Pomoc pri hľadaní vlastnej cesty alebo ako niekomu splniť sny

Pri súčasnom životnom tempe máme menej motivačných síl k sebauvedomeniu, budovaniu sebadôvery a k zadefinovaniu osobných hodnôt. Môžeme si to priať, ale ťažšie sa nám to realizuje. Už sme totiž spohodlneli a práca na sebe je jedna z najťažších a navyše, ide o dlhodobý proces. Reklama s obľubou využíva naše slabiny i nedočkavosť a snaží sa nám nahovoriť, že život si možno spríjemniť aj bez námahy. Stačí toto zjesť, tamto vypiť, hentam zájsť, tamtým sa odviesť, použiť to a ono a riadiť sa ďalšími x radami, ako… Samé predžuté sústa, vôbec netreba vynaložiť energiu a niečo rozhrýsť, alebo nedajbože prácne nadobúdať. Marketingoví mágovia nás pekne ochočujú a my sa správame krotko, veď načo riskovať a namáhať sa? Nuž, prinajmenšom preto, aby sme sami sebe dokázali, že sme svojbytné bytosti, ktoré rozhodujú samé za seba.

Človek je nekonečne zdokonaliteľný – tento názor zastával aj J. A. Komenský, ale čo ak je aj strašne pohodlný a alibistický? Niekedy nám trvá, než sa odhodláme urobiť zmenu a niekedy by sme sa radi spoľahli, že „to“ niekto za nás vyrieši. Lenže, nikto nemôže urobiť nič za nás. Našťastie, nikto nás nemôže ani donútiť, aby sme urobili to, čo skutočne nechceme. Nie je na to nijaký spôsob, ak nerátame manipulačné manévre. Len my sami najlepšie vieme, čo skutočne chceme, čo cítime a po čom túžime. Keď sa nám snaží niekto nahovoriť, že to vie lepšie ako my sami, nemali by sme mu veriť.

Pri pátraní po tom, čo nám skutočne chýba, prečo sa trápime, stagnujeme, stresujeme, necítime sa šťastný, spokojný, vyrovnaný, naplnený… môžeme prísť na to, že si nevieme rady. Priateľom sme sa už zverili, blízkych nechceme zaťažovať s temnými zákutiami duše a na psychoterapiu sa necítime, veď to nie je s nami až také zlé. V takomto rozpoložení nám môže pomôcť life kouč. Je to človek, ktorý je autentický, spontánny, prežívajúci pozitívny a akceptujúci postoj voči všetkému, s čím sa v danej chvíli práve zaoberáme a čo chceme riešiť. Kouč nás nechá prežívať všetky emócie (strach, zmätok, smútok, lásku, hnev, pýchu…) bez zábran a hanby, aby sme v ich vyjadrení mohli nájsť to, čo nás posunie v riešení problému ďalej.

Kouč je empatický, dokáže sa vcítiť do pocitov, ktoré koučovaný prežíva, dáva najavo porozumenie a vždy aktívne počúva. Je to niekto, kto nám pomáha uvedomiť si, čo už sme v živote dokázali, na čom môžeme stavať, do čoho investovať svoj čas a energiu. Kouč sa nepovažuje za experta na všetky problémy, ktorými sa zaoberáme a neposkytne nám spoľahlivé návody na riešenie starostí. Jeho úlohou je vedením rozhovoru v rovnocennom partnerstve spolu s koučovaným a podľa jeho požiadaviek rozvíjať témy, ktoré si želá. Kouč počúva, kladie otázky, umožňuje prehodnotiť a uvedomiť si priority, vytvára a poskytuje nové inšpirácie, podnety. Neradí, to je na koučingu špecifické. Kouč pomáha objaviť koučovanému vlastný skrytý potenciál a riešenia, ktoré práve nevidí. Zjednodušene povedané, ide o formu pomoci k svojpomoci. Centrom procesu je to, čo koučovaný považuje za dôležité. Často sú to nesplnené sny a túžby. Čo môže byť obohacujúcejšie pre kouča i koučovaného než to, že sa ich podarí naplniť?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka