Nájsť si kouča je dobrý nápad

Nehovorím to iba preto, lebo sama som kouč. Keby som o tejto možnosti vedela skôr, mnohými vecami by som pohla efektívnejšie a konštruktívnejšie a menej by som toho pokazila. Na druhej strane, čo sa človek sám naučí…

Keď si kladiete otázku, načo by vám bol kouč dobrý, tak vám všeobecne odpoviem, že v podstate na čokoľvek, čo chcete riešiť a neviete si s tým rady, čo vás trápi, čo chcete zmeniť, alebo o čom uvažujete a nemáte odvahu nikomu to povedať.

Skúsim príklad, ktorý vás možno pobaví, ale keď príde klientka so želaním, že chce svoj život otočiť hore nohami, lebo má dosť stereotypu, zaradujem sa. Viete prečo? Lebo je motivovaná a chce niečo pre seba urobiť, lenže… A v tomto momente ma potrebuje, lebo nevie, ako to urobiť, aby nebola označená za sebca, alebo sa bojí zosmiešnenia. Vyzvem ju, aby začala bez zábran rozprávať o svojej fantázii, čo by sa jej páčilo robiť nielen vo voľnom čase. Kladiem jej otázky, vediem ju k pospájaniu súvislostí a hlavne, pomáham jej s hľadaním dostatku času pre seba bez výčitiek svedomia. Postupne sa prepracuje k tomu, že je pripravené svoju túžbu realizovať. Je si vedomá toho, čo ju pri tom čaká a hlavne, aké jej to prinesie výhody, lebo urobí to, po čom túžila a čo si želala. Je to veľmi zjednodušené, ale nejako podobne sa náš skrytý potenciál dostáva na svetlo, aby oslnil nielen nás.

Človek je famózna kompozícia rôznych celkov. Keď sa nám podarí v sebe objaviť väčšinu zložiek osobnosti, približujeme sa k dosiahnutiu úplnosti. A tá nás napĺňa, z čoho pramení pocit spokojnosti, harmónie, zmyslu toho, čo robíme a po čom túžime.

Zbožňujem ten pocit, keď koučovaný prežije obohacujúce zážitky, o ktoré sa sám pričinil a ja som mohla byť pri tom, keď sa odhodlával zrealizovať ich.

Rozvíjajúci sa kvet nerobí nijaký hluk,
lebo krása, pravé šťastie a pravé hrdinstvo
sa v dennom svetle prejavujú mlčky.

Wilhelm Raab

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka