Považujete všetko okolo seba za klince?

V tom, ako vykonávate svoju prácu sa zrkadlí vaše vnútro, povedal Michael E. Gerber a táto veta je súčasťou jeho úvahy o tom, ako je práca, ktorú vykonávate, odrazom toho, čím ste. „Ak ju vykonávate nedbanlivo, je to preto, že ste sami vo vnútri nedbanlivý. Ak ju vykonávate oneskorene, je to preto, že sa sami vo vnútri oneskorujete. Pokiaľ vás práca nudí, je to preto, že ste sami vo vnútri znudení. Aj tá najobyčajnejšia manuálna práca môže byť umeleckým dielom, ak ju vykonáva umelec. Naša úloha teda nie je mimo nás, ale vo vnútri nás.“

Možno vám príde Gerberov názor príliš zovšeobecňujúco jednoduchý, ale keď potrebujete rozvinúť svoj potenciál, aby ste zistili, čomu sa chcete venovať, tak potrebujete vychádzať z takýchto úvah. Keď vám naháňa strach pomyslenie, že máte robiť prácu, ktorá vás nebaví, ďalších xy rokov, je čas na zmenu.

Často dostávam otázku, ako človek zistí, že je čas na zmenu. Chceli by sme mať totiž istotu, že sa neunáhlime, nič nepokazíme, a hlavne, že nám to prinesie to, čo od zmeny očakávame. Záruky na proces zmeny si však môžeme dať iba my sami, kedy platí pravidlo o zdravom riskovaní a zvážení si všetkých možných, aj nemožných alternatív.

Človek, ktorý dobre ovláda kladivo, má sklon považovať všetko okolo seba za klince, tvrdil Abraham Maslow. Ako life kouč bývam svedkom toho, ako mávajú ľudia obrovskú chuť mlátiť okolo seba hlava-nehlava. Nazhromaždená frustrácia sa derie na povrch rôznym spôsobom.

Z môjho pohľadu je namieste investovať energiu – pozitívnu aj negatívnu, do jazdy vášho života, kedy si uvedomujete ako konáte, kedy experimentujete, ako uvažujete a kedy sa už pripravujete… Potom stačí prehodiť so sebou pár slov a vyraziť, nie cúvať :-)

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka