Koľko skutočnosti dokážeme uniesť?

Isto máte aj vy svoje pevné, nespochybniteľné presvedčenie, ktoré vám bráni vnímať iné možnosti. Nech už ste v zajatí manipulačných povier, ktoré vám určujú, čo sa od vás očakáva, alebo vami hýbu zažité vzorce správania, sú to veci silnejšie ako vy. Nie proti všetkým sa dá a má význam bojovať, ale naša hodnota je závislá od toho, čo dávame. Keď však kvôli niektorým „presvedčeniam“ nedokážeme dávať, márne očakávame. A ak sa ešte aj štylizujeme do role obetí a nepovažujeme vlastný život za hodnotný len sám o sebe, tak veľa neunesieme.

Snažím sa pomáhať ľuďom, ktorí si samých seba málo cenia. Neuvedomujú si a nenachádzajú túžbu v tom, aby dávali niečo zo seba ako ľudské bytosti. Majú problémy zastaviť sa a pozorne sa zahľadieť do svojho vnútra. V rozhovoroch sa obnaží, že skrývajú osobnú prázdnotu a obviňujú z toho niekoho iného. Napriek tomu, že oni cítia zúfalstvo, ja vždy vnímam nádej, ktorú si môžu darovať.
Zastávam totiž názor, že neexistujú náhodné vzorce a každý by mal niesť zodpovednosť za svoj život, aj za ľudí, ktorých do svojho života privedie.

Často ako life kouč počúvam, ako sú ľudia uväznení vo vzťahu, ktorý im nevyhovuje, alebo sú nešťastní z toho, že sa niečo nedeje podľa ich predstáv. Keď to s nimi preberám, prichádzajú na to, že sa vo svojej nepriaznivej situácii správajú ako mačka, ktorá sa naháňa za vlastným chvostom.

Ocitnú sa u mňa ako kouča preto, lebo sa nedokážu dostať ku koreňom svojho problému. Neponúkam im skratku, ale dokážem im sprostredkovať, že sú to práve ich myšlienky, ktoré k nim priťahujú určitý typ ľudí, a vďaka ktorým sa ocitajú v konkrétnych situáciách.

Ženy mi veľa rozprávajú o svojich partneroch, ako kvôli nim trpia, ale zvyčajne nebýva problém v nich – ženy nevhodných partnerov priťahujú niečím vo svojom vnútri – spôsob, akým samé seba vnímajú, aké majú postoje, a hlavne, ich úroveň sebaúcty. Neraz počúvam od žienok romantické príbehy o tom, ako do ich života vstúpil muž, ktorý sa k nim pekne správal, mal záujmy, ktoré ich tešili, imponoval im, zbožňovali ho, ale… odtiahli sa o neho. Pri hľadaní odpovede na otázku prečo to urobili sa prepracujú ku krutému zisteniu: „Nadobudli pocit, že si takého chlapa nezaslúžia. A vôbec, nezaslúžia si, aby sa k nim niekto správal pekne.“

Pri každom inšpirovaní a motivovaní žienok hovorím, že to, čo z nás vyžaruje môžeme zmeniť tým, že zmeníme svoj postoj a spôsob, akým na seba pozeráme – keď vnímame iba negatívne okolnosti, uväzníme sa v negatívnom prostredí, keď pozitívne konáme, aj okolnosti sa menia… To je cesta, ako prelomiť bludný kruh čohokoľvek, čo nám bráni žiť radostne a naplnene.

Ľudia žijú s nádejou, že niekto za nimi príde a naplní ich potreby. Treba nato čakať?

Niekedy dostaneme silu povedať ÁNO životu a sebe samým. Potom do nás vstúpi mier a urobí z nás celok. R. W. Emerson

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka