Najsilnejším a najúspešnejším ste vtedy, keď ste sami sebou

Napísal Eckhart Tolle a dodáva, že ak si položíte otázku: „Ako byť sám sebou“, pýtate sa zle, lebo naznačujete, že ak chcete byť sami sebou, musíte najprv niečo urobiť. Lenže vy sami sebou už ste. Nepotrebujete zaťažovať ďalšími bremenami to, čím už ste.

V súčasnej na výkon a porovnávanie nastavenej spoločnosti je zložité prestať samých seba  neustále definovať – či už sami pred sebou, alebo pred ostatnými. To, čo nás neraz trápi je, čo si  o nás pomyslia tí druhí a čo na nás povedia… Avšak, v konečnom dôsledku, tým, že nás niekto  chce nejako definovať a škatuľkovať, obmedzuje len seba – je to jeho problém, netýka sa to nás.

To, čo nám prospieva je byť autentický, nehrať žiadnu zo štylizovaných rolí, ale byť takými, aký  sme. Zdá sa to byť jednoduché, ale skúste sledovať počas dňa, či sa neprepínate do rôznych  „módov“ v závislosti od situácií a okolností. Použijete rovnaký štýl komunikácie pri šéfovi,  susedovi či pokladníčke v obchode?

Nielen v roli kouča mám možnosť vnímať, ako sú niektorí ľudia presvedčení, že ich šťastie závisí  od toho, čo sa okolo nich deje. Neraz si neuvedomujú, že dianie okolo nás je tá najnestálejšia vec vo vesmíre, v ktorom všetko neprestajne podlieha premene. Vedomie tejto skutočnosti je kľúčové pri tom, ako sa oslobodiť napríklad od očakávaní mať pevne všetko vo svojich rukách a mať nad všetkým 100 % kontrolu.

Foto: Zuzana Motúzová
Foto: Zuzana Motúzová

Podľa E. Tolleho je zdravý, vyrovnaný a plodný ľudský život tanec medzi dvoma dimenziami reality – medzi formami a priestorom. Mnoho ľudí sa stotožňuje s formami, so zmyslovým vnímaním, myšlienkami a emóciami do takej miery, že tá druhá, skrytá, no zásadná polovica života, im uniká.

Teším sa, keď koučovaný hľadá, čo mu pre „úplnosť“ vo svojom živote chýba. Pri koučovaní si ľudia prichádzajú na to, že ak pre seba nájdu najskôr svoj vlastný  vnútorný cieľ, dostane zmysel aj ich  vonkajší život. Nájdu tak odpovede na svoje otázky, čo je to, čo by im prinieslo pokoj, harmóniu, radosť, pocit šťastia…

Vždy mám úprimnú radosť, keď môžem byť pri tom, ako si koučovaní zosúlaďujú svoj život a začnú ho žiť podľa svojich predstáv. Verte mi, je to možné. Denne sa o tom pri koučovaní presviedčam.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka