Päť jednoduchých vecí, ako nepremrhať predsviatočný čas

photo-1482331293298-bf28cb04e2a8

Myslím si, že už sme vcelku osvietení, aby sme sa istým veciam v adventnom čase vyhli. Pravdaže, dá nám zabrať nepodliehať všeobecnému šialenstvu, lebo už zapaľujeme druhú adventnú sviečku. Pre niekoho ešte stále dosť času, pre niekoho šibeničný termín.

Napadlo mi, ako sa na celý ten pretlak príprav a očakávania svojich hrdinských výkonov pozerať. Spomenula som si na päť najčastejších ľútostí a výčitiek na smrteľnej posteli. Prepáčte mi ten cynizmus, ale ja v tom vidím paralelu s tým, ako nepremrhať predsviatočný čas zbytočnými starosťami.

Tých päť najfrekventovanejších „ľutostí“ je nasledovných:

  1. Želám si, aby som mal/a viac odvahy žiť život podľa seba, nie podľa očakávania druhých (rodiny, spoločnosti, priateľov).
  2. Želám si, aby som tak tvrdo a dlho nepracoval/a. Aby som netrávil/a toľko času prácou.
  3. Želám si, aby som mal/a viac odvahy vyjadrovať svoje pocity a svoje želania.
  4. Želám si, aby som bol/a viac v kontakte so svojimi priateľmi.
  5. Želám si, aby som si dovolil/a byť oveľa šťastnejší.

Čo poviete, dá sa to celkom dobre aplikovať aj na adventný čas?

Ja som si to nastavila nasledovne:

  1. Ignorujem reklamy, zapájam kritické myslenie a kašlem na marketingových mágov. Pri nakupovaní používam zoznamy a vymedzený čas v priestore s masívnom manipuláciou predaja. Vďaka za online nakupovanie, som ušetrená niektorých žrútov energie :-)
  2. Ohraničila som si, že v tomto čase zúžim niektoré pracovné aktivity a starostlivo si vyberám, kam pôjdem a ako mi tam bude. S ľuďmi, ktorí ma pozitívne nabíjajú som čo najväčšmi.
  3. Otvorene som s blízkymi prebrala, že túžim po zážitkoch a stačí mi pod stromčekom pozvanie niekam, kde nám bude spolu krásne – od lesa po divadlo. Uistila som ich, že darčekom pre mňa je ich láska a stačí mi viac blízkosti a rozhovorov pod stromčekom.
  4. Toto je môj najslabší bod – mnohé moje aktivity sú náročné na čas, o ktorý potom oberám svoje spriaznené duše. Majú so mnou veľkú trpezlivosť a povedala som si, že si dám s každým priateľom novoročný obed a naplánujem si výhľadovo, čo spolu v ďalšom roku podnikneme. Ocitne sa to v mojom diári popri iných prioritách.
  5. Toto trénujem denne :-) Závisí to totiž odo mňa a keď sa pristihnem, že si v niečom bránim, tak to riešim čo najskôr. Pravidelne sa sebaspytujem, či to, čo práve chcem alebo robím, je zmysluplné pre mňa a pre ľudí okolo mňa.

Prajem Vám predsviatočné obdobie čo najväčšmi podľa vás, vašich pocitov, intuície a radosti z toho, že máte na výber.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka