Logika ženského srdca

img_3044

Boli časy, kedy som si myslela, že hrať sa na muža mi pomôže. Ženskosť som odpratala a srdce menej používala. Nanič experiment, ktorý ma ale veľa o sebe naučil. Odvtedy som sa už nikdy neospravedlňovala za to, že som žena. Som vďačná za to, že u mňa je všetko ako srdce, dokonca i hlava. 

Našu ženskú krásu tvorí predovšetkým to, že sa do nej premietajú naše najvyššie city.

Dokážeme napríklad:

 1. darovať sa v láske, nielen partnerskej, 
 2. použiť silu, ktorá znesie najväčšie bolesti, 
 3. byť súčasne zraniteľné aj odolné,
 4. bezhranične dôverovať, 
 5. neúnavne pracovať a starať sa, 
 6. bezpodmienečne súcitiť, byť láskyplné a nežné,
 7. byť šťastné z maličkostí a vytvárať spokojnosť okolo seba
 8. byť nežnejšie ako kvet, ale tvrdšie ako žula,
 9. poznať dobre jedného muža a chápať ostatných,
 10. prepájať prenikavú intuíciu so slovami podpory a povzbudenia.

Je veľa aj toho, čo nedokážeme. Preto tvoríme v prepojení s mužmi takmer dokonalé spojenectvá, lebo sa vzájomne krásne dopĺňame.  

Muži si povzdychnú, že nás nemožno poznať a rozumieť nám. Vraj „niekedy v sekunde vystihneme a uhádneme ich najtajnejšiu myšlienku a hneď zasa nechápeme tie najjasnejšie narážky“, ako si povzdychol M. J. Lermontov. Nuž, preto je život s nami taký vzrušujúci. A zároveň vám dávame zabrať, lebo naša schéma uvažovania a správania neraz nemá logiku. Dokonca vieme mať zmysel aj pre nezmysel. 

Milí muži, dovolila som si spísať malý manuál na použitie ženy: 

 1. Rozoznávame viac farieb ako základné nastavenie Windows a baví nás mať v šatníku lososovú, purpurovú aj kobaltovú. Nie je to vada vo vnímaní. 
 2. Občas kladieme otázky, na ktoré nechceme počuť odpoveď. Pokojne nás nechajte v sladkej nevedomosti. 
 3. Keď sa sťažujeme, nepotrebujeme poradiť, iba to dostať zo seba von.
 4. Keď čakáme, že budete jasnovidci, pokojne sa na nich zahrajte a nahlas tipujte, čo máme na mysli, keď hovoríme jedno a myslíme druhé. 
 5. Áno, vzrušujú nás okrem vás aj topánky, kabelky a šperky. To preto, aby sme sa vyzdobili a prišli si atraktívnejšie pre seba, a potom aj pre vás. 
 6. Bývame plné nevyspytateľných emócií a nehráme to. Iba trénujeme, ako ich vyjadrovať tak, aby sme vás nedesili.
 7. Keď sme voči vám kritické, neznamená to, že vás nemáme radi. Iba z vás chceme dostať to najlepšie, čo vo vás vidíme.
 8. Ak máte pocit, že ste sa pri nás a v nás úplne stratili, použite humor. Ste tými najúžasnejšími rytiermi, keď nás rozosmejete. 
 9. Na radikálne feministky sa meníme iba vtedy, keď máme pocit veľkej krivdy a nespravodlivosti. 
 10. Dokážeme vás milovať viac ako seba – to je naša najväčšia chyba.

Ďakujem, že ste

Prajem Vám, drahé ženy, aby ste si svoje ženské kvality užívali bez pocitov viny a rozpakov, hoci nemusia byť vždy dobre prijaté. Áno, inak uvažujeme, cítime, konáme, voniame… A práve preto nás svet potrebuje.  

Ďakujem Vám, drahé blízke aj vzdialené ženy, že ste v mojom živote a ste také, aké ste. Som na Vás hrdá. 

P.S. Prechovávajte k sebe úctu 

Jediná osoba, ktorá je pri vás nepretržite po celý život, ste vy sami. Oplatí sa preto myslieť na to, že máte žiť, pokým ste na žive – tu a teraz. Žiadne neskôr, keď budete niekým lepším a príde lepšia príležitosť. Tá býva maskovaná, aby s vami hrala hru na kto z koho. Hádajte, kto vyhrá, keď budete zbytočne veľa otáľať! Na podporu samých seba nie je potrebné nič nákladné. Stačí sa k sebe správať v každej situácii láskyplne, alebo aspoň zhovievavo. A viete, čo vás urobí ešte silnejšími? Keď sa budete povzbudzovať do nových výziev namiesto sabotovania vlastných túžob! 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka