Rozdiel medzi pýchou a pokorou

lion-3012515_1280

Ako sa dá rozlíšiť pýcha od hrdosti nad vykonanou prácou? Keď si je človek vedomý svojich darov a predností, mal by byť zdravo hrdý na to, čo dokázal. Nemá to nič spoločné s pýchou. Rozdiel medzi hrdosťou a pýchou je rozpoznateľný v tom, ako sa človek díva na druhých.

Zdravo hrdý človek sa teší z úspechov druhých ľudí. Pyšný človek vidí v každom nezdravú konkurenciu, rád by si všetky zásluhy pripísal sám. Hrdý človek vníma, akým obrovským darom pre tento svet sú ľudia okolo neho. Aj tí úplne neznámi. Pyšný sa povyšuje, aby sám sebe a pochlebovačom dokázal, že ich presahuje…

Keď to zjednoduším, tak rozdiel medzi pýchou a pokorou možno vidieť v protiklade. Pýcha sa pýta, čo jej kto dá (kto mi vyjadrí obdiv?). Skromnosť a pokora samé dávajú (komu môžem vyjadriť úctu a podporu?)

 

lion-3012515_1280

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka