Osloboďte sa od toho, čo vás obmedzuje

Ľudia nemôžu „dlhodobo žiť v prostredí neustálych zmien, pokiaľ nemajú stabilné vnútorné centrum – nemenný základ, o ktorý sa môžu oprieť. Kľúčom k schopnosti realizovať zmeny je dostatočná sebadôvera – zmysel pre to, kto sme, čo nás zaujíma, čo je pre nás dôležité a čo si vážime“ – tvrdí S. R. Covey, odborník na vedenie ľudí. Stotožňujem sa s jeho filozofiou a pri propagovaní life koučingu na ňu myslievam.

Životné tempo sa tak prudko vymrštilo do výšok, z ktorých sa kruto padá, že by sme sa mali mať na pozore. Lepšie je vyškriabať sa len do takej výšky, v ktorej sme istení a nerozmlátime si ideály a niečo ďalšie… Ako zistíme, aká je tá bezpečná výška, keď sa nám ešte netočí hlava? Pokým máme v rovnováhe pracovný a súkromný život, venujeme sa fyzickej i psychickej kondícii, pociťujeme šťastie a harmóniu, môžeme liezť veľmi vysoko, má nás čo podržať.

Keď nemáme všetky životné sféry (osobnú, pracovnú, vzťahovú…) vyvážené, môže nás to do jednej strany väčšmi ťahať a s rovnováhou to bude vo výškach zložitejšie. To je presne ten moment, kedy zistíme, že sa nám napreduje ťažko, hoci sa veľmi snažíme. Sami totiž nevidíme všetky závažia, ktoré máme naložené. Ak sme k sebe aspoň trochu úprimný, priznáme ich existenciu, ale nemusíme mať dosť síl ani odvahy zhodiť ich zo seba.

Napätia a nazbieraných, neriešených problémov sa ťažko zbavujeme a pocit úľavy býva zvyčajne v nedohľadne. Life kouč môže byť ako partner pre rozhovor o tom, čo vás ťaží a brzdí po ruke vždy, keď sa ho rozhodnete osloviť. A ide to v mnohých prípadoch aj cez telefón… Stačí sa odhodlať vybrať si nejakého a vytýčiť si s jeho pomocou ciele, ktoré napomôžu k tomu, aby ste prehodnotili životné tempo, ak treba, aby ste mysleli viac na seba a svojich blízkych než na to, aké veľké sú vaše starosti a aká ťažká je vaša práca.
Kedy ste si naposledy položili otázky: „Čo mi robí radosť? A ako často sa tomu môžem venovať?“

Vždy máte šancu vyhrať vojnu nad oslnivými predstavami, ktoré o sebe máte. Potom môžete začať skutočne žiť – tak, ako sa vám páči a podľa toho, ako to cítite.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka