Nie ste so sebou spokojný? Čo keď vo vás tieto pocity niekto zámerne vyvoláva?

Zverilo sa mi žieňa, že o svojom probléme nemôže nikomu porozprávať, lebo jej nikto neuverí. Žije s chlapíkom, ktorý sa ostatným javí ako šarmantný, pozorný, zábavný, proste taký, po akom ženy túžia. V súkromí ju však často uráža, zosmiešňuje a zhadzuje. Už sa nedokáže ani brániť, lebo nech povie čokoľvek, otočí to proti nej. Napriek tomu má pocity viny a stále hľadá, kde robí chybu, lebo nech sa akokoľvek snaží mužovi vyjsť v ústrety, nikdy to nie je dosť dobré. Žieňa však nepochybuje, že ju miluje, veď ju neraz prekvapí a rozmaznáva…
Na otázku, ako si pri ňom pripadá, dostanem jednoznačnú odpoveď: nešikovná, nedokonalá, menejcenná…

Dobre jej rozumiem a viem, prečo má o tom problém rozprávať: „Zvonku“ nezainteresovaný totiž nezistia, že žije s manipulátorom. To sa skutočne ťažko dokazuje. Zdieľam jej pocity bezmocnosti, lebo viem, ako ju to vyčerpáva a oslabuje.

Žiť s manipulátorom, a je jedno, akého je pohlavia, znamená byť vydaný napospas jeho zámerom oslabiť sebaistotu a sebadôveru toho druhého. Sleduje tým to, aby ho mal pod kontrolou. Vtedy si s ním môže robiť čo chce – čiže žiadať aj to, čo je proti jeho vôli, ale podvedome sa cíti povinný urobiť to. Vo chvíľach, keď manipulovaný zozbiera dosť odvahy a guráže, aby tomu čelil, manipulátor mení taktiku, lebo vycíti, že o ňom partner pochybuje, čím on stráca nad ním svoju moc. Začne sa snažiť byť pozorný a milý, ale len do času, než druhého zase opantá a potom opäť nasleduje irónia, narážky, sarkazmus, opovržlivá mimika a gestá, ktoré majú obeť držať v permanentnom pocite viny.

Life kouč dokáže pomôcť tým, že sprevádza manipulovaného na ceste k spoznaniu skutočnosť takej, aká je – žiadne prekrúcanie, vyhováranie, ospravedlňovanie, vytváranie si vlastných strašiakov. Skutočnosť potrebuje koučovaný prijať takú, aká je. Na to ale musí prísť sám, aby to pretavil cez svoje pocity, ktoré mu povedia, že znášať to nie je nutné. Life kouč je nápomocný pri čistení mysle od manipulačných nánosov, pri búraní zažitých akože zásad, narušovaní zvyčajného spôsob uvažovania, odstraňovaní predsudkov – za týmto úsilím je potom nájdenie seba samého. Neraz je to poznačené nepokojom, nervozitou, niekedy aj úzkosťou. To sú krízové momenty, kedy má človek sklony k tomu, aby svoju neochotu pokračovať v hrdinskom predsavzatí byť samým sebou vzdal s odôvodnením, že to nemá cenu, že je to hlúposť, že to zaberá príliš veľa času…

Life kouč vás podrží, aby ste to nevzdali, lebo pri ľuďoch, ktorým na nás úprimne záleží a majú nás radi takých, aký sme, si pripadáme krásni, múdri a poznáme svoju hodnotu. A keď o sebe prestaneme pochybovať a slepo bojovať o svoj kúsok slobody, vynorí sa v nás, lebo tam je po celý čas ukrytý a držaný v zajatí tými, ktorý chcú o nás rozhodovať.

Keď si pravdivo odpovieme: V koho veríme viac, než v samých seba? zistíme, že nepotrebujeme bojovať proti nikomu a ničomu – iba zvíťaziť nad samými sebou.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka