Tri priania pre Váš BOD OBRATU

skal1

Váš život je vzácny dar pre vás aj pre svet.  Chcem Vám, i sebe popriať tri, z môjho pohľadu, zásadné životné postoje, ktoré nás podporia v tom,  aby sme pritakali životu a pocítili pokoj a spokojnosť.

Kultivovať pokoj mysle je niečo, čo pri súčasnom žití veľmi potrebujeme.  Práve v tejto chvíli však máme všetko potrebné pre napĺňajúci život. Neboli sme stvorení, aby sme sa niekde ustráchane krčili, ale aby sme oslavovali svoju krásu a šikovnosť.

Moje tri priania pre rok 2014, ktorý si zmysluplne a naplno užijeme:

Život bez strachu – vyžaduje od nás, aby sme pestovali svoje autentické ja a nechali odísť všetko falošné. Pre každého z nás je to niečo iné a dokážeme to urobiť iba vtedy, keď si uvedomíme, čo je v našom živote falošné. Keď pustíme jedno, zjaví sa iné, ale nemusíme zanechať všetko naraz. Aj cibuľu šúpeme pomaly, až kým sa prepracujeme k prostriedku. V príbehu Idriesa Shaha je krásna paralela:

Hodža Nasreddin sa postavil na trhovisku a oslovil dav. „Ó, ľudia! Chcete poznanie bez námahy, pravdu bez falše, výsledky bez úsilia a pokrok bez obetí?“ Čoskoro sa zhromaždil veľký zástup a každý kričal: „Áno, áno!“ „Výborne!“ povedal Nasreddin. „Iba ma to zaujímalo. Môžete sa na mňa spoľahnúť, že vám poviem hneď, ak niečo také nájdem.“

Odvahu hovoriť NIE – vychádzajúc z pochopenia a prijatia  toho, kým sme a kým nie sme. NIE, ktoré mám na mysli je znakom rešpektu k sebe, uznania, že je úplne v poriadku byť tým, kým sme. Nemusíme maskovať, prekrúcať alebo odmietať svoju pravdu. Nemusíme byť všetkým pre každého. Niekedy je pre nás ťažké hovoriť nie aj preto, lebo nevieme, čomu by sme mali povedať nie. Cítime sa vinní a zahanbení, že sa všetkému „neprispôsobujeme“. Cítime, že ak nevyhovieme potrebám každého, zlyhali sme. Lenže ak si nedovolíme povedať nie, odmietame svoje autentické ja. Pomôže nám, ak budeme pamätať na to, že nemôžeme povedať áno, keď nevieme povedať nie. Ako to vystihol H. D. Thoreau: „Neprestajne sme pozývaní, aby sme boli sami sebou.“

Veľa nádejného snaženia – keď sa staráme o svoju nádej a rozvíjame ju, vnímame svoje schopnosti nacházať cesty k vytýčeným cieľom a máme snahu tieto cesty využiť pre zmysluplné žitie. Pri nádeji nás povzbudí, keď si povieme: Čo je zlé na tom, ak spadneme, pomýlime sa, urobíme zo seba blázna? Nič. Nie je to zďaleka také nebezpečné, ako žiť znehybnený. Kto je kedy na niečo pripravený? Keď budeme čakať, kým budeme pripravný, ostaneme zamknutí v predstavách a nič sa nestane. Jednoducho urobte, čo túžite, lebo ako napísal Thákur: „More neprekočíš pozeraním do vody.“

Prajem vám každý jeden deň v novom roku naplnený láskou, šťastím, zdravím, harmóniou a životným optimizmom, nech vás prímerie so samými sebou dovedie k naplneniu túžob a prianí.

Od srdca Vaša Janette

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka