Najväčšia odmena za úsilie nie je v tom, čo dostaneme…

StockSnap_01U9RC0G3O

Poznáte to, keď sa chcete niekam dostať, nestačí si iba zaobstarať mapu. Rovnako, ako v živote nestačí iba vedieť, čo máme robiť. Je pravdepodobné, že vždy bude nejaká časť cesty v rekonštrukcii a značenie bude zmätočné. Do toho sa pripletú zátarasy v podobe obranných mechanizmov ega, ktoré budú prekážať a zavadzať. A keďže neexistuje iba jeden spôsob a jedna cesta, nejaké to blúdenie je nevyhnutné.

Človek, nech má akokoľvek rád istoty a poriadne zaznačené mapy, sa musí neraz vydať aj do neznáma. Nevie sa spoliehať iba na mapu, dobre vie, že aktualizovať treba pravidelne, lebo sa všetko rýchlo mení.

Napadla ma k tomu aj metafora varenia. Recept na instantnú polievku si zvyčajne nepýtame, ale taký poctivý vývar je už iná vec. A pri úspechu – mám ním na mysli akékoľvek snaženie, ktoré je dotiahnuté do konca – nejde o to zaliať prášok horúcou vodou. Je to o pomalom varení a starostlivom vyberaní prísad. Grif získavame až po niekoľkých pokusoch a venovaní plnej pozornosti technológii varenia. Rýchlo zistíme, že urýchľovanie je na škodu veci. Trefne to vystihol Richard St. John, ktorý poznamenal: „Stále hľadám príklad „úspechu cez noc“ a stále mi uniká. Ak nejaký objavíte, pošlite mi fotku a ja si ho vystavím vo vitrínke spolu s rozmazanými fotkami Lochnesky, Yettiho, UFO a puberťáka, ktorý poslúchol svojich rodičov.“

Puberťáka mám doma živého a je to úžasná výzva. Aj preto, lebo si pri ňom denne uvedomujem, že aj malé a zdanlivo nepodstatné veci môžu zavážiť a nemožno okolo nich prejsť bez povšimnutia. Môžu mať vplyv na jednu zásadnú vec: Najväčšia odmena za úsilie nie je to, čo za to dostaneme, ale to, čím sa pritom staneme.

StockSnap_01U9RC0G3O

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka