Tri výzvy pre šťastnejšie vzťahy

siblings-817369__480

Do čoho vo vzťahu vdýchnuť lásku? Kde ju najviac treba? Kde sa najväčšmi zúročí?

Nemám zaručené návody. Viem odporúčať tri jednoduché veci, ktoré pomáhajú zamerať pozornosť a vnímavosť na to, čo sa vo vzťahu deje v danom momente. To je to najdôležitejšie, od toho závisí, čo sa bude diať ďalej. 

Pre naplnené vzťahy potrebujeme prikladať väčšiu hodnotu zážitkom a menšiu veciam. 

  • Dokážete sa pristihnúť pri tom, keď sa vám stenčuje hranica medzi časom na prácu a časom na život?
  • Ako často obetujete čas pre blízkych niečomu, čo v danom momente považujete za dôležitejšie?
  • Zvyknete si povzdychnúť, že vám na pestovanie vzťahov nezostáva dostatok času?

Vitajte vo svete, v ktorom sa plné venovanie vzťahom nedeje automaticky a jednorazovo. Vyžaduje si nepretržitú pozornosť, čas, kapacity a pozitívnu energiu. Vzťah je živý organizmus, ktorý sa vyvíja a mení v závislosti od toho, čím žijú tí, ktorí ho tvoria. Vzťah (akýkoľvek) má svoje potreby, ktoré keď nie sú naplnené, odumiera. Môže to byť pomalá a nenápadná smrť.  

Takto nejako znie v mojej koučovni, keď sa vzťah dostane do kómy:

  • Ty o mne nevieš vôbec nič. Žiješ síce v tom istom byte, ale netušíš, čím si prechádzam. Všimol si si vôbec, že som bez práce?
  • Toto si myslíš, že je pre mňa dôležité? Podľa čoho si na to prišla? Veď som to nikdy nepovedal a nikdy som to nechcel.
  • Nechápeš ma. Vždy, keď začnem rozprávať, ako potrebujem zmenu, len to zľahčíš a odbiješ to slovami, že si len vymýšľam.
  • Nerozumiem ti. Tvrdíš, že je pre teba dôležité tráviť so mnou čas, ale keď chcem s tebou niekam ísť, tak nemôžeš. Neboli sme spolu nikde celé mesiace. 

Akýkoľvek čin skutočnej lásky alebo prítomnosti (bez ohľadu na to, aký je malý alebo nedokonalý) slúži ako pripomienka, ktorá nás neustále vracia k tomu, na čom skutočne záleží. Iba vďaka tomu vyživujeme vzťah a chránime ho pred náporom stereotypnej nevšímavosti a samozrejmosti. 

Prvá výzva – Pauza od digitálneho sveta

Každý deň si nájdite pár minút na nerušené zastavenie sa, zamyslenie a načúvanie. Postačí to na to, aby ste si uvedomili, že chcete venovať viac ako jedno objatie denne, viac ako jedno letmé ahoj, viac ako zlomok sekundy na vyjadrenie náklonnosti. Kedykoľvek a akokoľvek to môžete urobiť, len si to potrebujete postrážiť, aby ste také chvíle nepremeškali. 

Vyberte si deň v týždni (keď to bude stále ten istý, uľahčí vám to vytvorenie návyku), kedy si naplánujete aspoň dve hodiny  bez elektronických médií s niekým, na kom vám záleží. Zapíšte si tento čas v lietadlovom móde do diára a dôkladne naplánujte túto schôdzku ako to najdôležitejšie stretnutie.

Vyberte sa niekam, kde vás nebude vyrušovať žiadna elektronika. Môže to byť prechádzka, piknik alebo návšteva galérie či trhu. Miesto, ktoré má rada aj vaša milovaná bytosť a kde vám bude spolu tak dobre, že na ostatnom nebude záležať. 

Dopriať si čas byť offline nie je dar iba pre vás, ale obzvlášť pre ľudí vášmu srdcu blízkych. Dávate im tak vedieť, akí sú pre vás v poradí dôležitosti významní. To im dodáva pocit exkluzívnosti a tým aj zdravej pripútanosti.

Druhá výzva – Venujte najcennejší dar 

Bezpodmienečná pozornosť je rovnako dôležitá ako bezpodmienečná láska. Keď si kladiete otázku, akú výnimočnú vec môžete kedykoľvek venovať, vsaďte na nehodnotiace, empatické počúvanie. Vďaka nemu vytvárate dôveru a blízkosť. 

Zostavte si zoznam ľudí, ktorých milujete, a pre ktorých máte vždy po svojom boku prázdnu stoličku, ktorá čaká práve na nich. Majte ho na viditeľnom mieste. Pravidelne si doň značte, či ste aspoň raz týždenne každého zo zoznamu pozvali na svoju pomyselnú stoličku a venovali mu plnú, ničím neprerušovanú pozornosť bez hodnotenia. Minimálny čas je 15-20 minút. Partnerovi potrebujete tento čas venovať každý deň bez výnimky. Urobte si z toho rituál a vyjadrite rozprávačovi, ako sa z takejto chvíle tešíte. Užívajte si skvelý pocit zo svojej empatie a starostlivosti. Milovaní vám to radi oplatia. 

Najhlbšia ľudská potreba je niekam patriť, mať citový a duchovný domov. S tým sa neodmysliteľne spája vzácny dar pozornosti. Bez nej sa nevie diať prepojenie, a tým ani blízkosť. Čím lepšie niekoho poznáme, tým lepšie mu rozumieme a máme s ním vrúcnejší vzťah. 

Tretia výzva – Naučte sa tie správne slová

Iba niektoré slová vyživujú najhlbšie zákutia ľudského srdca a podporujú rast vo všetkých oblastiach života. To je dôvod, prečo majú láskyplné vyznania takú moc aktivovať mnoho pozitívnych emócií a umocňujú lásku. Preskúmajte, na ktoré slová a vyjadrenia pozitívne reagujú vaši milovaní, keď im dávate najavo ako si ich vážite, akí sú pre vás dôležití a ako vám na nich záleží najviac na svete. 

Vypracujte si slovník slov, ktorými vyjadrujete náklonnosť, uznanie, obdiv a podporu svojim blízkym. Overte si, či rezonuje s ich očakávaniami a potrebami. Všímajte si, čo z toho, čo im hovoríte, ich povzbudzuje a teší. Podľa toho si zoznam výrazov zrevidujte a vedome používajte, než sa stane automatickým vyjadrením vašej láskyplnosti. Buďte všímaví voči reakciám ľudí a šetrite slovami, ktoré zraňujú a sú zbytočne kritické. 

Význam slov „mám ťa rád/rada“ je najkrajšia báseň a pieseň. Každý z nás má však okrem týchto slov ešte niekoľko ďalších, ktoré prinášajú lásku, harmóniu, pokoj, stabilitu… Tieto slová sú silným a podporným hlasom v srdciach vašich najbližších.

Milujte svojich najbližších najlepšie, ako viete – celým srdcom, očami, ušami aj dušou každý jeden deň. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka