Láska môže byť tvrdý učiteľ

Publikované v mesačníku Moja psychológia v čísle 2/2019
Aký typ muža je pre mňa ako stvorený? Pýtame sa, keď sa vydáme na výpravu v ústrety svojmu Božskému. Na počiatku hľadania sme plné ideálov a nevieme sa dočkať, kedy ho stretneme. Keď máme za sebou niekoľko neúspešných pokusov, začíname pochybovať, ako to s tou komplementaritou vlastne je. Stretneme veľa mužov, s ktorými si „nesadneme“ a je nám jasné, že do vzťahu s nimi sa neoplatí ísť. Môžeme však stretnúť muža, do ktorého sa bezhlavo zaľúbime a neskôr zistíme, že je „zhubný“. Čiže pre vzťah nevhodný – napríklad závislý, chorobný žiarlivec, tyran, manipulátor, chronický klamár, emočne nezrelý, narcistický… A hoci rozum žene velí, aby od takého muža utekala čo najďalej a neobzerala sa, jej srdce sa ho pokúsi zachrániť. Aj za cenu toho, že zničí samu seba.

Na zhubného muža môže naraziť každá

Vôbec nezáleží na tom, či je žena krásna, úspešná, mladá, vzdelaná, slávna… Do spárov zhubného muža sa môže dostať ktorákoľvek. Niektoré ženy nemajú tušenie, ako sa v nerovnom vzťahu ocitli, iné zase zhubného muža z nejakého dôvodu cielene vyhľadali.

Mnohé ženy, ktoré odhalia pravú tvár zhubného muža, sa ho rozhodnú prevychovať. Ignorujú varovné signály nemožnosti takéhoto snaženia a zoberú na seba nesplniteľnú úlohu. Myslia si, že keď sa budú dostatočne snažiť, podarí sa im svojou láskou pretvoriť partnera na lepší obraz. Zhubný muž však rozhodne nie je dom určený na rekonštrukciu. Niečo sa dá podniknúť s jeho podobou a dať mu novú fasádu a urobiť zopár povrchových úprav. Na komplikované elektroinštalačné práce, rozvody vody a plynu už stačiť nebude žiadna žena, aj keby bola vychýrenou odborníčkou na rekonštrukcie. Zhubný chlap sa môže zachrániť iba sám, tým že vyhľadá odborníka a podstúpi terapiu. Liečenie láskou je na tieto diagnózy prikrátke.

Príbeh jeden z mnohých

Keď Katka stretla Petra v práci, podlomili sa jej nohy. Hovoril ticho a láskavo, jeho reč bola nabitá zmyselnosťou a zvodnosťou. Počas večere majstrovsky vytváral erotickú atmosféru, ktorá jej brala dych. Šialene sa zaľúbila a postupne sa presvedčila, že ten dokonalý muž nie je v súkromí zďaleka taký galantný a pozorný. Neustále ju kritizoval a poukazoval na jej nedostatky, ponižoval ju a ventiloval si na nej svoju zlú náladu. Kontroloval, kam chodí a čo robí, neželal si, aby sa stretávala s priateľkami, vyhlásil ich za hlupane. Napriek tomu to bagatelizovala, lebo sa vznášala na hormónovom oblaku zaľúbenosti. Potom náhodne objavila správu, ktorú poslal inej žene. Správu, ktorá sa nápadne podobala na takú, ktorá ona dostala deň predtým. Neodolala a prelistovala si jeho komunikáciu s tou druhou ženou. Zostalo jej nevoľno – s tou druhou komunikoval obdobne ako s ňou, posielal jej tú istú hudbu, tie isté obrázky, oslovoval ju rovnako. Keď zistila, že vo vzťahu s tou druhou je raz tak dlho, bola odhodlaná vzťah ukončiť.

Konfrontovala svojho Božského s tým, že ju celý čas klamal. On jej nadával, ako si dovolila snoriť v jeho súkromí. Urobil veľkú scénu, že je sprostá, keď verí tomu, že tú druhú má radšej ako ju. Sľúbil jej, že ju o tom presvedčí a pozval ju na romantický víkend, aby sa udobrili. Podľahla jeho argumentom a odpustila mu. Keď ju o pár týždňov kontaktovala tá druhá a chcela od nej, aby ho opustila, precitla. Veď ten jej Božský, chronický manipulatívny klamár, to naďalej ťahal na dve strany. Rozišla sa s ním, ale bol taký neúnavný v presviedčaní, aby sa k nemu vrátila, že to urobila. Aj trikrát počas nasledujúcich 6 mesiacoch. Vždy vedel, ako ju nalomiť a presvedčiť, že bez neho, jeho darčekov a skvelého udobrovacieho sexu jej život nemá zmysel.

Zhubný muž zničí žene sebavedomie

Katka si po roku vo vzťahu so zhubným Božským uvedomila, ako výrazne ovplyvnil vnímanie jej samej. Nespoznávala sa. Bola uzavretá do seba, voči druhým ostražitejšia, bála sa otvorene rozprávať, aby sa nepreriekla, že to má vo vzťahu zložité. Zostala neistou a mala strach pustiť sa do niečoho nového. Bola ako bez života a nič ju netešilo. Zažívala úzkosť a psychickú bolesť začala večer zajedať čokoládou a zapíjať červeným vínom. On sa jej sarkasticky vysmieval, že z nej bude tlstá alkoholička. Často sa jej spustili slzy a bývala podráždená, rozladená, aj nepríjemná. Potom z toho mala výčitky, ale nevedela si pomôcť. Hnevala sa na seba, že mu dovoľovala, aby sa k nej správal neúctivo a bez rešpektu. Cítila emocionálnu prázdnotu a desil ju pocit, že je v bezvýchodiskovej situácii. Nedokázala ho opustiť, vždy ju pritiahol naspäť. Nerozumela, ako sa môže cítiť zároveň previnilo, keď neurobí to, čo od nej chce a zároveň sa hnevať na seba, že to urobí.

Obete citového zneužívania

Akékoľvek správanie, ktorého účelom je ohroziť a kontrolovať niekoho prostredníctvom strachu, ponižovania, manipulácie alebo zastrašovania je emocionálne zneužívanie. Prejavuje sa slovným napádaním, neustálym kritizovaním, ponižovaním, osočovaním, urážaním, vysmievaním a poukazovaním na nedostatky. Vďaka týmto taktikám sa obeť citového zneužívania začne považovať za neschopnú, menejcennú a prestane si veriť. Jej sebadôvera sa posunie prudko za hranicu sebaúcty a sebaobviňovanie nemá konca kraja.

Podľa prieskumov má takmer 40 % žien vo vzťahoch skúsenosti s rôznym typom citového zneužívania – buď zo strany partnera alebo niekoho, s kým majú dôverný vzťah. Je tiež dokázaná súvislosť, že fyzickému násiliu často predchádza emocionálne zneužívanie. Keď má tyran potrebu prevziať nielen psychickú a emocionálnu kontrolu nad svojou obeťou, uchýli sa aj k fyzickému napádaniu.

Štatistiky ukazujú, že emočné zneužívanie sa vyskytuje v dlhodobých vzťahoch v priemerne o 6 % častejšie, než fyzické zneužívanie. Vzhľadom na to, že emocionálne zneužívanie nie je považované za trestný čin a vo väčšine prípadov nie je ani odhalené, pokým nevyústi do fyzického zneužívania, číslo môže byť v skutočnosti oveľa vyššie.

Odborníci pomáhajúci zneužívaným ženám majú skúsenosti, že ženy sa k tyranovi v priemere osemkrát až desaťkrát vrátia.

Fázy citového zneužívania

Pokiaľ žena dlhodobo žije v citovo náročnom vzťahu, poznačí ju to. Je pravdepodobné, že pod vplyvom mužovho toxického správania postupne stratí svoju identitu. Nestane sa to zo dňa na deň, ale jednotlivé štádiá zneužívania majú svoj gradujúci efekt.

  1. Po prvom štádiu verbálneho zneužívania sa žena stane plačlivou. Prežíva neustálu frustráciu a smútok. Zhubný muž dokáže svoje argumenty, klamstvá alebo štipľavé poznámky vyšperkovať k dokonalosti. Bude nimi ženu hlboko zraňovať, zosmiešňovať, osočovať, zanedbávať, trestať, urážať… Bude sa správať tak, aby v žene prebudil negatívne emócie a ona sa cítila hrozne.
  2. V druhom štádiu príde na krik a nadávky. Vtedy jedovatý muž zvyšuje hlas, je netrpezlivý a nedokáže sa ovládať. Hovorí úsečne, povýšenecky, arogantne… Nadávky sú čím ďalej vulgárnejšie a častejšie, jeho zlosť sa stupňuje.
  3. V tretej fáze môže prísť aj na fyzické násilie. Emocionálne zneužívanie často vedie k fyzickej agresii. Neraz násilník používa prioritne ako taktiku manipuláciu, a potom sa uchýli k fyzickému násiliu.

Za zlým výberom je zlé detstvo

Keď sa pustíme do hľadania partnera, často sa (vedome alebo podvedome) obzeráme po človeku s rovnakými vlastnosťami, aké má náš otec alebo matka. Na tom nie je nič zlé, ak sú naši rodičia zdravé, vyrovnané osobnosti, ktoré sa o svoje deti vždy dobre starali. Problém nastáva, ak má otec alebo matka niektoré „charakterové vady“. Napríklad sú citovo chladní, hrubí alebo majú sklony ovládať druhých. To dieťa výrazne poznačí, lebo sa odohrá imprinting (z angl. vtláčanie, vštepenie). Je to pojem z vedných odborov etológie a zoológie, ktorý prevzala aj psychológia. Popisuje rannú fázu v živote zvieraťa, počas ktorej mláďa získava základné poznatky o svete okolo seba. Charakteristický pre imprinting je fakt, že zručnosti, ktoré zviera v tomto čase získalo, si zachováva navždy a ďalším učením sa už nedajú pozmeniť.

Vštepenie môže mať podstatný vplyv na to, aký typ muža si žena v dospelosti vyberá. Niektoré ženy opakovane vstupujú do vzťahu s nevhodným partnerom práve pod vplyvom zážitkov z ranného detstva. Freud tvrdil, že sa opätovne vraciame do situácií, ktoré nevieme vyriešiť. Je to zrejmé napríklad u žien, ktoré vedome alebo nevedome hľadajú partnera s rovnakými zhubnými vlastnosťami, aké mali otec alebo matka. Majú tendenciu hľadať niečo, čo im je blízke a čo poznajú. Platí to tak pre to dobré, ako aj pre to zlé. Keď chlapec zažíva, ako otec nadáva matke alebo ju fyzicky napáda, s veľkou pravdepodobnosťou si bude v dospelosti počínať rovnako.

Východ z bludného kruhu

Ženy, ktoré sa chcú odpútať od zhubného muža, potrebujú zmeniť svoje správanie. Všetky „syndrómy“ nerovného vzťahu so zneužívaním majú jedno spoločné: žena dovoľuje mužovi, aby ich vzťah „riadil“, aby rozhodoval, kam sa bude uberať. Pre ženu je preto dôležité zachovať si identitu, priateľstvo s milovanými ľuďmi a nezabúdať na to, o čo vo vzťahu ide. Dosiahne to vytyčovaním jasných hraníc a trvaním na tom, že ich partner nesmie prekračovať. Potrebuje mať pre seba ujasnené, čo je pre ňu prijateľné a čo už nie. Musí si byť vedomá toho, že dlhodobým potláčaním svojich potrieb si ubližuje. Akonáhle sa ustavične podvoľuje prianiam svojho partnera len preto, aby bol neustále spokojný, pácha na sebe istý druh sebadeštruktívneho správania. Jej sebaobetujúci mód ju bude poháňať do úlohy urobiť svojho partnera šťastným. Nevadí, že na úkor toho, že nebude šťastná ona. Neraz je potrebná pomoc odborníka, ktorý ženu sprevádza k posilneniu sebadôvery a sebaúcty, aby si bola vedomá svojej hodnoty nezávisle od vonkajších vplyvov.

Ako zhubnosť odhaliť?

V ríši zvierat prežije ten, kto sa riadi svojimi inštinktmi. V ríši ľudí to platí tiež. Lymbický systém máme stále aktívny na to, aby sme sa nechali viesť inštinktmi a emóciami. Emócie nám vždy poskytnú pravdivú informáciu o tom, ako na nás konkrétny človek pôsobí. Je úplne jedno, či tomu hovoríme inštinkt, intuícia, šiesty zmysel alebo či to cítime v kostiach – potrebujeme tomu venovať pozornosť, pretože telo nikdy neklame! Iba sme sa ho naučili obchádzať. Ženy sú v tom expertky – niekedy privrú oči, uši, rozumu aj srdce, len aby sa dala realita trochu viac zidealizovať.
Na ušetrenie si zbytočných sklamaní, času a energie sa ženám oplatí, keď sa budú riadiť jednoduchými zásadami:

  1. Otvoriť oči dokorán a chcieť uvidieť to, čo naozaj vidia – bez prikrášľovania a idealizovania.
  2. Nastražiť uši a chcieť počuť to, čo naozaj znie – bez namýšľania si, že mohli zle počuť.
  3. Veriť svojim pocitom, ktoré sa spoliehajú okrem videného a počutého aj na intuíciu, ktorá zapája všetky zmysly.

Otestujte sa

Mohol by to byť ten pravý?

Možno si pri voľbe partnera dostatočne neveríte. Predošlé pokusy so vzťahmi nevyšli a na vás doliehajú pochybnosti. Bojíte sa, že urobíte tú istú chybu a zase nejakému nevhodnému naletíte. Keď budete chcieť zo súkromných alebo pracovných dôvodov nadviazať vzťah s mužom, položte si nasledujúce otázky. Z toho, ako na ne odpoviete, vám bude jasné, či si dotyčného môžete pustiť do života alebo mu radšej dáte zbohom.

  1. Ste po stretnutí s ním nabitá energiou?
  2. Máte pocit, že ste si navzájom sympatickí a že si vážite jeden druhého?
  3. Ste v jeho blízkosti sebaistá a vedomá si svojej hodnoty?
  4. Prídete si po jeho boku atraktívna a inteligentná?
  5. Máte pocit, ako by vám niečo chýbalo, keď nie je s vami?
  6. Zdá sa vám, že s ním sa vám nemôže nič stať?
  7. Zlepší sa vám nálada, keď si na neho spomeniete?
  8. Vyjadruje sa o vás pred ostatnými obdivne?
  9. Keď ho požiadate o pomoc, je ochotný?
  10. Máte väčšiu motiváciu a odvahu, keď ste s ním?
  11. Vydávate zo seba to najlepšie, keď je na blízku?
  12. Cítite sa a správate sa v jeho prítomnosti prirodzene?
  13. Zdá sa, že mu na vás naozaj záleží?
  14. Vzdá sa kvôli vám nesebecky svojho pohodlia?
  15. Prekoná sa, aby vás potešil?
  16. Má pre vás vždy dosť času, lásky a energie?
  17. Hovorí s vami pokojne a láskavo?
  18. Spája vás množstvo záujmov a spoločných činností?
  19. Vie pred vami odokryť svoje emócie?
  20. Aj keď sa hnevá, nepríde vám nebezpečný?

 

  • Ak ste na väčšinu otázok odpovedali kladne, máte nepochybne šťastie na skvelého muža, s ktorým si máte čo povedať.
  • Ak ste odpovedali kladne iba na polovicu otázok, pokračujte vo svojom bádaní ďalej. Možno ste ho ešte dobre nespoznali. Alebo môže skrývať toxické tendencie. Zbystrite pozornosť a nezľahčujte tie jeho prejavy, ktoré vám nesedia.
  • Ak ste odpovedali kladne iba na zopár otázok, je pravdepodobné, že hľadáte iného človeka. Tento sa k vám nehodí a keby ste aj robili kompromisy, z dlhodobého hľadiska sa vám to vypomstí.

Tri kroky k výberu toho pravého

  1. Napíšte si zoznam desiatich mužov, ktorých obdivujete a ktorých si vážite (alebo ktorých ste si niekedy vážili). Môže to byť otec, iný príbuzný, učiteľ, šéf, tréner, kňaz alebo verejne známy človek, ktorého nepoznáte osobne, ale ktorý vám napriek tomu imponuje. Spomeňte si na všetkých mužov, ktorých ste stretli od detstva až po súčasnosť.
  2. K ich menám si napíšte tri alebo viac kladných charakteristík. Na inšpiráciu, vo svojej praxi si často vypočujem, ako ženy obdivujú tieto vlastnosti: charizmatický, aktívny, intelektuálny, galantný, milý, múdry, asertívny, inteligentný, mravný, mužný, nežný, pokojný, čestný, nekonfliktný, láskyplný, nebojácny, nekritický, dochvíľny, spoľahlivý, pozitívny, so zmyslom pre humor, dôveryhodný, elegantný, so srdcom na dlani, nesebecký, flexibilný, bojovník, húževnatý, energický, tolerantný, pozorný…
  3. Keď u týchto mužov porovnáte navzájom ich kladné vlastnosti, zistíte, že majú mnohé spoločné. Hľadajte teda tieto povahové črty u muža, ktorého by ste si radi pozvali do partnerského alebo pracovného vzťahu. Je evidentné, že tieto vlastnosti sú pre vás veľmi dôležité. S mužom, ktorý ich nemá, nebudete spokojná.

 

S mužom s osobnostnými rysmi, ktoré vám vyhovujú, si budete vyhovovať. Pretože ste podobne „nastavení“ a od začiatku si dobre rozumiete, nenarážate na zbytočné konflikty a nezamotávate sa do póz a štylizácií. Váš vzťah je vďaka tomu otvorený a transparentný, navzájom sa rešpektujete a máte sa v úcte.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka