdať zodpovednosti za seba samých a tvrdiť, že nemáme na výber. Áno, niekedy nemáme, ale skôr preto, že sa bojíme slobodne rozhodnúť. Alebo preto, že neuznáme samých seba za zvrchovanú autoritu.

Alebo sa radšej poddáme davovej komformite, než by sme zostali osamotení v presvedčení, že zdravý rozum môže byť viac, než módne trendy…

9

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka