Neveríte, že ste dosť dobrý? Klamete sa!

IMG_7849

Sebanenávisť nie je prirodzená, nenarodíme sa s ňou. Našťastie. Predstavu o tom, či sme lepší alebo horší ako niekto iný získame od svojho ega. Ego tiež posudzuje, či sme tam, kde máme byť a nedá nám pokoja. Z prostého dôvodu – ego je časťou nášho ja, ktorá má na starosti našu bezpečnosť z pohľadu fyzična. Žije v našej mysli a svojím hurónskym hlasom nám dáva najavo, ako veci vyhodnocuje, analyzuje, porovnáva… Keď si vezme slovo, tak jeho riadne podrezaný jazyk otravuje jedovatými rečami plnými negativizmu a sebanenávisti. Vypočujeme si o sebe veci, ktoré nás stlačia na veľkosť trpaslíka a sebaláska sa vyparí rýchlejšie ako rosa v lete.

Nikoho nemožno milovať viac než seba

Ego môže niekedy hovoriť múdro, ale nikdy nehovorí nič pekné a povzbudivé. Je v strehu, aby sme aj my boli v strehu a náhodou neulietavali na prílišnej súcitnosti a láskyplnosti voči sebe. Vždy, keď mu uveríme alebo pripustíme, že má v tých svojich nekonečných výhradách a kritikách pravdu, spoľahlivo zahluší našu srdečnosť a láskyplnosť. Bez vľúdnosti k sebe samým máme pramálo lásky. A tak môže mať ego nadvládu.

Ako zosadiť svoje ego z trónu

Premôcť svojho zvrchovaného vládcu možno nenásilne – prosto mať pre seba viac porozumenia. Správať sa k sebe tak, ako by to urobili veľmi láskavý rodič alebo babička Boženy Nemcovej. S ich prístupom sa naučíme nevyhýbať sa zodpovednosti, keď sa niečo stane a neobviňovať ani seba ani druhých. A keď sa niečo nepríjemné stane, lebo taký je život, vyhovoria vám, aby ste si niečo vyčítali, nadávali si, hovorili si, že si to zaslúžite, že ste neschopní… Jednoducho vám nedovolia obviňovať sa, ale ukážu vám, ako si nastaviť hranice a očakávať od seba reálne veci a vykašľať sa na dokonalosť.

Správajte sa k sebe tak, ako by sa k vám správal človek, ktorý vás hlboko miluje

Ja som sa to učila tak, že vždy, keď som sa pristihla, ako si hovorím, že som hlúpa, nemožná, naivná…, tak som si pre seba potichu povedala: „Mám ťa rada, Janett.“ A tak som sa to snažila trénovať zakaždým, keď ma prepadla negatívna myšlienka. Snažila som sa však tak aj cítiť. Najskôr som si pripadala ako šibnutá a nepriznala by som verejne, že uisťujem samu seba o tom, že sa mám rada. Túžba zmeniť postoj k sebe bola mocnejšia a rozhodla som sa tieto štyri slová, pre mňa ako čarovné zaklínadlo, používať tak dlho, než sa ukáže, či môžu skutočne fungovať. Napokon sa dial malý zázrak. Začala som naplno vnímať ich obsah. Mám ťa rada.

Znamenalo to pre mňa nasledovné:

  • že si za sebou stojím a nepodrážam sama sebe nohy,
  • že sa dokážem utešiť,
  • že mám k sebe súcit,
  • že som voči sebe zhovievavá,
  • že mám právo niečo nevedieť a nezvládnuť,
  • že mám niekoho, kto ma okamžite upokojí,
  • že mám samu seba a môžem si veriť,
  • a že viem, čo je pre mňa dobré a mám guráž ísť si za tým.

Vsaďte na seba

Vďaka tomu som mohla ísť ďalej a byť v poriadku. Keď teraz ego preveruje moje šance na prežitie a hľadá istoty, automaticky počíta s tým, že moja sebaláska ma rovnaké hlasovacie právo a v niektorých prípadoch aj väčšie, ako ono. Tak sa moje rozhodnutia odohrávajú v súlade s potrebami hlavy aj srdca. Preto si dovolím tvrdiť, že: „Ste skvelý aj napriek tomu, že máte nejaké chyby!“ Každý ich má a každý sa z nich učí. Ide to ľahšie prijímať, keď prijímate samých seba takých, aký ste. Taký ste najlepší. Len si to dajte vedieť a naučte sa tomu veriť.

Povzbudenie na cestu k sebe

Môžete sa spoľahnúť, že keď sa ľudia vydávajú na cestu k vášmu srdcu, záleží na tom, čo tam nájdu. Keď sa v ňom ukrýva láska k sebe samým, zákon lásky zafunguje spoľahlivo. Pretože, ako to vystihol P. Coelho: „Keď milujeme, túžime sa stať lepšími, ako sme. Keď sa snažíme byť lepšími ako sme, všetko okolo nás sa tiež stane lepším.“

S láskou Vaša Janette

IMG_7849

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka