Tri druhy lásky a iba jedna môže prežiť

dsc_0294

 

Je prívetivá, krásna a taká neodolateľná, že dokáže z druhého „vytiahnuť“ to najlepšie. Cítite z nej, ako vám verí a dôveruje vašim schopnostiam. Je prijímajúca, nehodnotiaca a rešpektujúca. Je tu pre vás, aby vás vždy podporila a dodala odvahu. Chcete sa s ňou stretnúť a zoznámiť? Nebude vás to stáť nič, viem to zariadiť. Aj takto na diaľku.

Dovoľte, aby som vám predstavila Bezpodmienečnú Lásku. Spoznať ju sa oplatí. Ona totiž pozná tajomstvo skutočnej lásky. Než vám ho prezradím, najskôr tri malé príbehy.

Príbeh prvý – LÁSKA AK/TAK

Anička je pôvabná mladá žena, ktorá je zamilovaná do svojej vysnenej a zromantizovanej predstavy o svojom partnerovi. Práve začala zisťovať, aký jej priateľ v skutočnosti je a chce od neho, aby vyhovel jej predstavám. Zvykne mu vravieť, že ho má rada, ale… bolo by dobré, keby sa takto obliekal, takto stravoval, takto správal… Ak to tak urobí, je to pre ňu dôkaz, že ju má rád.

Motivácia takejto lásky je vo svojej podstate sebecká. Jej účelom je získať niečo výmenou za lásku. Žiaľ, tento typ lásky je pre mnoho ľudí jediný, aký vôbec poznajú. Táto láska sa „deje“, iba keď sú splnené určité požiadavky a vyžaduje nepretržité a nekonečné úsilie. Človeka stavia do pozície, že musí niečo urobiť, aby si takúto lásku zaslúžil. V detstve to mohlo znieť nejako obdobne: „Keď budeš dobré dieťatko, mamička ťa bude mať veľmi rada.“

Na tejto láske je tragické to, že takmer vždy samu seba zničí, pretože skôr či neskôr jeden z partnerov nestačí plniť požiadavky toho druhého.

Príbeh druhý – LÁSKA PRETOŽE

Jano si zobral za manželku Katku, ktorá vždy obdivovala, čo robí a imponovalo jej mužove postavenie. Jano jej rád poskytol bezpečie a finančnú slobodu a spočiatku mu nevadilo, že ho miluje aj preto, čo dosiahol. Lichotilo mu, že k nemu vzhliada a užíva si jeho postavenie. Keď kvôli zdravotným problémom prišiel o svoj post, uvedomil si, že Katka bola celý čas zamilovaná do jeho postavenia a popularity. Na jednej strane to podporovalo jeho sebavedomie, lenže bola z toho krehká stavba, ktorá neustála ani slabé zemetrasenie.

Možno vám príde táto láska lepšia, ako láska „ak/tak“. Je to však zdanlivé, lebo keď je človek dlhodobo v takomto vzťahu, čoskoro na tom bude ako tí, ktorí si musia svoju lásku zaslúžiť. Jedného dňa sa totiž objaví niekto, kto ovplýva žiadanými kvalitami vo väčšej miere a stane sa konkurenciou, ktorá nahradí menej dokonalý „prototyp“.

„Milujem ťa, chcem ťa, pretože…“ je láska na dobu určitú, ktorá v sebe nosí pochybnosti, ako dlho ešte vydrží.

PRÍBEH TRETÍ – MILUJEM ŤA A HOTOVO

Môj vlastný príbeh, keď som stretla svojho drahého. Pre mňa dovtedy nepoznaný rozmer vyjadrenia náklonnosti v podobe skutkov, ktoré hovorili: „Budem ťa milovať, nech sa s tebou stane čokoľvek. Nemôžeš urobiť nič, čo by ohrozilo moju lásku k tebe. Milujem ťa a hotovo.“ A dialo sa to aj vtedy, keď poznal moje nedostatky a tiene. Bez výhrad ma prijímal ďalej a nič za to nechcel, nežiadal. Je to neopísateľný pocit vedieť, že aj bez zaslúženia alebo viazania na niečo som ľúbená iba preto, že som.

Tretia láska je tá skutočná

Pri svojej práci zažívam veľa podôb lásky, ktoré sú založené na podriadenosti a strate integrity jedného z partnerov. Manipulátori sa zvyknú oháňať tým, že niekoho ovládajú pre jeho vlastné dobro a vydávajú to za lásku. Skutočná láska sa však nemôže odohrávať, keď chceme niekoho vlastniť. Čistá láska je o dávaní samého seba, je založená na rovnosti a slobode. Nejde v nej o to, niečo z nej získať.

Láska sa stáva láskou, keď ju nezištne odovzdáme. Práve tým, že ju darujeme, si ju uchovávame. A keď úprimne ľúbime iných, bez podmienok a vypočítavosti, pomáhame im, aby sa cítili bezpečne a rešpektovaní vo svojej podstate. To nám umožňuje byť samými sebou, vedomými si toho, že si bezvýhradnú lásku zaslúžime a nemusíme napĺňať nijaké  podmienky.

Láska, ku ktorej nič netreba, si vyžaduje disciplínu a sebaovládanie, lebo potrebujeme rozumieť svojim emóciám a telesným túžbam – vtedy nám slúžia. Keď nás majú v moci, slúžime my im a potom sa veci nedejú podľa nás. Rozvíjaním pokory, odvahy a viery vedome načúvame svojej prirodzenej túžbe byť takými, akí chceme byť. A bezvýhradne ľúbime.

P.S. Infantilná láska sa riadi princípom: Milujem, pretože som milovaný. Zrelá láska sa riadi princípom: Som milovaný, pretože milujem. Nezrelá láska hovorí: Milujem ťa, pretože ťa potrebujem. Zrelá láska hovorí: Potrebujem ťa, pretože ťa milujem. E. Fromm

dsc_0294

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka