Keď sa bolesť mení na silu

ľútosť

Už sa vám asi stalo, že nejaký váš vzťah (akýkoľvek) skončil zle a zanechal po sebe nepríjemnú pachuť. Až takú, že prekrývala aj nové chute alebo dokonca potlačila chuť na nový vzťah. Je to pochopiteľné.

Vždy nás zabolí a zraní, keď zle odhadneme človeka. Keď sa k tomu pridruží, že si prídeme využitý, máme čo robiť, aby sme to ustáli. Zrada a krivda sú zbrane ťažkého kalibru spôsobujúce ostrú bolesť a dlhé hojenie. K tomu nás priľahne ľútosť, lebo váži tony. Jedného dňa však všetka tá bolesť bude dávať zmysel. Premení sa postupne na silu, ktorú využijeme neskôr.

Za predpokladu, že sme sa z tej lekcie od človeka, ktorý sa k nám zachoval škaredo, niečo naučili a odpustili mu. Ľudia robia vždy najlepšie, čo v danom okamihu vedia a k čomu ich vedú vlastné motívy a naplnenie vlastných potrieb. Hoci nás do toho zatiahnu, nie je to o našom zlyhaní. Je prirodzené, že očakávame práve toľko, koľko preukazujeme. V tomto však spravodlivosť nefunguje.

Napriek veľkému riziku sa nám vyplatí správať sa k ľuďom priateľsky, lebo v 99 % sa nám to vráti späť. A keď to aj príde vo verzii, ktorú sme si neprosili, malo to nejaký význam, ktorý sa ukáže neskôr. A my sa naučíme, že nás môže bolesť buď zraňovať, alebo aj meniť. V tom máme na výber.

ľútosť

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
certifikovaný kouč RCS