Novoročné predsavzatia? Zameňte ich za zbožné želania

Nechcete zažiť sklamanie z toho, ako márne zápasíte s novoročnými predsavzatiami, keď sa vám prestane dariť napĺňať ich? Mohli by ste to skúsiť so zbožnými želaniami, lebo tie nám, ako tvrdí Gary Wood, poskytujú porozumenie, ako dosiahnuť vytúžené pozitívne výsledky. Treba sa potom síce pustiť do akcie, aby sme ich dosiahli, ale najskôr sa potrebuje zbožným želaniam oddávať. Keď si to užijeme, príde na rad zvažovanie vzťahu medzi vnímaním a skúsenosťou a to, ako môžete tento vzťah použiť ako základ pre vytvorenie pozitívnej zmeny.

Skúste výborné vizualizačné cvičenie, ktoré Gary Wood nazýva Listom vo fľaši. Zatvorte oči a vo svojich predstavách spíšte svoje ciele, sny, priania a ambície na jednotlivé listy papiera. Predstavte si, ako zaviňujete tieto listy papiera a strkáte ich do prázdnych sklenených fliaš. Ste stále iba vo svojich predstavách – zaštupľujete fľaše zátkami, prinesiete ich na breh oceánu a hodíte do vody jednu za druhou. Potom sa pozeráte, ako ich odnáša odliv. Vrátite sa domov a čakáte, až vesmír splní vaše želania.

Než budete na to čakať, zvážte nasledovné: Predstavte si, že počas noci, zatiaľ čo spíte, boli všetky vaše želania splnené. Na druhý deň vstanete bez toho, aby ste si uvedomili, že sa tak stalo. Aké sú prvé prejavy toho, že sa niečo vo vašom živote zmenilo? Akým spôsobom budete testovať svoje podozrenia, že sa niečo zmenilo? Čo budete robiť, hovoriť alebo myslieť si inak? Ako sa veci zmenia, keď urobíte jednu z tých drobných zmien práve teraz? Čo si myslíte, že sa zmení, keď budete pomáhať tomuto procesu zmeny?

Máte to chuť zistiť? Vrelo odporúčam, lebo sme tým, načo sa zameriavame. Pozornosť a vnímanie tvarujú do veľkej miery náš pohľad na nás samotných a na náš svet. To má dopad na spôsob, ako sa správame, ako premýšľame, čo spätne ovplyvňuje našu pozornosť a vnímanie. Úžasné je, že môžeme aktívne prevziať kontrolu nad tým, čomu venujeme pozornosť, rovnako aj nad tým, na čo myslíme a po čom túžime.

Keď máte guráž objaviť to a chceli by ste k tomu sprievodcu, aby bolo vaše pátranie rýchlejšie a efektívnejšie, môžete si na pomoc prizvať life kouča. Budete na dobrodružstvo dvaja a prinesie vám to aj dvojnásobné objavy, lebo ako povedal Pascal: „Máme chyby, ktoré sa udržujú len inými našimi chybami a ktoré miznú, keď tie iné chyby premôžeme, tak ako padajú konáre, keď podtneme kmeň.“

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka